Dom pri cintoríne

• Česko Dům u hřbitova (viac)

Kdysi dávno prováděl doktor Freudstein v domě u hřbitova zrůdné experimenty na svých lidských obětech. Dnes, desítky let po jeho smrti, se sem nastěhovala tuctová americká rodina. Dům ožívá její přítomností a zlo se probouzí. Už není úniku pro ně ani jejich přátele, kteří se jim snaží pomoci. Smyčka smrti se začíná stahovat s nevídanou brutalitou, při níž detailní záběry krvavých masakrů otřesou i tím nejtvrdším obdivovatelem hororů. Lucio Fulci, považovaný za umělce smrti, opět dokazuje své hrůzné mistrovství. (Filmexport Home Video)

matestlust

Vele-uznávaný gore-odborník Lucio Fulci na mě bohužel nezapůsobil ani tímto dílem. Kultovní italský snímek je sice, oproti většiny ostatních Fulciho snímků, o třídu výš, i tak to le pro mě postrádá plno ingrediencí, aby to alespoň z průměru vybočovalo..Co se týče gore scén, je to bez výhrad, na to je Lucio ověřený expert ! To ostatní je ale kopice solidní nudy, které vévodí jeden opravu tragický herecký výkon za druhým- což je ostatně o jeho filmů taky celkem normální věc....Zkrátka a dobře, tenhle klasik si můj obdiv tolik nezískal a i ty jeho nejznámější kusy mě o opaku nepřesvědčí. ()

K.I.N.G.

"Nikdo neví, zda jsou děti zrůdami nebo zrůdy dětmi"..A nikdo neví, jestli se ještě někdy narodí režisér, který bude točit horory přesně podle mých představ, plné hrůzy, krve, temného a skličujícího prostředí a vždy ho nějak okoření, aby dostal tu špičkovou chut'. Dr. Jacob Tess Freudstein je neskutečně úžasná hororová postava, zaslouží si obdiv stejně jako tento film pro svou genialitu. Krásné splynutí atmosféry 19. století do osmdesátkové současnosti :). Srdce mně bije ještě ted'.. ()

Kusko.t2

Fulciho drsný masaker s tou správnou porciou násilia a nechutností využívajúce svoju naturalistickú silu hlavne v čase, keď sa film láme do druhej polovice bez straty dychu až do samotného záveru. A to všetko v požehnanom, detailnom a pestrom množstve, ktoré vynieslo tento taliansky, klasický film žánru, až do výkladnej skrine tzv. "domových hororov". Názov a spracovanie "The House by the Cemetery" totiž napĺňa svoj potenciál odľahlého domu s pohrebiskom situovaného uprostred lesa, ktorý rozhodne nie je to pravé miesto na oddych a relax. Zato sa v ňom rezné nástroje na porcovanie využívajú ešte viac ako v mäsiarstve, čo má za následok, že ľudia zo susedstva si nájomníkov domu po rodine Freudsteinovcov moc dlho neužijú. Ale prídu ďalší a ďalší.......... ### "Quella villa accanto al cimitero", vo Veľkej Británii a aj inde vo svete film známy ako “The House by the Cemetery“, si od britských cenzorov z BBFC pri svojich kino projekciách v roku 1982 vyslúžil až označenie prístupnosti Rated:X, čo vcelku značne obmedzilo jeho propagáciu širším masám. Jednoznačné označenie Rated:X film získal aj napriek tomu, že do kín putovala verzia skrátená o 34 sekúnd oproti originálu (v kino projekciách sa uvádza aj zásah na úrovni 1 minúta a 24 sekúnd). V januári 1983 táto verzia vychádza aj na VHS nosičoch zásluhou distribučného štúdia “Videomedia“, už v novembri toho roku je však “The House by the Cemetery“ z trhu sťahovaný zásluhou distribučného banu, vyplývajúceho z umiestnenia filmu na tzv. zozname "Video nasties". Následného re-releasu sa film dočkal v roku 1988 zásluhou distribučného štúdia “Elephant video“, tentoraz ale s označením prístupnosti Rated:18. Zhovievavejší certifikát sa udelil filmu z dôvodu väčších cenzorských zásahov – jedná sa totiž o verziu skrátenú o 4 minúty a 45 sekúnd. Predtým existovala aj verzia od “Elephant video“ skrátená iba o 34 sekúnd, ktorú ale cenzori nenechali dlho bez povšimnutia. Z nej sa práve zásluhou vyňatia scén v celkovom trvaní 4 minúty a 11 sekúnd, stala už spomínaná verzia. Nasledujúce vydanie štúdiom “Vipco“ z roku 1993, ukrojilo z pôvodnej verzie ešte viac – a to až 7 minút a 27 sekúnd. Zlom v týchto neustále narastajúcich sa cenzorských zásahov sa zastavil až nasledujúcim vydaním z roku 2001, o ktoré sa zaslúžilo štúdio “Protected“. Táto remasterovaná DVD verzia bola skrátená iba o 34 sekúnd oproti originálu (uvádza sa aj 33 sekúnd). V roku 2009 britská BBFC od všetkých zásahov upustila, na trh sa preto dostáva už Full Uncut verzia filmu zásluhou distribučného štúdia “Arrow Films“ (Arrow DVD, Rated:18). ### Medzi distribučné zaujímavosti sa dajú radiť aj vydania amerických štúdii na území USA. Napríklad verzia z roku 1984 vydaná štúdiom “Vestron Video“, bola natoľko zmrštená, že konečný zostrih filmu nedával vôbec zmyslel. Chyba, ktorá v konečnom dôsledku prehodila niektoré scény filmu, pôsobila ako prvoaprílový žart. Bolo predsa len trocha zvláštne vidieť niektoré postavy, ktoré v prechádzajúcom priebehu filmu zomreli, pobehovať následne po dome :-). Americké vydanie “The House by the Cemetery“ distribučným štúdiom “Anchor Bay“ v roku 2001/2002, obsahuje v porovnaní s doposiaľ známymi verziami filmu zábery navyše. Jedná sa o krátke scénky, ktoré sa z konečného zostrihu filmu Lucio Fulci rozhodol počas produkcie vyňať z dôvodu zbytočnosti. Existujú však aj nejaké neodvysielané gore zábery – tie ale do pôvodného zostrihu filmu opätovne nezaradili. Aj tu platí vysvetlenie – zbytočnosť. () (menej) (viac)

SOLOM.

Dům u hřbitova se mi do rukou dostal jako poslední z Fulciho slavné Gates of Hell trilogy. Brána do záhrobí byla v mých očích docela kvalitní podívanou, která ode mně dostala 70%. Páter Thomas byl rovněž dobrým filmem, ale spíše mě okouzlil několika scénami, než jako celek a i z toho důvodu jsem mu dal 60%. No a i tento film dokázal udržet velmi solidně nastavenou laťku. A to i přesto, že je mnohými pasován do role jednoho z těch slabších Fulciho filmů. Já osobně byl spokojený. Příběh se mi líbil, ubylo zbytečných nelogičností a atmosféra taky nebyla vůbec špatná. (Taky jsem viděl delší verzi, než je zde uvedena!). Což je v mém případě vždy velice důležité. Fulci měl totiž vždy na rozdíl od takového Argenta dost značné výkyvy ve svých filmech, ale tady si mě získal na svou stranu. Samozřejmě že za to mohla hlavně slušná dávka brutality a povedené gore. Po této stránce si nemůžu stěžovat. Je ovšem pravda, že více mordů bych určitě nepohrdl. Starý dům byl působivým prostředím tohoto příběhu a především pak scény odehrávající se v jeho sklepení. Jediné co bych snad trochu více vytknul, byly ty pasáže s malou holkou. Bez té bych se klidně obešel. Stejně tam byla více méně na hovno… Co se hereckého obsazení týče, tak Catriona MacColl byla zjevně velkou Fulciho oblíbenkyní, protože to už je snad čtvrtý film, ve kterém jsem na ní narazil. Většinou však její postavy měly jepičí život. Ani Ania Pieroni pro mě nebyla žádnou neznámou, protože se objevila v několika Argenových filmech. Její vražda patřila k tomu nejlepšímu, co mi tento film nabídl. Pak tu máme toho malého fakana, který mi pil krev už v novějším Manhattan Baby. Nechápu, co na něm režisér viděl. Quella villa accanto al cimitero tak sice není žádná pecka, ale pořád jde v rámci Fulciho tvorby o lehký nadprůměr. 70% ()

Dexter1

Že sa Fulci s nikým a ničím nemazná je známa pravda. Gore je prepracované a súznenie s hlavnými postavami je silné. Prekvapujúce je ale to, že sme svedkami konzistentného a fungujúceho príbehu, ktorý má úvod, jadro, záver, čo je u Fulciho miestami zarážajúce. Každopádne, Dom pri cintoríne je fungujúcim hororom s dobrou atmosférou, s premakaným zombiekom v špajzi a skvelým záverom, ktorý odkazuje na svet duchov. A dokopy to naozaj funguje. Jeden z Fulciho vrcholných filmov. ()

• Film bol natočený na mieste v Concorde, meste neďaleko Bostonu. Vila Boyle bola v skutočnosti školou pre postihnuté deti. Exteriéry boli natočené v New Yorku, zatiaľ čo interiéry boli vyrobené v Ríme, v štúdiách De Paolis. Natáčanie filmu sa začalo 16. marca 1981 a skončilo v máji 1981. (Arsenal83)
  • Čo sa týka špeciálnych make-up efektov filmu, hoci v úvodných titulkoch sú uvedení Maurizio Trani aj Giannetto De Rossi, za make-up bol zodpovedný iba Trani. Sám Giannetto De Rossi vyhlásil, že sa na filme nikdy nezúčastnil. (Arsenal83)