Ako zmerať svet

• Česko Jak změřit svět (viac)
Nemecko, 2012, 119 min

Réžia:

Detlev Buck

Predloha:

Daniel Kehlmann (kniha)

Hudba:

Enis Rotthoff

David Kross, Karl Markovics, Jérémy Kapone, Florian David Fitz, Katharina Thalbach, Alex Brendemühl, Georg Friedrich, Johannes Zeiler, Anna Unterberger (viac)

Dvaja z najväčších mysliteľov 19. storočia, matematik Carl Friedrich Gauss (Florian David Fitz) a vedec Alexander von Humboldt (Albrecht Schuch), zasvätia svoje životy snahe čo najlepšie zmerať a pochopiť materiálny svet, v ktorom žijú. Humboldt, muž s vášňou pre globálny výskum, žije v úplnom protiklade voči Gaussovi, ktorý spoznáva svet výlučne pomocou matematických teórii a čísiel. Humboldt cestuje so svojím kolegom Aimé Bonplandom (Jérémy Kapone) po celom svete a chce mu porozumieť. Za tým účelom využíva svoje moderné a vedecké myslenie, ktoré aplikuje v doposiaľ neprebádaných oblastiach. Aj keď Gauss trávi väčšinu svojho života na jednom mieste, jeho cesta za matematickými objavmi sa ukáže rovnako bohatá a strhujúca ako Humboldtove dobrodružstvá v odľahlých kútoch sveta. (TV JOJ)

Arsenal83

Čistá fikcia, ktorá sa nesmie nazývať životopisom. Gauss aj Humboldt boli skôr karikatúrami svojich skutočných životov. Film stavil na humor a bizár, ale toto nie je to, čo si daní myslitelia zaslúžili, toto nemal byť príbeh Willyho Fogga. Možno nám román a film chceli priniesť matematiku a vedu vo veselom tóne, ale čakal by som obsažnejší a hlavne trocha skutočnejší dej. ()

Snorlax

Tak jsem se zase jednou nechala pěkně ošálit. Těšila jsem se, že se podívám zblízka na život geniálního matematika, že třeba spatřím, jak některé jeho teorie spatřily světlo světa. Místo toho jsem koukala, jsk synek z bohaté rodiny bloumá s vědeckým nadšením anpřítelem světem. Občas nspíchne motýla, občas je sám málem napíchnut. A o matematice jsem neozvěděla vůbec nic. Film přîliš klouže po povrchu, navíc je natočen bez špetky nápadu, takže celkem dost i nudí. ()

slunicko2

Vizuálně zajímavá nuda. Pár vtipných a zajímavých momentů se mile pojí s několika pěknými kluky - přitažlivým 38letým Florianem Davidem Fitzem (Gauss), 22letým Jérémy Kaponem (francouzský cestovatel Aimé Bonpland), 22letým Davidem Krossem (Gaussův syn) či 14letým Aaronem Denkelem (mladý Humboldt). ()

Juto

Film má jednu prednosť a to byť východiskovým bodom pre diváka pri objavovaní života dvoch veľkých vedcov a obdivovať ducha doby. Problém filmu je bizarné použitie humoru a neinšpirované prepojenia medzi hlavnými postavami. Je mi úplne jasné, že je to fikcia. 5/10 ()

majo25

V žiadnom prípade sa nejedná o veľkolepý film, ako sa nám to distribútor snaží narozprávať. Pár scén v džungli nerobí z tohoto inak priemerného filmu vizuálnu velkoleposť. Pokojne by sa mohlo jednať o televízny snímok, pokojne aj čiste štúdiový. Pozadie je v tomto prípade nepodstatné. Jediní podstatní sú dvaja hl. predstavitelia, ktorých bohužiaľ vo filme silne karikaturovali a toto je výsledok. Obidvaja páni boli pre vedu - pre historickú vedu - neopomenuteľní a ich prínos bol veľký. Ich práca bola zaujímavá, škoda, že sa z nej do filmu dostalo iba poskromne a nie s plnou vážnosťou, ktorú by si právom zasluhovali. Nemôžem si pomôcť, ale nemecké filmy opäť dokazujú, že nevedia verne preniesť život v predchádzajúcich storočiach na obrazovky - všetko je také uhľadené, akoby to to vyšlo práve z výrobného pásu; dialógy sú divné, predbiehajúce dobu. Len kvôli téme nejdem o hviezdu nižšie. ()

Mlle

Zase taková blbost to nebyla, některé rozhovory a scény celkem pobavily. Druhá polovina filmu se povedla o poznání lépe než první, konverzace starého Humboldta a Gausse byla ve filmu tím nejlepším. Škoda, že neznalí tvůrci proměnili obě figury (ale vpodstatě i všechny pomocné postavy) v kostrbaté šašky a dobové blázny, a z jejich myšlenek vytvořili snůšku od reality odtržených nesmyslů, což podtrhují zbytečně přepjatými dialogy. Pravda je mnohem zajímavější. Takový mohl být i film, pakliže by byl scénář sepsán někým, kdo mlhavě chápe význam děl obou mistrů. ()

Hawaj

Ejhle německý film! Krásná kamera, žádnej patos a přehnaná úcta před velikány vlastní historie, německým matematikem Gaussem a zeměpiscem Humboldtem. Jaký to odpočinek od americké velikášké klišé produkce nebo anglické historické a stylové preciznosti. Žádna samoúčelná filmová epičnost. Všechno tak trochu srandovně dostává na frak a přesto zůstává čistota a poznání. Film dost možná realističtější než jsme si díky našemu nešvaru přilišné romantizace časů minulých vůbec schopní připustit. I když se v tý jejich době nežilo asi zrovna snadno, bylo velmi příjemné, že se v tom tvůrci zbytečně naturalisticky nebo emočně drásavě nevyžívali. Takovéto plynoucí filmy bez nároku na okázalý epický příběh a nutnou pointu jsou potřeba. Fenomenálně zahraný a zrežírovaný ten vévoda nebo co to bylo. ()

Honzulik

Jak změřit svět (Measuring the World) - tento film o myslitelích 19. století, Carlu Friederich Gaussenovi a Alexanderu von Humboldtovi nás měl seznámit se studiem měření a pochopení světa, ve kterém žijeme. Ale nějak se to nepovedlo a vizuálně dobrý film je jinak strašně nudný a nezajímavý. Nedoporučuji. ()

HMTD

Pokud máte rádi historické filmy. Fascinuje vás cesta lidstva za poznáním dneška. Je toto dobrý film například do vlaku. Já na něm oceňuji kostýmy, dekorace i základní myšlenku, která vyplývá zejména z Gaussovi pasáže: jak se asi cítí člověk který ostatní přesahuje myšlením natolik, že ho nemohou pochopit. Často si říkám jak by se dal film udělat lepším, ale pokud tvoříte film podle historických postav, myslím že tady odvedli skvělou práci, aniž by museli významně zasahovat do jejich životopisů(ač nemohu zcela posoudit), nějaká snaha o větší akci by spíš uškodila. ()

Richard768

Kto by očakával vážny film (životopisnú drámu), bude sklamaný. Pozorný divák však už na základe úvodných scén vytuší, že bude mať do činenia s nemeckým humorom ironického, miestami až parodického razenia. Veď ako inak chápať pohľad na senilného Kanta s fľaškou kurare? ()