Reklama

Reklama

Ako zmerať svet

  • Česko Jak změřit svět (viac)
Dráma / Životopisný
Nemecko, 2012, 119 min

Réžia:

Detlev Buck

Predloha:

Daniel Kehlmann (kniha)

Hudba:

Enis Rotthoff

Hrajú:

David Kross, Karl Markovics, Jérémy Kapone, Florian David Fitz, Katharina Thalbach, Alex Brendemühl, Georg Friedrich, Johannes Zeiler, (viac)
(ďalšie profesie)

Obsahy(1)

Dvaja z najväčších mysliteľov 19. storočia, matematik Carl Friedrich Gauss (Florian David Fitz) a vedec Alexander von Humboldt (Albrecht Schuch), zasvätia svoje životy snahe čo najlepšie zmerať a pochopiť materiálny svet, v ktorom žijú. Humboldt, muž s vášňou pre globálny výskum, žije v úplnom protiklade voči Gaussovi, ktorý spoznáva svet výlučne pomocou matematických teórii a čísiel. Humboldt cestuje so svojím kolegom Aimé Bonplandom (Jérémy Kapone) po celom svete a chce mu porozumieť. Za tým účelom využíva svoje moderné a vedecké myslenie, ktoré aplikuje v doposiaľ neprebádaných oblastiach. Aj keď Gauss trávi väčšinu svojho života na jednom mieste, jeho cesta za matematickými objavmi sa ukáže rovnako bohatá a strhujúca ako Humboldtove dobrodružstvá v odľahlých kútoch sveta. (TV JOJ)

(viac)

Recenzie (12)

Arsenal83 

všetky recenzie užívateľa

Čistá fikcia, ktorá sa nesmie nazývať životopisom. Gauss aj Humboldt boli skôr karikatúrami svojich skutočných životov. Film stavil na humor a bizár, ale toto nie je to, čo si daní myslitelia zaslúžili, toto nemal byť príbeh Willyho Fogga. Možno nám román a film chceli priniesť matematiku a vedu vo veselom tóne, ale čakal by som obsažnejší a hlavne trocha skutočnejší dej. ()

Snorlax 

všetky recenzie užívateľa

Tak jsem se zase jednou nechala pěkně ošálit. Těšila jsem se, že se podívám zblízka na život geniálního matematika, že třeba spatřím, jak některé jeho teorie spatřily světlo světa. Místo toho jsem koukala, jsk synek z bohaté rodiny bloumá s vědeckým nadšením anpřítelem světem. Občas nspíchne motýla, občas je sám málem napíchnut. A o matematice jsem neozvěděla vůbec nic. Film přîliš klouže po povrchu, navíc je natočen bez špetky nápadu, takže celkem dost i nudí. ()

Reklama

majo25 

všetky recenzie užívateľa

V žiadnom prípade sa nejedná o veľkolepý film, ako sa nám to distribútor snaží narozprávať. Pár scén v džungli nerobí z tohoto inak priemerného filmu vizuálnu velkoleposť. Pokojne by sa mohlo jednať o televízny snímok, pokojne aj čiste štúdiový. Pozadie je v tomto prípade nepodstatné. Jediní podstatní sú dvaja hl. predstavitelia, ktorých bohužiaľ vo filme silne karikaturovali a toto je výsledok. Obidvaja páni boli pre vedu - pre historickú vedu - neopomenuteľní a ich prínos bol veľký. Ich práca bola zaujímavá, škoda, že sa z nej do filmu dostalo iba poskromne a nie s plnou vážnosťou, ktorú by si právom zasluhovali. Nemôžem si pomôcť, ale nemecké filmy opäť dokazujú, že nevedia verne preniesť život v predchádzajúcich storočiach na obrazovky - všetko je také uhľadené, akoby to to vyšlo práve z výrobného pásu; dialógy sú divné, predbiehajúce dobu. Len kvôli téme nejdem o hviezdu nižšie. ()

slunicko2 

všetky recenzie užívateľa

Vizuálně zajímavá nuda. Pár vtipných a zajímavých momentů se mile pojí s několika pěknými kluky - přitažlivým 38letým Florianem Davidem Fitzem (Gauss), 22letým Jérémy Kaponem (francouzský cestovatel Aimé Bonpland), 22letým Davidem Krossem (Gaussův syn) či 14letým Aaronem Denkelem (mladý Humboldt). ()

Mlle 

všetky recenzie užívateľa

Zase taková blbost to nebyla, některé rozhovory a scény celkem pobavily. Druhá polovina filmu se povedla o poznání lépe než první, konverzace starého Humboldta a Gausse byla ve filmu tím nejlepším. Škoda, že neznalí tvůrci proměnili obě figury (ale vpodstatě i všechny pomocné postavy) v kostrbaté šašky a dobové blázny, a z jejich myšlenek vytvořili snůšku od reality odtržených nesmyslů, což podtrhují zbytečně přepjatými dialogy. Pravda je mnohem zajímavější. Takový mohl být i film, pakliže by byl scénář sepsán někým, kdo mlhavě chápe význam děl obou mistrů. ()

Galéria (74)

Reklama

Reklama