AKB0048 - Season 1

(séria)

Kontractor

Je všeobecně známo, že japonské dívčí skupiny mají velké zastupy fanouškou, ať už to jsou otaku, kteří si koupí 100x jejich CD s nadějí, že vyhrajou lístek a podají si s nimi ruku, či milovnící sladké hudby a načechranách šatiček. Ať je situace jakákoliv můžeme říci, že AKB48 jsou nejvetší (a asi i nejznámější) skupinou mimo ostrov vážek. Proto se zdá jako finančně výhodný plán o nich udělat anime, zvláště když tuto práci odvede studio Satelight, které jak musím se svěšenou hlavou uznat, odvedlo vynikající práci, již by si spíše zasloužila jiná zajímavější scifi adaptace...K hudebnímu podkladu se netřeba vyjadřovat, protože na něm se snaží anime stavět, pakliže pomineme přiběh třech kamarádek trpících pod zlovulí utopistické společnosti, která zakázala zpívat a válčí s teroristickou organizací zpívajích *idolů*, jenž by se svým vybavením obstáli vedle mechů z NGE či GUNDAMu. Je to naivní a dětinské, ale nemohu mu odepřít snahu udělat z přiblbléhlo námětu, alespoň něco koukatelného. Hodnotit to nebudu, sice mne to vyloženě neuráží, ale přesto to není můj šálek kávy... ()

DaweForeman

Nakonec jsem se rozhodl přepsat komplet komentář k tomuhle anime, protože se mi to trochu rozleželo v hlavě a musím to hodnotit trochu jinak. Člověk k tomuhle musí přistupovat jako k ne klasickému příběhu, ale spíše k takové té snaze zfilmovat pozadí nějaké hudební skupiny a přidat k tomu jejich písničky. Zde se jedná konkrétně o japonskou holčičí skupinu AKB48 a její složité uspořádání (dohledejte si sami). Proto člověk nemůže ani moc hledět na nerealistický příběh, kdy je vesmír rozdělen na přívržence zábavy a jejich odpůrce. Na druhou stranu to má správný sci-fi nádech a alespoň je tohle anime odlišené od těch (pro mě naprosto nezáživných) vymyšlených idol anime zasazezných do reality. Částečně mi to připomínalo Macross Frontier, který mám rád a kde právě byl taky smíšen prvek sci-fi s hudbou (samozřejmě na tomhle anime pracovali lidé, kteří právě měli co dočinění s MF). Umění je obecně o emocích a nelze tam hledat moc intelektualismus, takže ty veškeré ty výlevy se tak nějak dají očekávat, i když je tu někdy opravdu do očí bijící hloupost. Ale tohle anime i když má mnohdy nemorální a kontroverzní momenty, tak jsou zde schválně a dodávají tomu ten správnej dopad a emoce, na kterých je celé anime postaveno. Navíc nemusíme tu očekávat jen čisté zpívání, hledání snů, pády a vzestupy, ale také i nějakou tu akčnost, spoustu různých vizuálních efektů, politický boj, záhady a psychologii (hlavně ona měnící se rozpoloženost jednotlivců je tu opravdu dobře zpracována). Každopádně animace je celkem super - i když všude ty srdíčka jsou trochu příliš klišovitá (ale to se dá nějak přežít, protože to má svůj účel - viz epizoda 9 - případně rozdíl mezi srdcem a hvězdou) a pak samozřejmě ona počítačově dělaná stránka (i když je tu očividně vidět, na kterých konkrétních místech je - většinou tance -, tak tu není okatá jako v jiných anime, ale jde zde v rámci přijatelných mezí a nenarušuje příliš běžnou animaci). Co se týče hudby, tak nelze hodnotit jinak než dobře (spousta písniček a některé jsou i hodně chytlavé). ()

SonGokussj

|| Příběh: || Partička malých dívek se vydá na planetě, kde vládne zákaz zábavy, na koncert legendární (a nejspíš i jediné) hudební skupiny AKB0048, která už řadu let střídá hlavní původní obsazení nalezenými idoly. Dívky mají srdíčka ve vlasek a očkách, proto je hned jasné, že uspějí a někam to dotáhnou. Celý seriál se poté drží klasického klišé - Přijali nás | je to těžší, než jsme čekaly | trénujeme | nejde nám to | trénujeme | jde nám to | máme příležitost se proslunit | psychologické trauma | trauma překonáno | svítím víc, než 1,5 chcíplé světlušky |. Končíme uprostřed jednoho koncertu, lidé jásají, já vypínám poslední díl a přecházím na brilantní Tsuritamu. || Hudba: || V celé sérii zazní tak 4-5 písní. Což je v repertoáru docela málo na to, že je to snad jediná zpívající skupina v celé galaxii. Písně nejsou špatné, ending se poslouchá velmi dobře. || Animace: ||: Není špatná, není dobrá. Někdy schází opravdu šílené množství detailů. (Naštěstí zde není ecchi.) Hudební vystoupení a tréningy poté vystřídá počítačová grafika alias Hatsune Miku. || Pozitiva: ||Jakoby "důležitost" toho, co dělají a co cítí. Někdy to tam jde opravdu vidět. Také vcelku reálné chování jejich manažerky. Ta se mi líbila ze všech postav nejvíce. Hudba. To, že to skončilo "jen" po 13 dílech.|| Negativa: || Probůh, kde začít. (0) Bude pokračování. (1) Nelogičnost. Jestli u mě něco zkrouhlo tento seriál o nějakých 40% dolů, tak je to právě chování všech (krom manažerky) okolo. Dívky jásají nad každou kravinou, brečí nad každou kravinou, přitom se učí střílet ze zbraní, které pak ani na koncertu nepoužívají, místo toho jakési mikrofonové StarWars meče, ale to není to nejhorší. Nejvážnější je však jejich lhostejnost k jejich životu. DES (anti-zábavní vojáci) na ně střílí, hází granáty a dívky si zpívají dál, nic neřeší, přímo -spoléhají- na to, že je to netrefí. DES se naopak neumí trefit. Za celých dlouhých 13 dílů zranili jednu dívku a to asi 10 raketami do jejího mecha ve vesmíru. V okamžiku, kdy přejdou na kulomety, tak se dívky vyhýbají i přesto, že stojí na místě. Pokud na ně střílí více nepřátel a někdo zlikviduje jednoho, začnou ignorovat ostatní a objímají se a brečí, popř se utěšují. DES mezitím asi čeká, až vstanou, nebo nevím co. Celá ta MAŠKARÁDA DES vs AKB0048 se mi zdála komická a anime by víc prospělo, kdyby tam buď někdo umřel / umíralo víc lidí, či tam nikdo takový ani nebyl a dívky by zpívali.. já nevím.. je to nehorázně nelogické. (2), (3), (4) - dívky, jejich vztahy, řešení uklouznutí na banánových slupek, fandů, příprava zpívání, hrdost, naivita, rodina, chování.... dalších 20% dolů. (5) je to NUDA. Žádné cliffhangery, žádné výzvy, prostě jen sledujete ukrutně kňourající dívky jak zpívají (při zpěvu mají jiný hlas, než když normálně mluví!) a lítají na vesmírných skateboardech vyhýbající se kulkám a raketám s nápisem "anti-entertainment rocket"... Probůh! Kdo to vymyslel... || Závěr: || Značně komické, depresivní, nezajímavé, nudné a NELOGICKÉ anime s příběhem, který má sílu Asterixe, který roky absinuje zázračný elixír. Rozhodně nedoporučuji, doufám, že na tento počin brzy zapomenu. 20% () (menej) (viac)

Subjektiv

Bůh ví proč, ale nenapadá mě lepší způsob, jak zahájit komentář k AKB0048 než parafrází jednoho cimrmanovského semináře: "Misaki Iwasa, Aika Óta, Šizuka Ója, Haruka Katajama, Asuka Kuramoči, Haruna Kodžima, Rino Sašihara, Mariko Šinoda, Aki Takadžó, Minami Takahaši. Ptáte se, co mají tato jména společného? Všechna tato jména jsou nezapamatovatelná." Krom jejich nezapamatovatelnosti je však spojuje ještě něco, členství v dívčí hudební skupině AKB48. +++++ Možná si říkáte, že jsem to přehnal, když jsem vyplivl ten dlouhý seznam členek celý, ale křivdíte mi, mám dost soudnosti. V tomhle hudebně tanečním davu splývá dohromady celkem 64 dívčin, což mu vyneslo pochybné umístění v Guinessově knize rekordů v kategorii největší dívčí hudební skupina. Tenhle kolos nejspíš řídí nějaký kapitalista jako malou akciovku, má k ruce dokonce trenéry pro čerstvě náctiletý potěr, který si pěstuje v jakémsi akvárku. Dívenky v AKB48 (00 je výmysl anime) totiž převelice rychle zastarávají, jejich věk se pohybuje od 14 do 23 let, pak sbohem do šrotu nebo kapely pro přestárlé lolitky. +++++ Dokud v tomto anime hlavně hrdinní jakési zasněné dívenky, toužící po svém zidolnění, vstupují do konkurzu a mnohé postupují, lze v tom vidět relativně věrný obraz reality. Všechno ostatní, co AKB0048 předvádí však neváhám označit za jednu velkou lež, která mě, narozdíl od Kontractora, alespoň trochu uráží. +++++ Ákábéčka se totiž stylizují do rebelek bojujících proti zlotřilému systému, jenž nepřeje tanci a zpěvu, zkrátka neškodné zábavě. Odvážně a se zbraní v ruce i kolem sebe (mech) bojují s grácií a šarmem proti hordám zlých vojáků a teroristů, přinášejí naději do srdcí všech nevinných holčiček a obětavě pomáhají. Obludné. +++++ Jistě, kapela je nejspíše složena z dívenek, které vybočují z normality jen nadprůměrnou krásou a nadáním (nikoliv však genialitou). Nevěřím však, že jako celek je něčím víc než marketingovým konstruktem, úspěšným podnikatelským záměrem lolitkobarona orientovaného na zisk. Přisvojení si boje za správnou věc a "proti systému" takovou "záležitostí" vyžaduje mimořádně silný žaludek nebo malý mozek. Na tom se musí shodnout ti, kteří současný (kapitalistický) systém považují za dobrý i jejich názoroví oponenti. +++++ Populární kultura obecně hýčká a utužuje status quo (ať je jakýkoliv), a to i tehdy, když deklaruje revoltu, vždyť status quo umožnil těmto celebritám úspěch. Někteří si jej užívají a ti, co upřímně vstoupí do opozice, mají obvykle též smůlu. Čím víc křičí, tím více se může režim ohánět svou tolerancí, pluralitou a jinak nedělat nic. Protivníci se zařadí mezi tzv. křiklouny a "nastavení společnosti" přijmeme jako v zásadě dobré s existujícím prostorem pro změnu. Minulý režim to takhle nedělal a možná to byla jedna z příčin jeho pádu. +++++ Raději však zpět k seriálu, jenž nakonec asi neusiluje o nic více než vlastní prodej a reklamu AKB48, kterou toto monstrum snad už ani nepotřebuje. Ideově působí nejspíš jen na mladé dívenky, které třebas zatouží stát se idolem, namísto obdivuhodnějších zdravotních sester, učitelek či soustružnic (se nesmějte, já vás vidím). Utratí nějaké ty prachy, kterých mají stejně nadbytek za pár cédéček a příspěvků a pak z toho vyrostou. Ovšem na druhou stranu, stát se členkou TAK VELIKÉ kapely možná není úplně nereálně. Stačí to, abych se přestal zlobit? Těžko , těžko. Jen jediné je mi na produktu AKB alespoň trochu sympatické - příprava členek na život po nevyhnutelném vykopnutí z kapely, podpora jejich studií. +++++ Napadl mě ještě jeden pohled, v němž kazisvěti protizábavní představují autoritu, která dívenky odvádí od legrace s idoly: rodinu, školu a sousedy bušící koštětem do stropu. Inu, promyslete sami, jak se mohou změnit mé sympatie při takovém vnímání. A ten kamarádský duch, sportovní rivalita, čest, laskavost a dobrota ve světě šoubyznysu? Možná je to v Japonsku malinko jiné, krom anime se o zdejší pokulturu příliš nezajímám, ale na Západě v ně nemůže věřit od puberty nikdo. +++++ Zbývá již jen otázka, jestli se divák může při AKB0048 bavit, když všechny tyto myšlenky a zůstane mu anime s písničkami, dějem, boji... Osobně soudím, že fanynka AKB48 ve věku zmíněného potěru by snad možná mohla. O dospělejších jedincích v tomto silně pochybuji. Končím značně otráven po pouhých dvou dílech. () (menej) (viac)