Jormungand

• Japonsko ヨルムンガンド
Japonsko, 2012, 9 h 36 min (Minutáž: 24 min)

Koko Hekmatyar je obchodnice se zbraněmi. Tajně je prodává po celém světě, zatímco se snaží vyhnout tamním vládám. Cestuje s týmem bodyguardů, který většinou tvoří bývalí vojenští veteráni. Nejnovějším členem týmu je dětský voják Jonah. Ironicky však obchodníky se zbraněmi nenávidí. Jeden je totiž odpovědný za smrt jeho rodičů. Ke Koko se připojil proto, aby tohoto člověka našel. (Raest)

Subjektiv

Úlisní obchodníci se zbraněmi nemají prý lehký chlebíček. Neustále mezi nimi zuří konkurenční boj, který rozhodně nelze označit za běžnou hospodářskou soutěž. Těžké pořízení mívají i s nesolventními zákazníky. Jen si to představte, že mají v ruce vaše zboží a vy po nich chcete peníze, kterých se jim nedostává. Kdyby jim snad náhodou přece jen čas od času zahrozila nuda, mohou se spolehnout, že různé tajné i veřejné bezpečnostní a výzvědné služby ji zaženou. K tomuto podnikání potřebujete neobvyklou náturu i zaměstnance, bandu elitních žoldáků. +++++ Epigonství v anime má velkou tradici, klonování Black Lagoonu jsme mohli a měli očekávat. Více vrahounů, více typů zbraní, neustále se měnící klimatická pásma jsou jen takové malé kosmetické úpravy, které slouží beztak jen tomu, aby si lidé tyto seriály nepletli. Stejné pojetí openingu, stejná neochota vyvolávat v divákovi strach o postavy, stejné zástupy anonymních mrtvol, stejně šáhlé epizodické i hlavní postavy, stejně nadsazené schopnosti těch nejlepších, stejně úspěšné vyhnutí se morálním otázkám, ač k nim téma vybízí. +++++ Obchodníci prodávají nářez, ne desatero. Videoherní, nikoliv existenciální pocity. Zábavu, kterou by zkazilo dojetí, přemýšlení i vciťování, od kterých však Jormungand diváka snadno odklání. Dokud se těchto jednoduchých pravidel bude držet, budu se jej držet i já. Žel mám obavu, že v závěru se pokusí o něco ambicióznějšího. Přitom by mu spíš prospělo, kdyby přitlačil v nadsázce a humoru. Tím se ještě více odtrhne od reality, kterou tu a tam připomíná, a divák si nepřipadne tak provinile, až se jím zase bude bavit. Ale ani moralisti nemusí trpět, zábavná tu bývá jen smrt těch zlých a zkažených a ani ona k popukání. Svižné ***. ()

HDeer

Najväčší problém Jormungandu je absencia minulosti postáv, ktorá by mohla aspoň zľahka priblížiť ich charakter, motivácie, či presvedčenia. Na základe takéhoto povrchného prevedenia potom vôbec nerozumiem, prečo by som mal sympatizovať s povedzme takou Koko Hekmatyar. Áno priznávam, nedostatkom charizmy rozhodne netrpí, je prefíkaná, vynaliezavá a občas sem tam strelí (prikáže zastreliť) nejakého toho podliaka - lenže tieto vlastnosti iba sotva dokazujú konzistentnosť jej charakteru. Podobná nevýraznosť tímu bodyguardov, ako nezáživne stojický Jonah, prehnane sebavedomý Lehm, či zvrátene smrtiaca Valmet tak následne prirodzene vzbudzuje sympatie k prechodným antagonistom, ako napríklad "beznohavičková" Chinatsu (ktorá má, akú-takú motiváciu), excentrická Chiquita, vojnový veterán Guoming Chen spolu s lojálnou Karen Low, alebo samotnému bratovi Koko, Kasperovi Hekmatyar, ktorého prítomnosť v jedinej časti vynahrádza takmer všetky excesy jeho nevydarenej sestry. Nakoľko Koko v Jormungande nepozná slovo prehra, seriál sa tak veľmi rýchlo divácky zunuje, zaujmujúc neuspokojivú, stagnujúcu úroveň, ktorá napriek epizodickému charakteru zabaví iba málo-čím. Nepomáha ani Iwasakiho originálny, arabsko-indonézsky ladený motív, sprevádzajúci osudové momenty. Pokiaľ od seriálu vyžadujete zrozumiteľné, konzistentné a svojím spôsobom nezabudnuteľné postavy, do Jormungandu rozhodne nechoďte. ()

daGGos

Kdyby byla někdy soutěž o nejvíce politicky nekorektní ústřední dvojici v anime, Jormungand by měl velkou šanci na celkové vítězství. Přeci jenom dvojka překupník se zbraněmi a dětský voják je poměrně těžkým kalibrem a jen těžko by hledala přemožitele. I přes takhle odvážný námět se ale seriál v ostatních ohledech jeví (a že je mi to i trochu líto) velmi krotce a neinovativně, poslušně následuje cestičku vyšlapanou svými předchůdci (Cowboy Bebop, Black Lagoon,..), takže Koko a její bandička hrdlořezů létají ze země A do země B (a to myslím doslova ☻), střílejí, obchodují, občas i intrikují, všechno to moc hezky vypadá, auta efektně vybuchují a sem tam do toho zazní i nějaká atmosférická skladba z kvalitního soundtracku, ale já se stejně po celou dobu nemohl zbavit dojmu, že z takového tématu se dalo vytěžit i více než jen solidní akční béčko. Takhle "jen" za *** ()