Kuroko no basket

• Japonsko 黒子のバスケ (viac)
Animovaný / Dráma / Komédia / Športový
Japonsko, (2012–2015), 31 h 15 min (Minutáž: 25 min)

Predloha:

Tadatoši Fudžimaki (komiks)

Kamera:

Eidži Arai

Júki Ono, Kenšó Ono, Jošimasa Hosoja, Čiwa Saitó, Takuja Eguči, Gó Inoue, Džun'iči Suwabe, Fumiko Orikasa, Kazuja Nakai, Ken'iči Suzumura, Šin'ičiró Miki (viac)

Pět basketbalových hvězd ze základky jde studovat na různé střední školy. Tetsuya Kuroko a seirinská střední se teď snaží vydobýt si slávu. (Netflix)

Subjektiv

Soudě podle prvních 4 dílů si troufnu tvrdit, že Kuroko na Baske bude patřit k těm nejlepším sportovním anime roku 2012. Tím se ovšem nevymaní z toho, že sportovní anime mě příliš nebaví. Rád pochválím ústřední dvojici. Kuroka, jenž umí v poli nenápadně, nečekaně a chytře měnit směr míče a nahrávat do těch nejlepších pozic. Kuroka, který není fyzicky příliš zdatný. Kuroka, který je spokojen s tím, že je nepovšimnutým a přece veledůležitým stínem. Kagamiho, který je posedlý obtížnými výzvami. Kagamiho, který machruje, ale umí i uznat. Kagamiho, který hraje přímočaře, ale efektně. Nejde o složité postavy, extra propracované chraktery, dávají ale možnost předvádět zajímavou hru. +++++ Sami by na to ale nestačili, a tak rád pochválím snesitelné vedlejší postavy, schopnost popsat napínavě taktiku... Ale... jako u jiných sportovních anime... Opravdový basketbal neuvidíte. Záběr, do kterého se obvykle vejde půl postavy a méně vám přehled o hře nedá. Nemůžete sami plně posoudit, jak chytře Kuroko přihrál, tomu musíte věřit. OK, asi to trochu souvisí i s rozpočtem. Na hřišti zběsile pobíhá banda sportovců sem a tam, někde je tam rozhodčí a i v publiku se něco může hnout. Animujte si to... +++++ Autorům tak nezbývá, než hodně vysvětlovat, nořit diváka do drobných nuancí různých herních situací, pestře je volit, pochopitelně ukazovat. Věřím jim, že to dokážou, Kuroko si svého diváka najde a po právu jej uspokojí. Já tím divákem ale nebudu, končím po čtvrtém díle. ()

Zíza

Po všem tom vychvalování, co jsem si na účet Kuroko no basket přečetla, jsem si říkala, jaká to bude paráda. Ale ona nebyla. Kuroko byl ze začátku docela zajímavá postava a jeho partnerství s Kagami bylo ze začátku poměrně zábavné, jenomže i když Kagami zářil a Kuroko byl stínem, tak to prostě moc nejiskřilo. Přišlo mi to jako hra, kdy se postupuje od lehčích nepřátel k těm těžším, levelujete a vyvíjíte nové techniky, abyste nepřítele porazili. Vůbec jsem necítila radost ze hry, ačkoliv některé postavy tvrdily, že je basket baví. Vysloveně debilní mi přišlo, jak se postupem času objevovali bývalí spoluhráči, strašně mě tenhle styl vytáčel. Do toho ještě to neustálé kecání při hře, takže jsem si pořádně neužila jednu jedinou celou hru. Je pravdou, že některé části hrací doby byly fajn, plné efektů a emocí, ale brzy se to přejí. Bohužel Kuroko není můj šálek kávy. Nakonec už mě to ani nebavilo, nezajímalo, kdo vyhraje a to je u sportovního anime docela pech. Slabé 3*. P.S.: Bude to i tím, že mi tu chyběla radost ze hry, kterou jsem cítila u Haikjú, které jsem viděla předtím. ()

Hromino

Za ta léta sledování jsem si u sportovních anime všiml v zásadě dvou tvůrčích přístupů. Prvním přístupem je vytvoření komplexního anime o sportu, které se v prvé řadě zaměřuje na vývoj vztahů v týmu, vnitřní vývoj postav a vyobrazení jejich psychologické stránky spolu s mírnou dávkou komedie, takže i když divák sportu nebo sportovním anime neholduje, stále má spoustu možností si tam najít to svoje. Mezi takové anime patří třeba Ófuri, Haikjú!! nebo Kaze ga cujoku fuiteiru. Druhý přístup pak ztělesňují jakési „čistokrevné“ sportovky, které nemají potřebu se zaobírat tím, co se děje mimo halu, kurt, hřiště, dráhu či ring a snaží se prostě a jednoduše nabídnout co nejzajímavější zápasy a soupeře, chytré taktizování, hodně zvratů a potřebné napětí. Osobně je mi bližší první přístup, protože takové anime je mnohem otevřenější a přístupnější i těm, kdo se o příslušný sport či sportovní anime nezajímají, ale když je zpracováno kvalitně, nevadí mi ani druhý přístup. Kuroko je příkladem právě toho druhého přístupu – a nutno říct, že je v rámci možností příkladem dobrým a kvalitním. Za jeho výrobou stojí studio Production I.G, což u sportovních anime znamená téměř vždy záruku kvality – z animace se místy tají dech, postavy jsou napsány i nakresleny poutavě, zápasy mají potřebnou dynamiku a jejich průběh umí zaujmout, což je hlavní. Z mého pohledu má však Kuroko jednu nepříjemnou vlastnost, a to sice tu, že prezentuje basket jako hru individuálů. Jistěže se i v reálném basketu najdou týmy, kde jeden černý kůň svými schopnostmi značně převyšuje spoluhráče a dovede si podmanit hru zcela pro sebe, ale když se tímto způsobem v Kurokovi prezentují všechny týmy, působí to dojmem, že basket je pouze hrou o tom, jak všichni spoluhráči jednomu supermanovi přihrávají míče a ten pak bojuje se supermanem z druhého týmu o to, kdo nasází víc bodů. Možná je to mou rozmazleností z jiných kvalitních sportovek, ale naprosto zabitý potenciál vedlejších postav a supermanství hlavních postav si u mě plusové body rozhodně nezískaly. I navzdory tomu však sympatické 3*. ()

rikitiki

Hrajou košíkovou, hrajou košíkovou, hrajou košíkovou….. Mužstvo ne zcela perfektních a sehraných hráčů doplňují jeden dravý sportovní fenomén a nevýrazný modrovlasý chlapeček, který patrně ztělesňuje týmového ducha. Při sportovním poháru mužstvo naráží na stále těžší a těžší soupeře, hledá se herní i duševní strategie, které mnohdy připomínají sofistikovaná bojová umění. _____ No jo, ale je to jenom o košíkový. O hráčích se moc nedozvíme, jejich vztahy mimo hřiště se téměř neřeší, takže pro mě je to dost jednostranné. SOUHRN: O košíkové jsem se dozvěděla víc, než jsem kdy chtěla vědět. ()

SonGokussj

Subjektivovi vyšla předpověď a z Kuroko no Baske se stalo nej sport anime roku 2012. Musím říci, že mne vtáhlo prozatím málo sportovních, hlavně baseballových, basket byl poprvé. A stálo to za to. Nejvíce bych vyvýšil rozmanitost postav. Nenuceným způsobem je nám více představeno kolem 20-30 postav, které si po shlédnutí série i dost dobře pamatujete, nepletou se vám a za jednu z méně výrazných bych viděl právě ústřední dvojici Kuroka a Kagamiho. Co víc, posledních 5 dílů se děj vůbec netočí kolem nich, ale kolem jiných dvou hvězd. Krásná hudba, akce, animace, vtip! Radost se zde zasmát. Nejsou trapné ani vtipy opakující se dokola. Pomalý rozjezd k 6 dílu, poté nástup akce až do 18, dva díly útlumu a poté hvězdný zápas mezi blonďákem a modráskem. Možná to nadhodnocuji, ale 5* je zde zasloužených. 90% ()

Genryuusai

Klasický sportovní shonen, prakticky by se to dalo dát do učebnice jako vzor šablony všech sportovních anime. Zpracování je ale nadprůměrné a postavy v rámci možností zajímavé. Pro mě nejlepší sportovní anime od dob Majoru. Ten to sice nepřekonalo a těžko překoná v dalších sériích, ale i tak je to dost dobré. ()

Saraph

Slyšel jsem na toho anime samé skvělé ohlasy, proto jsem se do něj pustil. Jako obvykle mě do něj vtlačila kamarádka, která byla z Kuroka celá bez sebe. ;) Z prvních několika dílů jsem měl velice dobrý pocit, ale to mě docela rychle přešlo. Hlavním důvodem jsou klišé prvky jako např. tuny vysvětlování náhodnými charaktery, tisíckrát ohrané fráze, nutnost mít zde chytráka s brýlemi tak, jak to bylo třeba v Prince of Tennis, dále nechybí ani trenérka něžného pohlaví ve stejných letech jako naši hráči, a tak dále... Velice jsem si ale oblíbil Kurokovu povahu a také jeho podobnost k jistému čoklovi. ()

Cracker

S basketbalom sa moc nekamarátim, raz za čas si však pozriem niečo aj z tohto prostredia. Pri tomto anime ma najmä zaujímalo ako moc sa dokáže priblížiť veľmi kvalitným americkým športovým drámam. Kuroko no Baske si však ide svojím vlastným smerom, smerom kde športovci sú v prvom rade všestranný ninjovia a až v druhom rade normálne ľudské bytosti(stredoškoláci) ktorí milujú basketbal. K ''dokonalosti'' by chýbala už len mágia... Odhliadnúc od tohto sa Kuroko... radí medzi príjemné, oddychové anime. Zápasy disponujú určitým napätím, dynamikou no a práve tými special skills ktoré mi v tomto žánri vôbec nevoňajú. Zaujímavými by sa dali nazvať charaktery, aj keď len 1% z nich je naozaj uveriteľných. V tom je však krása anime, z party stredoškolákov dokáže vytvoriť tým plný hviezd s potenciálom pre NBA. Keď už som pri tej NBA, zaujímalo by ma ako by vyzeral práve zápas z tejto ligy, na palubovke by sme pravdepodobne nevideli ani živáčka(podobne ako pri Tenka'ichi Budōkai, DB) a lopta by asi len lietala z koša do koša. To všeeeetko mi však až tak nevadí, pretože toto anime ma zaujalo! Nakoniec sú z toho ''len'' slabšie 4 hviezdy a som zvedavý na druhú sezónu BODKA ()

Torako.chan

Dávám 4* a to čistě proto, že narozdíl od posledních dvou anime, které jsem si pouštěla(Ansatsu Kyoshitsu, Log Horizon) a napůl je dropla, vrátila se k YYH abych si spravila chuť po tom, co jsem mezitím zkusila live-action, z kterýho mi bylo na blití, jsem Kuroko no Basket shlídla úplně celý a pustila se rovnou do druhé série. Nemůžu sice říct, že je to kdoví jaká pecka. Jednoduše tam chlapci s ladícími vlasy, obočím a očima(to jsou ti nejdůležitější, ti ostatní jsou prostě obyčejní, chápeme se) hrajou dramaticky basket. A přestože je námět až tak jednoduché není to nudný. Ha! A hlavně bišíci, že jo... ()

Terezinka198

Takže hned od počátku mě zaujala zajímavá historie, složení postav a zábavná trenérka. Přiznání na střeše u nĕkterých nemĕlo chybu. Čekala jsem, že se jim hned nebude dařit. Ale jak už tak vĕtšinou bývá, tým Seirinské střední se jen tak nevzdal. Sice prohráli, ale to neznamená, že nemají v příštím šampionátu šanci zvítĕzit! Kuroko je odhodlaný se utkat se všemi svými bývalými spoluhráči a ukázat jim, že už na minulost zapomnĕl. Ano, naprosto mě tento seriál pohltil. ()

HDeer

Chybou Kuroko no Basket je najmä akási tuctovosť charakterov. Nedostatočná grafická rozmanitosť (samozrejme to neplatí na Kagamiho, Kuroka, trénerky Riko a reprezentantov zázračnej generácie) tak často spôsobí, že jednoducho zabudnete o koho sa vlastne jedná a tak vám trvá zorientovať sa o niečo dlhšie, ako to býva v ostatných seriáloch. Spomínané postavy si však mnohokrát dokážu vystačiť i samé, doplnené vynikajúcou gradáciou, ktorá miestami naozaj navnadí. Celé to vylepšuje ešte akási prietrž výziev, ktorá je postupne odhaľovaná a my máme možnosť postupne spoznávať jednotlivé zázračné schopnosti, vrátane vývoja na prvý pohľad celkom obyčajného Kuroka, ktorý okrem svojej obdivuhodnej komplexnosti disponuje i bezkonkurenčnými schopnosťami, ktoré len ťažko nájdete v inom týme. V rámci možností veľmi podarené športové anime. ()

SamanthaM.M

Kuroko no Basket . Športové shounen anime a hit roka 2012, ktorý ma poriadne prekvapil. Hoci ma basketbal vôbec nezaujíma a toto anime som začala sledovať len z nudy, musím uznať, že má dačo do seba. Prvá polovica série mi pripadala trochu nudná, no potom sa zápasy rozbehli a súboje boli takmer tak ohnivé a napínavé ako v Narutovi, ibaže namiesto jutsu bojovali s basketbalkou. Ostala som v šoku. Čo ma tiež prekvapilo je, že na rozdiel od novšieho Free! postavy tu vôbec nie sú „teplé“, práveže všetci chalani sú drsní a odhodlaní až na smrť. Zápasy sú naozaj tvrdé, čož ma donútilo premýšľať o tom, aký je basketbal náročný šport. Výborná animácia a fantastický soundtrack (zdôrazňujem fantastický, hudba je na tomto anime asi to najlepšie). ()

Moiraine

Kuroko no Basket je fajn anime. Je to typicky japonské, kdy člověk nabude dojmu, že na světě je nejdůležitější basket a vše ostatní, co existuje, existuje jenom kvůli němu. Stejně tak je to typický shonen se všemi těmi schopnostmi, které se neustále vylepšují. Není to výčitka ani pochvala, je to jen prosté konstatování. Vcelku mě to bavilo, ale nějak jsem postrádala příběh. Takhle je to jenom jeden zápas za druhým na cestě za absolutním vítězstvím. Sportovní anime nakoukané nemám, takže nevím, jestli je to u nich normální. Každopádně ke konci už mi to přišlo moc dlouhé. I tak mám ale v plánu jak speciály, tak druhou sérii, která začne v září. ()

Kingi

Je až směšné jak si hráči při basketbalu najdou čas zastavit se na nějaký ten "TrashTalk" nebo jak někteří hráči mají "speciální schopnosti" jako copycat, misdirection, 100% accuracy shot, eagle eye apod. Ale to vše patří k shounen anime. I přes všechny tyto negativa, která mě od shounen anime většinou odrazují, je Kuroko no Basket skvělá podívaná a málokdo se u toho bude nudit ;-) **** ()

loveless

Na vyšší střední Seirin se v basketbalovém týmu schází nenápadný Kuroko a akční Kagami a společně začnou tvořit údernou dvojici. Pouť jejich týmu turnajem Inter-High můžeme sledovat v první sérii tohohle skvělého sportovního anime, které dokáže zaujmout i nesportující obecenstvo. Jsou tu i skvělé vtipné díly, postavy jsou fajnové, kresba moc hezká a pejsek Tetsuya 2 je prostě dokonalý. Hudba taky super. Trošičku mi vadily některé řeči v průběhu zápasů a úplně nejvíc úvodní vyprávěnka o Zázračné generaci, kterou jsem ale úspěšně přeskakovala. Naopak mi nevadilo, že basketbalové akce nejsou realistické - to by na úrovni středoškolského sportu byla pro diváky asi trošku nuda, no ne? Maličko tomu do pěti hvězd chybělo, ale určitě doporučuji. ()

Chinese Ashio

Vtipné, originálne, miestami napínavé... športové anime. Ja takéto anime nejako nesledujem a presto sa mi to páčilo. Totálne ma ale zrazil k zemi Kuroko. Proste... človek sa naňho pozrie a po pár sekundách si uvedomí, že má zuby na podlahe a sliny na klávesnici. (just joke, ale mala som k tomu blízko ^^) Avšak, stále tomu k 5* niečo chýba. :) ()

Myslivir

Sice i po těch 75 epizodách, třech speciálech a jednom filmu pořád nemám rád basketbal, ale alespoň chápu jeho auru, atmosféru a pocity, které v lidech stejně jako všechny sporty aktivně a intenzivně vyvolává. A především právě Kurokův basket divákovi duši tohoto sportu komunikuje obzvláště zdařile. Soundtrack a písně v kombinaci s animaci spořícím střihem vyvolávají neuvěřitelnou energii, jež z obrazovky vysloveně cáká stejně jako pot z hráčů a jež vrcholí především v závěrech druhé a třetí řady. Člověk napjatě čeká na chvíli, kdy velmi solidně prokreslené postavy dosáhnou vyšší evoluce jak Pokémoni, dostanou power up ke své nadlidské schopnosti a silou přátelství a smyslem pro spolupráci porazí soupeře, zatímco v pozadí hraje adrenalin pumpující skladba a plynutí času přejde do normálu, protože během zápasů často utíká pomaleji než při cvičení planku. Navíc má seriál i lehce výchovný charakter - mladší diváky naučí třeba právě o důležitosti kolektivu a spolupráce, která vždy překoná jednotlivce, nebo že vždycky je někde v rybníku větší ryba, takže být egoistický se nevyplatí. ()

Simo16

Skvelý seriál, popravde ma basketbal nikdy nebral, nikdy som sa oň nezaujímal, ale pozrieť, skúsiť, prečo nie.Potešilo, pretože zaujať nielen hrou, ale aj samotnými postavami a dejom je niekedy viac ako samotný basketbal.Najlepší japonský seriál,bez debat. ()

Arigato

Nikdy bych nevěřil, že mě bude bavit sportovní anime. Nicméně jakožto velký fanda basketbalu jsem si ke Kuroko no Basket našel cestičku velmi rychle. Příběh vypráví o tom, jak se legendární školní basketbalový tým z nižší střední známý jako "Zázračná generace" po ukončení školy rozpadl a každý ze členů šel na jinou školu. Do tohoto týmu patřil právě i Kuroko. Ten se začátkem roku zapíše do basketbalového týmu na své nové škole. Všichni jsou ale překvapeni ve chvíli, kdy uvidí mladíka hrát. Jeho výkony jsou podprůměrné a nikdo nechápe jak to, že právě on patřil do onoho neporazitelného týmu. Do týmu se také přidává Kagami. Ten, co se postavy i dovednostní týče, už připomíná špičkové hráče na úrovni americké NBA. Postupem seriálu se nicméně ukazuje, že Kuroko je nenahraditelnou součástí týmu, a hlavně díky němu se mužstvo dostává přes papírově silnější soupeře. Velký podíl na úspěších týmu má samozřejmě také Kagami, který společně s Kurokem tvoří nerozlučitelnou dvojici. Tým se účastní celostátních soutěží, kde mají příležitost utkat se nejen s čím dál silnějšími soupeři ze sousedních škol, ale také se členy Zázračné generace, kteří každým zápasem ukazují, že se jim takto přezdívalo z nějakého důvodu... Sledování tohoto seriálu jsem oddaloval, jak jen to šlo. Tou dobou jsem ještě sledoval anime, které měly maximálně 12 - 20 dílů a to, že se jednalo o sportovní anime, mi také moc nepřidalo. Myslel jsem si, že vše bude moc přehnané, ale opak byl pravdou. Musím uznat, že jsem velmi rád, že jsem tento seriál (včetně jednoho filmu) viděl. Ač byly díly místy maličko zdlouhavé, vždy mě bavily. Pokud máte rádi basketbal, shlédnutí tohoto anime je nutností! Mimochodem, zkuste si vyhledat „Kuroko no Basket in real life“ (např. toto video nebo třeba toto), možná to pro vás bude dalším lákadlem. ()