Honba na bin Ládina

(TV film)
  • Česko Seal Team 6: Dopadení Usámy bin Ládina (viac)

Príbeh elitnej jednotky amerického námorníctva SEAL Team 6, ktorá v roku 2011 dopadla a zabila Usámu bin Ládina v jeho úkryte v Pakistane. Členovia jednotky špeciálnych síl sa počas výcviku pripravujú na ďalšiu misiu, ktorá vyvrcholí odvážnym nočným útokom na úkryt nebezpečného teroristu. Vojaci spočiatku netušia, že ich cieľom je najhľadanejší muž na svete. Keď sa konečne ukáže, na koho sa v skutočnosti zamerali, drsní muži čelia neskrývaným emóciám - jasne si uvedomujú, že majú osobnú príležitosť zlikvidovať najnenávidenejšieho nepriateľa Spojených štátov a pomstiť teroristický útok z 11. septembra 2011. (TV JOJ)

Enšpígl

Film má neskutečnou smůlu , že jsem ho viděl dva dny po majstrštyku mé milované Kathryn Bigelow a ač člověk nechce neubrání se srovnávání neb oba filmy pojednávají o tomtéž. Z mýho pohledu je tohle zbytečně ukecené, rozuměj, spoustu diaologů je o hovnu a zkratkovité: Nejvíc mě nasral ten záverečný projev Obamy, to tam snad nemuselo bejt, na ty jeho kecy už mám totální alergii. Necítil jsem ani zlomek napětí co u filmu od Kathryn, herecky mně to taky nezaujalo, takže bohužel. ()

Malarkey

V době, kdy od smrti Usámy uteklo už pár let, se na scéně v jednom roce objevily dva filmy, který pojednávají o posledních hodinách jeho života, než tam vtrhla americká pěchota a všecko pokropila salvou kulek, které beztak koupili někde v okolí. Tenhle film na první pohled bude zaručeně horší, než ten co si přichystala Katheryn Bigelow. I tak by ale, v rámci televizního filmu, mohl překvapit. A musím říct, že se mu to i vcelku daří. Na televizní film slušná akce a zápletka, kterou by si nedokázal napsat ani sám život, nebo možná právě dokázal. ()

sniper18

Je to celkom dobrá vojensky ladená akčná dráma. Má pomerne dobrý príbeh o pátraní, sledovaní a zneškodnení Usámu bin Ládina. Spracovanie je celkom slušné, táto polodokumentárna forma je síce pomerne zbytočná, ale nemôžem povedať, že by to filmu výraznejšie ublížilo. Hlavnou slabinou filmu sú bezpochyby tie zbytočné rozhovory do kamery, hlavne pri členoch špeciálnej jednotky, toto ma vôbec nezaujímalo, ale našťastie toho nie je až tak moc, väčšinu času tu tvorí spravodajská činnosť, pričom na všetko to sledovanie a overovanie informácií sa pozerá dobre, nesklamú ani vojenské tréningy a v záverečnej dvadsaťminútovke sa to už slušne rozbehne a film sa už venuje tomu hlavnému, samotnej vojenskej operácii a ani tá nesklame. Očakávane sa tu nájde aj dostatok patriotistických rečí, pri ktorých je potreba vypínať mozog, ale dá sa to zniesť, takže žiadna výrazná slabina, ktorá by filmu radikálne ublížila sa tu nenájde. Čo sa týka akcie, tej tu samozrejme až tak moc nie je, v úvodnej časti sa nájde jedna menej výrazná akcia a potom tá hlavná, záverečná a celkovo akcia je tu slušne natočená, kedy tento dokumentárny štýl dobre využíva, je aj pomerne napínavá a pôsobí úplne realisticky, takže som spokojný. Herecké obsadenie je skôr rozporuplné, samotná vojenská jednotka si ma moc nezískala, jednotlivým členom chýba charizma a ani tie zbytočné rozhovory im vôbec nepridávajú, ale ako vždy ma bavil William Fichtner, Robert Knepper v úlohe vojenského veliteľa a ešte pár vedľajších postáv. Réžia a technická stránka ako celok pôsobia dobrým dojmom, občas nejaké detaily zaostávajú, ale v rámci možností je to dobre zvládnuté. Tohto filmu som sa veľmi obával, ale zároveň som si ho musel pozrieť, pretože na jednej strane filmy s tématikou špeciálnych jednotiek vyhľadávam, ale zároveň mi vadí táto súčasná americká prezentácia, v ktorej sa hrajú na jediných správnych, kladných a civilizovaných, ktorí si všade môžu robiť, čo sa im zachce, ale ostatní sa musia starať len o seba, čo síce platí aj o tomto filme, ale pri vypnutom mozgu aspoň v prijateľnom spôsobe a množstve. Na väčšinu času sa pozerá dobre, znovu si to už pravdepodobne nepozriem, ale pozretie neľutujem. 61% ()

Spooner

Další důkaz toho, že přístup Bigelow byl naprosto správný. Tato poměrně čerstvá událost se totiž vážně nedá natočit jako dojemný příběh hrdinných vojáků s přemírou patosu a dalších amerických klišé. Prostě to v tomhle tématu nefunguje a zbytečně to snímek devalvuje až na hranici nechtěné směšnosti. Rádoby svižná akce navíc diváka vůbec nevtáhne a skrz naskrz televizní look tomu také příliš nepomáhá. Snad jen ten správňácký Robert Knepper potěšil. Jinak ale naprosto zbytečný film, který se na Zero Dark Thirty nechytá ani omylem. ()

gogo76

Tv film...Hmmm...Nič televízneho som nepostrehol, film môže smelo konkurovať a v mnohom i prevalcovať často trápnu ponuku kín. Pomerne rýchlo vznikol film o zabití Usámu a tvorcovia na to išli šikovne. V rámci tv možností urobili takmer maximum. Postava Usámu je prezentovaná skôr ako tieň jeho vysokej postavy, ktorá sa občas mihne na dvore alebo okne sledovaného domu. Film sa z veľkej časti venuje príprave tímu na akciu i jej odsúhlaseniu u vyšších politických kruhov. Osobné problémy, ktoré medzi sebou vojaci rieši sú dosť nepodstatné, keďže o chvíľu budú mať v akcii na hlavách helmy a nebude poznať kto je kto. na ich vyriešenie sa aj tak nakoniec vykašľali. Celkovo solídne spracovanie, ale chýbalo tomu o niečo viac napätia a možno i za hrsť dolárov...70%. ()

teutates

Ještě pár takových filmu a budu se i já cítit jako plnokrevný Američan. Patos, hrdost a nacionalizmus tu páchne jak afgánská koza. No i tak 6. regiment tučňáku mně plnohodnotně usadil a snažil se mi nahuckat jak to jen toho Ládika "chytli" a poslali do věcných lovišť. 5/10 šuliprdi! ()

SeBig

Velká událost v nezáživným filmu, kde se chodí moc kolem horké kaše. Ládin byl gej, ale co teprv Buš? Ten četl dětem kachny. Jednu hvězdu, za ten drobek akce..šlo to udělat líp. ()

Chrustyn

Televizní a celkově lacinější pojetí s herci druhé a třetí kategorie a s nezajímavou a špatně vypadající akcí. Na druhou stranu je dané téma dostatečně nosné a režisér docela dobře pracuje s postavami a i díky tomu film nenudí a je snesitelný. 50% ()

BMW12

Na televizní film je to hodně dobré. Ale na můj vkus je tam hodně dialogů a málo akce, vlastně pořádná akce je až v samotném závěru, který se jim ale podařil. A potěšilo mě, že se zde setkali herci z Prison Breaku (Fichtner a Knepper) bylo zajímavé sledovat jak spolu spolupracují (v PB byli proti sobě). :-) ()

ARI50

První dojem jsem se těšil jaké bude dramatické a vypjaté tohle zpracování ale to co jsem dostal mě fakt šokovalo to snad nemysleli vážně, škoda takhle zahodit příběh a celý film je na nic. Pár drobnůstek se mi zalíbilo ale jinak jsem s vojáky dost nespokojený celková režie se nepovedla. ()

Morholt

Vizuální stránka věci byla na televizní záležitost víc než slušná a pokud se jednalo o ten o polodokumentární styl kombinovaný s "autentickou" kamerou, tak ani tady nemám příliš co vytknout. Bohužel by to nebyli Američani, aby do toho nevrazili dávku patosu. Takže celý film je prokládán rozhovory s lidmi, kteří se na zásahu podíleli a dozvídáme se o těch správných amerických hodnotách a podobně. Do totálních kolen to pak sráží ukázky ze života členů Seal Teamu, když zrovna nejsou v akci. Měl to být asi pokus o to, aby si divák k postavám vybudoval nějaký vztah. To ovšem hrubě nevyšlo. Škoda. 30% ()

Lacike

Dost nudna rekonstrukcia toho jak amici picli jedneho nechvalne znameho Bina. Zaujalo ma celkom slusne herecke obsadenie, ale ani oni nezachranili film od nudy. Ale po technickej stranke to aspon nevyzera nijak podfinancovane. 4/10. ()

Terva

CITÁT - Mluvte jemně, ale držte silnou hůl......... Upřímně? Mě to připadalo jako velmi povedený propagační dokument. CITÁT - Myšlenka na chycení Usami Bin Ladina byla hluboko v mé hlavě......... ()

Dale

Vzhľadom k tomu, že ide o TV film s béčkovým hereckým obsadením, tak to vôbec nebolo zlé. Akčné scény sú na slušnej úrovni a aj celkovo dej pekne odsýpa. Ešte kuknem Zero Dark Thirty a môžem porovnať. ()

JohnCZ

Nechutně americké a zjevná propaganda SEALs, která je na TV film technicky velmi dobře zpracovaná, ale jinak je neosobně a chaoticky natočená a tudíž dost nezáživná. Zajímavé to může být díky dokumentárnímu stylu nasnímání hlavně pro military nadšence, ale jinak je na toto téma k dispozici mnoho zajímavějších filmů. ()

MartinezZ

Aktuálně viděna kratší, 127 minutová verze: Ta je natočena a sestříhána dokumentárním stylem. Jednotlivé postavy více rozpitvávají pozadí a svoje priority a důvody, proč dělají to či ono. Ano, je to patriotické a nechybí ani věty, jak jsou někteří hrdí na to, že jsou Američané, nechybí ani úryvky Obamových prohlášení, proslovů a tiskovek, což vzezření dokumentu jen přispívá na jakési autentičnosti. Nechybí ani množství záběrů, nasnímaných automatickými kamerami připevněnými např. na helmách, takže většina záběrů z akce je rozklepaná, neostrá, tedy akční. Neruší to, vždy se najde i nějaký ten "filmový" záběr. Na to, že jde o televizní produkci, to vypadá neodflákle a vizuálně moc dobře. Těch 126 minut celkem uteče. Popsal bych to jako dokumentárnější a méně patrioticky patetické Act of Valor ve třech hlavních lokacích - Pákistán/Afghánistán - ústředí CIA - Usámova residence. ~~~ Později ještě pro porovnání zkusím 140 minutovou verzi. Ta je pro změnu sestříhána a natočena jakoby s filmovějším dějem a ne jako dokument - tedy bez přímých rozhovorů s jednotlivými postavami a bez záznamů z proslovů a tiskovek. ~~~ Tak právě (2.1.2012) dokoukána i delší 140 minutová verze. Jde o naprosto jiné pojetí a sestřih. Nejsou zde žádné "rozhovory" s příslušníky, zapojenými do operace (ať už SEAL nebo CIA), stále to vypadá televizně, takže film do kin by z toho nebyl, ale navíc se o něco blíže dozvídáme o životě některých příslušníků, některé scény jsou přidané, další prodloužené, ale hlavní samotný útok je nezměněn a tedy v obou verzích stejný. V delší verzi je jen trochu zvláštní způsob zjištění a samotný důkaz přítomnosti 'Geronima'. Delší verze dává jako příběh a dějová linka, jak co na sebe navazovalo, větší smysl a jednotlivé scény tak na sebe navazují jinak, než ve verzi kratší a "dokumentárnější" (jsou lehce zpřeházené). Vůbec to ale nevadí, protože ve výsledku jde o dva poněkud rozdílné filmy a přitom ani jeden není špatný a ani jeden nevyznívá jako "tahle verze byla lepší, protože v téhle bylo něco špatně nebo nelogicky". Doporučuji si tedy pustit obě dvě verze, protože obě se navzájem doplňují a jedna vysvětluje blíže to, co se děje ve druhé, a naopak. Možná by bylo úplně nejlepší, kdyby byla jen jedna mnohem delší verze, zkombinovaná z těchto obou. ~~~ PS: Informace o tom, co se dělo po operaci Geronimo, které se zobrazují v průběhu závěrečných titulků na konci oné delší méně dokumentární verze, tak v oné kratší dokumentárnější verzi filmu chybí - trochu paradox :) ()

agentmiky

Na to,že tento film byl jenom TV film,tak se tvůrcům celkem povedl.A to si ještě musíme říct,že tento film musel mít daleko menší rozpočet než 30 minut po půlnoci.Herci nebyli špatní,ale že by byli skvěle vybraní,to nemůžu říct.Hlavní důvod,proč jsem nakonec vůbec nepřemýšlel o čtyřech hvězdách,byl ten podprůměrný dabing.Když to porovnám s 30 minut po půlnoci,tak samozřejmě to byl horší film,ale akce byla lépe natočená a velmi se mi líbilo popsání situace po atentátu na konci filmu.Hodnocení:65% ()

Riddick77

Paradokumentární rekonstrukce zásahu amerického "dream teamového" komanda Seal Team Six v Abbottábádu není úplně marnou záležitostí, avšak trpí dvěma zásadními neduhy. Překvapivě nelze vyčíst nedostatek financí. Jasně, je to televizní produkce (National Geographic), leč akční scény jsou zvládnuté dobře a celkově vizuál je ucházející. Problémem je jednak značná zkratkovitost, za druhé absolutně nevěrohodné a necitlivě natočené rozhovory s "členy" týmu - ty někdy vyloženě ruší či jsou repliky tak naivní, až je to úsměvné (dramatická linka o osobních životech jednotlivých SEALů je absolutně nadbytečná = o emocích se nedá mluvit). To je určitě škoda, protože druhá - akčnější - polovina, včetně samotného zásahu, má docela spád a je zručně zrežírovaná. K obsahu je těžké se vyjadřovat, jelikož kontext je postižen velmi povrchně a jednorozměrně. Cílem akce byl satanský vůdce al-Kaidy a jen jeho smrt je spravedlivou a důstojnou odvetou za 9/11 - inu, schématičnosti a účelovém zjednodušování bylo učiněno za dost. Militarismus, patriotismus a služba, to jsou základní ingredience, proti kterým osobně v rámci příběhu problematizujícímu americkou identitu, světonázor, kulturu a dějiny nic nemám, ale pořád je třeba, aby se tlačení na pilu chopil někdo zřučnější než John Stockwell. Škoda, tvůrci se měli více soustředit buď na celý kontext, ale spíše se vykašlat na legitimitu zásahu a věnovat se více technickým věcem a 2. květnu 2011. Nicméně, ztráta času to není a hlavně: "Pro Boha a zemi, hlásím Geronimo. Geronimo E. K. I. A." Raději si však přečtěte knihu "No Easy Day" od Marka Owena (pravým jménem Matt Bissonnette - člen Seal Team Six při zásahu proti bin Ládinovi), protože se toho dozvíte nesrovratelně více. Mimochodem, samotná likvidace saúdskoarabského teroristy je zachycena zřejmě velmi nepřesně. 3/10! ()

Kuzlo

Ani pes, ani mačka. Nie je to ani dokument odkrývajúci zaujímavé fakty a ani poriadny akčný film pri ktorom by sa divák dokázal baviť. ()