Obtloustlý otec se zálibou v příšerných pestrobarevných košilích přijíždí po mnoha letech za svým elegantním synem, který slaví úspěchy v profesním životě hudebníka, ale s rodinnými vztahy už je na tom hůře. Nesourodá dvojice vyráží odcizeným vozem na sever, aby si udělala pořádek v životních hodnotách. Mika Kaurismäki, bratr slavnějšího Akiho, sice využívá žánry k odhalení příběhů, které se odehrávají mnohem blíže světu, ve kterém žijeme, s bratrem ho však nepojí jen společné příjmení. I on umí nenuceně vyprávět a ví, že silná píseň vyjeví a zároveň zmůže všechny strasti. Nenápadná roadmovie, která přesto láme i nejtužší severské ledy. (Febiofest)

NeMiQ

Presne bolo vidno počas celého filmu jeho fínsky pôvod. Žiadne grandiózne road movie, plné humoru, ale dokonale vystihovalo klasickú fínsku náturu. Hlava rodiny sa snažila napraviť resty z minulosti, čo sa mu aj podarilo. Vtipné scény sa striedali s pochmúrnejšími a občas trošku absurdnými, ale ako oddychovka a zaspomínanie si na krajinu, kde som prežil skoro rok tak úplná pohodička film. ()

Kajschmentke

Dobrý film na oddech, který je dobře natočený, nemá žádná hluchá místa a celkově oplývá směsí příjemného severského humoru a poměrně dramatického příběhu. Hudba nebyla zrovna nejlepší, i když zde nebyla moc potřeba. Aspoň zde ale postavy nebyly tak extravagantní až divné, jako je tomu u režisérova bratra Akiho. Takže, vzhledem k tomu, že film mě až zas tolik neoslovil, dávám 4 hvězdy. ()

emma53

Road movie do minulosti, asi tak na mě Cesta na sever působila. Ale těch kostlivců ze skříně vytahovali na moje gusto trochu víc, než bylo nutné. Nicméně je to film, který pobaví svojským humorem, který mají asi oba bráchové Mika a Aki Kaurismäkiovi v té své finské krvi. Taťka, který by v ledasčem potřeboval ubrat plyn, počínaje výměnou šatníku a upjatý syn, který naopak potřeboval na ten plyn pořádně šlápnout. Jak se komu co podařilo, to už se musíte podívat sami. ()

kolodej1

¨příjemný film, takové road movie, ve kterém se mísí dramatičtější chvilky s těmi humornými, především v první polovině je víc toho humoru. Trochu problém mám s některými dějovými posuny, ze kterých je až příliš cítit spíš libovůle režiséra než logika příběhu. To je jediné, co bych tomu vytkl. Jinak severská poetika a postupné sžívání se s hlavními postavami příběhu funguje velmi dobře. 70% ()

Radko

Cesta naprieč Fínskom za urovnaním vzťahov v rodine. Komické scény striedajú vážnejšie. Od počiatočnej nedôvery a hnevu k pochopeniu a priblíženiu tých, čo sú už dlhý čas od seba odlúčení. Otcovia od detí. Partneri od partneriek. Brat od sestry. Snaha nadviazať dialóg po rokoch sa každému ráta. Veď o to ide. Porozprávať sa. Top dialóg (parafráza): "Otec: Tu je auto, čo sa mi podarilo tak narýchlo zohnať. Budeš šoférovať? Syn: "Máš kľúče?" Otec: Nie, to je moderné auto, stačí spojiť červený drôtik so zeleným. Je super, že ešte vyrábajú takéto autá." Príjemná road movie so snahou o očistnú katarziu a s pár podarenými scénami suchého fínskeho humoru (napríklad prepadnutie obchodu, noc s prostitútkami a jej vyústenie).70%. ()