Nindžové: Stínoví bojovníci

• Česko Bojovníci Ninja (viac)
Veľká Británia, 2012, 51 min

Odkryjte minulost, jedinečné bojové schopnosti a prastaré tradice nechvalně proslulých nindžů - malé skupiny vzdorovitých vesničanů z japonských hor, kteří vnesli strach do života obyčejných lidí a byli trnem v oku bojem zocelených klanů samurajských bojovníků. Nindžové se poprvé objevili ve 14. století v horské oblasti Iga-Koka, kde nezákonné klany bojovníků a bývalí rolníci trénovali tajné bojové techniky. V průběhu času klany nindžů zdokonalily svůj smrtonosný partyzánský způsob boje, špionáž a vražedné metody, aby si udržely nezávislost, o kterou je chtěli připravit po moci lačnící diktátoři obklopující území nindžů. Pořad vypráví poutavý příběh o nindžovi jménem Tanba, kterého vycvičil jeho dědeček. S pomocí historických rekonstrukcí, propracovaných kostýmů, původních zbraní nindžů a CG animace budeme sledovat Tanbův život od dětství až do pokročilého věku. (oficiálny text distribútora)

standsiller

Nepredstaviteľná drezúra, tréning, stratégia, rafinovanosť a v konečnom dôsledku i neviditeľnosť tvorili postavy ninja bojovníkov. Dokumentárny film nám na konkrétnom príklade usadlosti Iga a na postave známeho ninju Tanba rozpráva príbeh o týchto kontroverzných " zbojníkoch " alebo tichých obrancoch vlastnej kultúry z ďalekého východu snažiacich sa zachovať si budovanie svojej integrity v rade roztrieštených teritórií na ostrovoch v Japonsku. Čo všetko dokázali obetovať a čomu museli čeliť na úsečke v dejinách kde mať moc , znamenalo vlastniť rozľahlé územné plochy ? Ako zafungoval zdravý vojenský rozum v radoch agresívnych samurajov ? Kultúra ninjov zasiahla do prostredia Ázie oveľa viac , ako som si myslel. ()

Nathaniell

Ani nevím, jestli už tohle není spíše podprůměrné. Vzhledem k nedostatečnému počtu dokumentů a historických pramenů na internetu však asi ne... Ano, jistě. Dokument vám poví spoooustu zajímavých věcí o bojovnících ve stínu. Jenomže ne všechno. A to v ničem: Ve způsobech zabíjení, v systémech záškodnictví ani ve známých jménech. Uvést jen jedno a od toho se odvíjet, mi přijde set sakra málo. Dokument nepoví všechno ani o historii. Nedozvíte se, že ve 14. století několik ninjů kradlo tam, kde je hodně a dávalo tam, kde není nic. Plus likvidovali zločince skrývající se v lesích u obchodních cest... Pro někoho, kdo o tématu neví nic, je to fajn dokument. Všeobecně však dokonale nevysvětlí žádné odvětví tématu... Jistě, na to by taky musel být delší... 3* ()

cheyene

Zajímavý pohled do života a historie ninjů, bojovníků, o nichž se toho mnoho natočilo, napsalo a přibájilo. Jak to bylo doopravdy? Několik zajímavostí tento dokument přináší, avšak na plné hodnocení to u mě nestačí. ()