Národní klenoty - Série 2 (2017) (séria)

Lázeňský trojúhelník - Léčivá voda (S02E15)

(epizóda)

Oblast s nejbohatším výskytem termálních a minerálních pramenů se u nás nachází v nejzápadnějším cípu země, kde také vznikla naše nejznámější lázeňská města: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Karlovarské lázně – původně pod názvem Horké Lázně u Lokte – nechal na místě údajného pramene založit císař Karel IV. Druhé naše největší lázně a zároveň ty nejmladší z lázeňského trojúhelníku, Mariánské Lázně, vznikly za vlády císařovny Marie Terezie. Léčivé účinky pramenů Františkových Lázní byly známy od 15. století, ale město zde bylo založeno až koncem 18. století císařem Františkem I. Jako první slatinné lázně na světě. Za zlatou éru lázeňství se dá označit 19. století, s přívalem movitých hostů se budovaly honosné kolonády, rozvíjela se lázeňská architektura, ale vývoje se dočkaly třeba i koflíky na léčivou vodu s ouškem geniálně proměněným v násosku, jaké používají lázeňští hosté dodnes. (Česká televize)

Frajer42

I když rozhodně nejsem fanoušek lázní ani jiného nudného válení se a ztrácení času píčovinama, tak tyto díly o léčivých pramenech mají něco do sebe. Rád jsem se tedy vydal s lázeňským švihákem Mirkem k historickým pramenům nejslavnějších českých pramenů. Vskutku zajímavá a na informace bohatá výprava. Je mi líto, že se blížím v rámci tohoto luxusního dokumentu do finiše. [83 %] ()

subic

Našince nejvíc zajímá, kolik to tam stojí. No bohužel, levný kraj to není. Ale ten našinec se tu dozví něco o vzniku trojůhelníku a o to tu běží. A pak už je na zvážení každého, jestli si sem udělá aspoň krátký výlet a to já rozhodně JO. ()