13. komnata

• angličtina The 13th Chamber
všetky plagáty
TV spot
Česko, (2006–2024), 264 h 5 min (Minutáž: 25–35 min)

Tvorcovia:

Martin Komárek

Réžia:

Yvonne Vavrová, Petr Slavík, Simona Oktábcová, Zuzana Burešová, Zdeněk Tyc, Václav Žmolík (viac)

Scenár:

Jan Mudra, Milan Fridrich, Jindra Horská, Jana Ciglerová, Tereza Brdečková (viac)

Zuzana Burešová, Jana Klusáková, Petr Šmolka, Miroslav Kalousek, Vladimír Mlynář, Jiří Blažek, Patricie Strouhalová, Jan Železný, Jeroným Klimeš, Ivo Pavlík, Robert Reichel, Přemysl Rabas (viac)

Recenzie používateľa ondrula k tomuto seriálu (16)

13. komnata Evy Holubové (2006) (S01E05)

No to bylo děsný. Holubová celou dobu kecá o tom, jak chlastala a je při tom snad až trochu příliš otevřená; nutí svoje děti, aby si s ní o tom povídaly, pálí doma svíčky a vůbec provádí všelijaký přihlouplý rituály. Do toho tam plká svoje postřehy autistická Klára Formanová, což je na tom vůbec to nejhorší... Brrr, nikdy víc, tohle je opravdu obludná podoba abstinence. Mimochodem, je pozoruhodný, jak byla v tý době Chýlková (jakoliv jí nesnáším) šmrncovní ženská a jak stačila od tý doby zestárnout. Jdu si dát panáka. ()

13. komnata Tomáše Hanáka (2006) (S02E16)

Nemám rád Tomáše Hanáka a na týhle nepříjemný epizodě 13. komnaty je dobře vidět, proč to tak mám - je to tou jeho sevřeností, zaprdlostí a neustálým pozérstvím. Neustálá dramatická sebeprezentace se vždycky v rozhovorech s ním nakonec stočí k tomu, jak hrdinně vyhrál boj s chlastem a jak je to obdivuhodný. Kočičková k odlehčení tématu zrovna moc nepřispěla, protože jako moderátorka je fakt hrozná. ()

13. komnata Ivana Martina Jirouse (2007) (S02E18)

Cyklus 13. komnaty jsem si oblíbil a protože si myslím, že jeho třináctikomnatovost spočívá nejen v prožitých ústrcích, ale především ve zpovědi o vlastních (vnitřních) nepokojích a démonech, byl pro mě díl s Jirousem dost velké zklamání. Je všeobecně známo, že Magor byl ožrala (a to dost nesmlouvavej) a taky hulvát; o tom ale v dokumentu nepadne ani slovo, což mi přišlo nefér vzhledem k ostatním protagonistům, kteří v jiných dílech odhalují svou duši v celý svý celistvosti a nebojí se vyznat se ze svých slabostí. Magor pouze donekonečna žvaní o tom, jak byl zavřenej a jakej to byl od bolševiků hroznej ústrk, ale nikdo se nepozastaví nad tím, že tenkrát prostě chuligáni mnohdy skutečně dělali bordel a byli zavřený za výtržnosti, který by byly potrestáníhodný v jakýkoliv době. Jinak nic proti Magorovi, jeho poezii mám dokonce rád a občas si se zalíbením nějaký jeho veršík počtu (to ovšem neplatí o hudbě Plasticů, kterou považuju za odpornou kakofonii). ()

13. komnata Františka Peterky (2007) (S03E12)

František Peterka je jistě skvělej člověk a zajímavá osobnost. Nějak mi nepřišlo, že když se na starý kolena dostal do nemocnice se zlomeným krčkem, tak to z něj ještě nedělá představitele 13. komnaty, ale ani moc mi to nevadilo, protože vyprávěl poutavě. Peterka je pro mě skutečný Iron Man, protože celej život to byl chlap jak hora a i ve svých 90. letech pořád vypadá jako chlap a ani nemá šedivý vlasy. Neustále zmiňoval, že chtěl celej život být olympionikem a že proto furt někde něco zvedal, ale nikdy neřekl, jestli pro to skutečně něco udělal po formální stránce, jestli se stal třeba členem nějakýho klubu, kterej by ho pak nominoval na olympiádu apod. ()

13. komnata Martina Dejdara (2008) (S03E31)

Tenhle díl nic moc. Nikdy jsem Dejdara moc nemusel a na jeho směšných výkonech např. ve Zdivočelý zemi, který jsou taky vidět v ukázkách ve 13. komnatě, je dobře vidět proč. Jeho neštěstí spočívá v tom, že si před lety hrál na producenta a zahučel do strašlivých dluhů nikoliv proto, že by ho někdo podvedl, ale protože je to amatér a looser. Tak trochu jako příběh Pomejeho. Oba pak shodně pobrekávaj, jak s nima všichni vyjebali a že oni neudělali nic špatně a vlastně natočili největší spektákl všech dob, kterej ovšem nikoho nezajímá, protože kritici i diváci shodně usoudili, že natočili sračku. Ale zase je sympatický, že se Dejdar nezištně věnuje charitě (pakliže je tam skutečně ta nezištnost, což je při veškerý jeho zaneprázdněnosti a zadluženosti poměrně neuvěřitelný). ()

13. komnata Pavla Landovského (2008) (S04E05)

Tak kupodivu jako největší sympaťák z toho nakonec vyšel Vlasta Třešňák, kterýho jsem nikdy neviděl, ale znám ho z Kohoutových knížek. Lanďáka mám taky rád, ale jen jako pana Herce z přelomu 60. a 70. let. V současnosti, když jsem ho vídal už jen v dokumentech, se akorát vždycky náhle a bezúčelně nasere a dementně rozeřve, takže ostatní účastníci jsou z toho docela dost na rozpacích a snaží se ho tak nějak blbečkovsky uklidňovat a konejšit. Mistrem je v tom samozvaný průvodce epizodou Jaroslav Dušek, kterej vůbec jako moderátor působí velmi nepatřičně. No a nechybí tam ani tradiční mudrování a filozofování Václava Havla, kterej na mě působil, že už byl na druhým břehu a plácal víceméně pátý přes devátý, protože na to mudrování už je tak nějak zvyklej. ()

13. komnata Jaroslava Čejky (2008) (S04E07)

Ze všech 13. komnat, co jsem viděl, je tahle asi nejlepší. Jaroslava Čejku jako umělce v podstatě neznám (krom několika jeho grotesek), ale mám ho tak nějak v oblibě; dlouhodobě mě udivuje jeho schopnost smát se na ten svět, kterej mu opakovaně dává po tlamě. Je neskutečný, že se celý život s úsměvem na tváři staral o svou ultrasobeckou matku a obětoval jí svůj život a to až do jejích 107 let, kdy už to konečně nechala bejt. Občas, když se dal Čejka bez zjevného důvodu do tichého a zajíkavého smíchu, vzpomněl jsem si na svého někdejšího šéfa, kterej dělal to samý a mě z toho bylo vždycky mdlo. Jinak když jsem viděl neskutečnej bordel v Čejkovo bytě, napadlo mě, jestli náhodou není syllogomaniak. ()

13. komnata Miroslava Etzlera (2009) (S04E30)

Etzlera jsem vždycky vnimal jako hereckýho průseráře, kterej plnil covery bulváru tehdy, když se ožíral na maděru, anebo podváděl Vilmu Cibulkovou s hnusnou cigoškou. Neměl jsem tušení, že jeho 13. komnata je utrpení, který prodělal společně s matkou, která trpěla Alzheimerem. Podoba a průběh týhle nemoci je tu popisován poměrně naturalisticky a silně, takže je to tak trochu otřesný zážitek. Jinak jsem byl příjemně překpaven Etzlerovou vybranou mluvou a schopností poutavě a obratně se vyjadřovat, což myslím svědčí o jeho vysoký inteligenci. ()

13. komnata Bořivoje Navrátila (2009) (S04E36)

Mám pana Navrátila rád, všechna čest a klobouk dolů. Vždycky jsem ho vnímal jako sympaťáka a trochu i jako drsňáka. Působilo proto na mě smutně a rozpačitě, když se v dokumentu při reminiscenci na své pohnuté dětství několikrát rozplakal. No a abych řekl pravdu, upřímně nesnáším situace, kdy se staří lidé (většinou po sedmdesátce, když tuší svůj konec) litují a tragicky mluví o své blízké smrti. Byl to hezkej dokument, ale tak nějak mi pokazil tu iluzi o panu Navrátilovi, kterou jsem v sobě nosil. ()

13. komnata Michala Viewegha (2009) (S04E37)

Tak si říkám - hlavně aby se Viewegh ze všech těch mediálních křivd neposral. Vcelku si myslím, že zájem bulváru si zaslouží spisovatel, kterej fyzicky napadá literární kritiky za to, že o něm oprávněně napíšou do novin, že je z uměleckýho hlediska sračker. ()

13. komnata Jiřího Pechy (2010) (S06E04)

Pecu mám rád jako člověka; podle svědectví mnohých je prý skvělá osobnost a strašně hodnej chlap. Nemám ho ale rád jako herce; dlouho jsem si dokonce myslel, že je neherec, kterýho akorát neustále protěžuje Polívka. Ve 13. komnatě už tak nějak Peca doklepává, je vidět, jak je tím celoživotním chlastáním zdrblej a diví se, že je na starý kolena nemocnej. Na tomhle dílu mi tak nějak (hodně) vadilo, že se tam Peca hrozně litoval a dělal smutný oči, nostalgicky se ohlížel za svým životem a byl vůbec takovej nějakej (hodně) depresivní. ()

13. komnata Valtra Komárka (2010) (S06E07)

Je beze sporu strašlivý, jakej teror si musel malej Valtr coby žídě zažít za války. Furt ale nepochopím, proč se stal komoušem, když mu právě komáři zavřeli tátu a vůbec se se Židama moc nemazali. Jasně, řekněme že kvůli kariéře. Už vůbec pak ale nachápu, proč se stal zarytým a přesvědčeným komunistou, kterej dodnes prosazuje levicovou politiku. Jinak se ve mně při sledování této epizody opět vzedmula taková vlna zhnusení nad komanči, že se teď zvednu a půjdu Vojtovi Filipovi pomazat kliku něčím opravdu hnusným, neboť jeho poslaneckou kancelář mám v těsném sousedství. ()

13. komnata Romana Vaňka (2012) (S07E16)

Doposud asi nejslabší komnata. Donekonečna se tam řeší, proč má Vaňek fleky na držce a co si o tom myslí lidi a jak se s tím on vyrovnává... Opravdu odporný způsob jak dělat dokument. ()

13. komnata Laca Decziho (2012) (S07E18)

Vynikající. Laca Decziho jsem vždycky tak nějak ignoroval a teď jsem čuměl, jaká výjimečná osobnost on vlastně je. S lehkou samozřejmostí člověka, který je zvyklý překonávat větší množství životních ústrků častěji než ostatní, vypráví o svém nejednoduchém, zapeklitém a přitom úchvatném životě. ()

13. komnata Lou Fanánka Hagena (2012) (S07E35)

Fanánek je velkej sympaťák. Přestože je to pankáč a hospodskej ožrala, má to v hlavě dobře srovnaný a vůbec bych řekl, že je jedním z nejchytřejších lidí v českým showbyznysu. Očividně se výborně srovnal i s amputací nohy a nijak zvlášť se neprožívá. Čekal jsem, že bude řešit i nějaký jiný svoje problémy nežli jen svojí nožičku, ale nevím, třeba žádný jiný nemá. Poměrně dost mě děsil ten jeho culíček, ať už má znamenat cokoliv. ()

13. komnata Heleny Vondráčkové (2012) (S08E07) odpad!

Nemohl jsem se na tu nechutnou normalizační mumii moc dlouho koukat, tak jsem to neviděl celý, ale souhlasím, že epizoda je fakt o ničem a největší 13. komnata, kterou Helena asi za svůj život zažila, je rozčarování z toho, že ty její sračky už rádia odmítaj hrát. ()