13. komnata

• angličtina The 13th Chamber
všetky plagáty
TV spot
Česko, (2006–2024), 264 h 5 min (Minutáž: 25–35 min)

Tvorcovia:

Martin Komárek

Réžia:

Yvonne Vavrová, Petr Slavík, Simona Oktábcová, Zuzana Burešová, Zdeněk Tyc, Václav Žmolík (viac)

Scenár:

Jan Mudra, Milan Fridrich, Jindra Horská, Jana Ciglerová, Tereza Brdečková (viac)

Zuzana Burešová, Jana Klusáková, Petr Šmolka, Miroslav Kalousek, Vladimír Mlynář, Jiří Blažek, Patricie Strouhalová, Jan Železný, Jeroným Klimeš, Ivo Pavlík, Robert Reichel, Přemysl Rabas (viac)

Recenzie používateľa Tommassi3 k tomuto seriálu (6)

13. komnata Pavly Sudové (2007) (S02E26)

"Já už se na sebe nemohla podívat !! To už nebylo o tom, že bych chtěla hubnout, to už jsem chtěla umřít !!" Nějak se nedokážu srovnat s faktem, jak moc se na téma anorexie zapomíná, či spíš se o něm úspěšně a veřejně mlčí, osobně si neumím představit učebnicovější civilizační chorobu, jejíž rizika sice všichni dobře znají, málokdo si však dokáže představit, jak jednoduše člověka bez ohledu na jeho intelekt, to je třeba zdůraznit, to totiž není jen o blbkách, co touží po kariéře modelky, ovládne, aniž by to byl schopen ovlivnit, s recidivou tak fatální, až se mi svírá žaludek !! Jako zainteresovaného diváka, který dík osobní zkušenosti přesně ví, o čem mluví, mě až fyzicky bolí sledovat, jak se bývalá Miss sympatie Pavla Sudová, neuvěřitelně nádherná holka, mění v zombie, jistě, tato problematika se totiž médiím ovlivněným módními a farmaceutickými společnostmi hodí do krámu jen výjimečně, když je zrovna Ivetka Bartošová či jiná pseudostar a troska zoufale nudná a zrovna se nikde neupíjí k smrti !! Třináctá komnata Pavly Sudové neplatí za řemeslně dokonalou záležitost, chápe se však tématu, na něhož by se mělo upozorňovat mnohem častěji, ačkoliv si mnozí jeho stále tísnivou aktuálnost vůbec neuvědomují !! ()

13. komnata Karola Poláka (2013) (S09E01) odpad!

"Když se tak jako rozpovídal, rozkošatěl, tak to byla radost poslouchat !!" Tuto epizodu 13. komnaty mohu jen velmi těžko hodnotit, protože osoba bolševického prominenta Karola Poláka patří k těm nejrozporuplnějším, jaké se v tomto pořadu vůbec objevily !! Samozřejmě když se budeme zabývat pouze řemeslnou kvalitou, není příliš co chválit, režisérka a spoluautorka scénáře Kamila Vondrová by zasloužila dostat za uši, protože takhle vypadá opravdová dokumentární tragédie, netuším, proč v titulcích uvádějí jméno střihače Martina Víta, soudný člověk by se totiž pod podobné zvěrstvo jen stěží podepsal.. Silně nesympatická průvodkyně paní Klusáková, co do kvality projevu naprosto strašná, se očividně také nechce odhodlat odejít do důchodu, stejně jako pan Polák, no, to mi nepřísluší komentovat, obrázek si ostatně udělejte sami. Jako nejodpudivějšího účinkujícího však vnímám osobu psycholožky paní PhDr. Marty Boučkové, která s neuvěřitelně sebevědomým pohledem do diváka cpe jednu banální myšlenku za druhou v tak nechutně žoviálním balení, až se jednomu chce opravdu plakat.. Otázka zní, proč či na čí popud nám Česká televize nabídla pohled na jednu ze svých největších a divácky nejoblíbenějších legend v tak trestuhodně zkreslené podobě, díky níž Karol Polák sám sebe glorifikuje jako člověka s přetěžkým osudem, který jak sám říká, nikomu neublížil, naopak se snažil vždy pomáhat, čemuž se opravdu jen velmi těžko věří, když si uvědomíte, že jeho jméno velmi významně figurovalo v seznamech spolupracovníků StB !! Nikde nebylo řečeno, v kolika letech skutečně zemřela jeho matka, bylo to opravdu o mnoho let později, než se zde všichni tváří, na fakt, že sympatická paní Poláková je Karolovou až druhou manželkou a tak by se dalo pokračovat dále.. Navíc každého napadne, proč a jak se právě syn člověka odsouzeného komunisty za vlastizradu dostane tak "vysoko" !! Nemůžu nezmínit ani fakt, jak neskutečně neoblíbený je Polák právě ve své domovině za hranicemi u našich slovenských bratří !! Logické vysvětlení je nasnadě, Česká televize jistě nemá při příležitosti oslav svých šedesátých narozenin zájem ničit svatozář své veliké persony obrazovek, kterou Karol Polák prostě bezesporu byl, navíc jeho komentátorské kvality jsou naprosto neoddiskutovatelné !! ()

13. komnata Patrika Hezuckého (2014) (S09E32)

"Teda ty jsi ksicht !! Ale sympatickej takovej.." ;) Ačkoliv by se mohlo zdát, že Třináctá komnata platí za dávno mrtvý pořad, který nemůže nabídnout nic zajímavého, no, nebudeme si nic nalhávat, ono to tak vlastně i zcela jistě je, jednou za dlouhý čas se tvůrcům zadaří divákovi poskytnout možnost nahlédnout do soukromí buď velmi interesantního člověka, nebo se alespoň prostřednictvím něj chápou tématu, jemuž jinak televize nevěnují tolik pozornosti, kolik by měly, a tak právě i Patrik Hezucký, zde až neskutečně civilní a sympatický, jako hrdina této epizody pouze jako vzácná výjimka potvrzuje ono pravidlo, či skutečnost již zmíněnou !! Bohužel i postřehy psychiatrů v rámci tohoto pořadu vyznívají naprosto zbytečně, když divákovi pouze předkládají fakta dávno známá či naprosto otřepaná, nad nimiž se člověk průměrně vzdělaný, či alespoň s průměrným všeobecným povědomím musí jen trpce pousmát.. To se týká i Třinácté komnaty Patrika Hezuckého, která však po řemeslné stránce vyznívá velmi slušně, a byť tedy skýtá jako obvykle dost jednostranný pohled na jeho osobnost, ostatně celý pořad vlastně dost trpí tím primárním uplakaným alibistickým konceptem, patří k tomu lepšímu, co jsem měl možnost za poslední roky v jeho rámci vidět !! Navíc pokud tedy Marešův přihravač nepatřil k vašim oblíbencům, tak po zhlédnutí tohoto dokumentárního kraťasu už možná bude, ačkoliv podobné cíle ani motivy by dokumentaristika na Kavkách rozhodně mít nemusela.. Zřejmě by nebylo od věci, kdyby se (nez)odpovědní lidé zamysleli nad ukončením Komnaty či alespoň nad její zásadní inovací či proměnou.. ()

13. komnata Eduarda Hrubeše (2015) (S11E04)

" Tehdy jsem ho viděl poprvé v životě plakat.. Znali jsme ho jen jako věčně rozesmátého.." ()