13. komnata - Série 16 (2019) (séria)

13. komnata Bena Cristovao (S16E02)

(epizóda)

Úspěšný zpěvák, tanečník a mistr Evropy v brazilském jiu jitsu zažil šikanu kvůli svému exotickému vzhledu... Zpěvák, textař, herec, sportovec a písničkář Ben Cristovao se proslavil především jako finalista televizní soutěže Superstar a vypracoval se v jednoho z nejúspěšnějších zpěváků mladé generace. Vyprodává sály, jeho profily na sociálních sítích patří u nás mezi nejsledovanější, má statisíce fanoušků. Idol mládeže, na první pohled dítě štěstěny, však musel zvládnout výzvy, které by leckoho srazily na kolena. Ben Cristovao da Silva se narodil v roce 1987 v Plzni smíšenému páru. Jeho rodiče se potkali na vysoké škole. Matka studovala výtvarné umění a otec, který přijel na studijní pobyt z daleké Angoly, stavební inženýrství. Ben má mladší sestru Biancu, která žije ve Spojených státech. Obě děti byly jako míšenci v Česku velmi exotické a od útlého dětství se musely vyrovnávat s reakcemi okolí. Benovi se děti nevybíravě posmívaly. Ještě v předškolním věku se rodiče rozvedli a Ben se s matkou přestěhoval do Prahy. A s rostoucím věkem se stupňovaly i rasistické narážky na jeho vzhled. Maminka ho učila, že se nesmí litovat, ale zúročit svůj talent a pracovat na sobě. To si vzal k srdci a jeho vášní se stal sport. Ve svých devatenácti letech se stal naším nejlepším snowboardistou. V tomtéž roce ho ale stihla velká osudová rána. Jeho nejlepší kamarád Petr, s nímž měl blízký vztah, spáchal na Nuselském mostě sebevraždu. V tu chvíli se Benovi zhroutil svět. Sám měl vždy silnou vůli, neúspěchy ho spíš provokovaly k houževnatosti. Po maturitě si pohybově nadaný Ben začal přivydělávat i moderním tancem. V roce 2009 přišel zlom v jeho kariéře. Ambiciózní mladík k tanci přidal zpěv a přihlásil se do pěvecké soutěže. Po soutěži, kde skončil na sedmém místě, se začal naplno věnovat hudbě. V roce 2010 vydal první album a s druhým už zaznamenal úspěch. Jeho popularita rostla, ale dostavila se i osobní krize a těžké deprese spjaté s přepracováním a spoustou osobních i pracovních problémů. Pomohl mu sport a bojové umění, propadl brazilskému jiu jitsu. Ve své váhové kategorii vyhrál mistrovství Asie a je také mistrem Evropy. Stal se vrcholovým sportovcem a změnil životní styl. Dřívější milovník nočního života se začal vyhýbat alkoholu, vyřadil z jídelníčku živočišné produkty, stal se striktním veganem a aktivním obráncem práv zvířat. Našel životní rovnováhu. Dnes nemá pocit, že by Češi byli rasisté, miluje Prahu a necítí už žádnou křivdu. (Česká televize)

Marze

Cristovao talentovaná sympatická osoba. Český Hip-hop má velmi stupidní a agresivní texty. Jsem trochu v šoku kolik tzv. kukel, tedy nejmladší generace teenagerů to poslouchá. Přitom tahle hudba je o čtení poezie. Rasismus je hrozná věc. Ukazuje se, že hlavním problémem pro adaptaci cizinců v jiné zemi jsou viditelně odlišná barva kůže a jiné náboženství. Proto je dobře, že naše vymírající české ženy s malou porodností doplňují lidé z východu a ne z Afriky. Nedávno jsem byl týden na severním okraji severofrancouzského města Lille. Původních bílých obyvatel tam bydlelo 5%, zbytek byli černoši nebo muslimové.U vstupu na diskotéku dva černoši ukazovali prstem na dav kdo může dovnitř a kdo ne. Takže diskriminaci jsem zažil také. ()