Mladá novinářka se po letech společného života provdala za slavného fotografa, od něhož ji dělí pětačtyřicetiletý věkový rozdíl. Pavlína Saudková nese jméno slavného fotografa Jana Saudka teprve necelý rok. Po desetiletém vztahu, ve kterém nechyběly děti, se v loňském roce vzali na velvyslanectví v Pekingu. Letos v lednu se jim narodilo třetí dítě.
Pavlína působí velmi klidně a vyrovnaně, což je možná i jeden z důvodů, proč ji bonviván a věčný lovec žen posadil ve svém životě na pomyslný trůn. Ale jaká je Pavlína ve skutečnosti? V její třinácté komnatě najdeme mnoho těžkých okamžiků a psychicky náročných rozhodnutí. Od prvotní naivity, kdy jako mladá novinářka uvěřila, že Jan si vybral ji a konečně se usadil, přes obrovské rozčarování a deprese, když zjistila, že ve stejné době jako ona čeká s Janem dítě i jiná žena. Musela se smířit s jeho náladami, alkoholem a svobodomyslností na straně jedné, žárlivostí a majetnictvím na straně druhé. Dvakrát překonala i bolest ze ztráty očekávaného dítěte. Vedle starosti o rodinu, která leží v podstatě jen na ní, zvládá i práci v úspěšném módním časopise. Možná je tohle všechno příprava na to, že jednou bude s dětmi sama. Pavlína je silná a nesmírně tolerantní žena. Deseti let života s Janem nelituje, ani svého rozhodnutí sdílet s ním dobré i zlé. Naopak, děkuje osudu, že může jít kus cesty s ním. (Česká televize)

Mahalik

Komnaty jsou snad už otevírány i lidem, kterým se hnul žlučník. Avšak je-li třináctá otevřena z důvodu lásky, pak můžu kroutit hlavou, žasnout i rozumět. Já Pavlíně rozumím. Ona je tak trochu Bohyně. Tělem i duší. Je si svým postavením jistá a je to na ní vidět. V očích. Neobdivuji, rozumím. ()

tančísvlky

Je poznať ,že Jan Saudek má fotografické vnímanie ľudí. Toto je skutočne pozoruhodná žena so všetkým čo k tomu patrí. Ono to ani inak asi nejde ak je niekto viac rokov s touto osobnosťou českej kultúry... ()

Marze

Tématem je život s tzv. nadsamcem sukničkářem ať už si to vykládáte obdivně nebo negativně. Nevěra je prý nejvíce traumatizující pocit ze všech. Zdá se mi, že Pavlína i její manžel jsou typy, kteří se ve vztahu k sobě nechtějí příliš přiblížit. Soudek je ve znamení zemního Býka, který prý hledá pevnou půdu pod nohama. Pavlína je Rak, tedy vodní znamení, které vychází nekonfliktně se všemi. Komentáře psycholožky Boučkové jsou zajímavé. Věkový rozdíl nevidím problém, rodiče byli o jedenáct, prarodiče o 19 let od sebe a nikdy se nerozvedli. Každopádně zajímavý díl. ()