13. komnata - Série 14 (2017) (séria)

13. komnata Věry Černé (S14E13)

(epizóda)

Vážné zranění páteře ukončilo sportovní kariéru úspěšné československé gymnastky, mistryně světa i republiky. Přes další rány osudu se nikdy nepřestala s osudem prát. Věra Černá je bývalá československá sportovní gymnastka a mistryně světa na kladině z roku 1979, několikanásobná mistryně republiky, držitelka medailí ze světových pohárů v gymnastice a trenérka. Získala celkem 63 medailí z vrcholných gymnastických klání. Narodila se 17. května 1963 v brněnské sportovní rodině a prožila těžké dětství, které ji poznamenalo na celý život. Od šesti let ji dali rodiče na rytmiku. A ve svých osmi – to už o své vůli – začala trénovat gymnastiku ve Zbrojovce Brno. V jedenácti letech nastoupila do české reprezentace. V reprezentačním národním týmu v letech 1974 až 1980 zažívala úspěchy a vítězství, ať na kladině, bradlech nebo na prostných. Největším jejím triumfem bylo Mistrovství světa v americkém Fort Worth, kde v prosinci 1979 získala zlatou medaili v soutěži na kladině. V Nymburku 21. června 1980 na reprezentačním soustředění před Olympijskými hrami v Moskvě si při doskoku velice vážně poranila páteř. Praskl ji třetí bederní obratel a obě ploténky v důsledku dlouhodobého přetěžování páteře při trénincích, což znamenalo konec její sportovní kariéry.
Dva měsíce ležela v brněnské nemocnici a nemohla se hýbat, nebylo jisté, zda bude vůbec někdy chodit. Díky své nezměrné vůli a houževnatosti následky úrazu překonala. Poté se gymnastice věnovala jako trenérka. Odmaturovala a vystudovala s vyznamenáním stavební inženýrství na Vysokém učení technickém v Brně. Pracovala jako inženýrka a později jako městská a státní policistka. Jenže v roce 2003 Věru Černou už jako trojnásobnou matku potkalo další neštěstí: lékaři jí našli nádor na mozku. Po operaci zažila další těžké chvíle, když ji opustil manžel a musela se s pomocí své matky starat o dvojčata Kristýnu a Lucii a malého syna Daniela. Ani naše společnost, která kdysi nešetřila obdivem, se k ní nezachovala dobře – v době její velké zdravotní krize čelila problémům na úřadech, když žádala o uznání invalidity. Kromě mnoha jiných aktivit se Věra Černá léta angažuje v iniciativě Hnutí pro sport, jejímž cílem je vyčlenit ze státního rozpočtu fond na rozvoj sportování mládeže i na podporu bývalých reprezentantů, kteří potřebují pomoc. Navzdory všem tvrdým ranám osudu, které ji v životě potkaly, se nikdy nevzdala a nevzdává. (Česká televize)