13. komnata - Série 14 (2017) (séria)

13. komnata Martina Fenina (S14E09)

(epizóda)

Nadějný fotbalový útočník nezvládl strmě se vyvíjející kariéru, jeho ambice přeťal pád z okna. Nyní se snaží nepromarnit další šanci. 13. komnatu Martina Fenina lze nazvat příběhem prozatím promarněného talentu. Martin se narodil v Chebu a dětství strávil v Teplicích. S fotbalem začal v šesti letech pod vedením trenéra Bartoše, kterému dodnes za mnohé vděčí. V šestnácti mu dal velkou šanci trenér František Straka, když ho povolal do teplického A mužstva. První zápas odehrál v roce 2003 proti FC Tescoma Zlín; témuž klubu později dal svoji první prvoligovou branku. S mužstvem Teplic dosáhl na 3. místo v ligovém ročníku 2004/05. Prošel všemi mládežnickými reprezentacemi, tým do devatenácti let vedl jako kapitán, zahrál si na mistrovství Evropy, získal stříbro na MS hráčů do 20 let v roce 2007 v Kanadě, další góly se mu slibně sčítaly. O nadějného hráče se začala zajímat řada klubů, mj. anglické celky Arsenal a Liverpool i italský Juventus Turín. Fenin se však rozhodl pro německou Bundesligu – přestoupil do Eintrachtu Frankfurt a podepsal smlouvu od ledna 2008. Zažil skvělý start, hned ve svém prvním zápase v Bundeslize vstřelil hattrick mužstvu Herthy Berlín. V dubnu 2009 se však účastnil oslavy, jež se měla odehrát ve společnosti mladých dam po prohraném kvalifikačním zápasu české reprezentace o MS, což neuniklo pozornosti fotografů. Sponzoři poté vyvinuli nátlak na vedení fotbalového svazu, že takto by se fotbaloví reprezentanti chovat neměli, i když mají „po pracovní době". Martin Fenin byl spolu s dalšími pěti spoluhráči vyloučen z reprezentace. A kariéra začala drhnout.
V létě 2009 jej kouč František Straka sice povolal zpět, jenže rok před vypršením smlouvy ve Frankfurtu Fenin přestoupil do druholigového německého klubu FC Energie Chotěbuz. V polovině října Martin vypadl z okna hotelového pokoje. Důsledek pádu: krvácení do mozku. Celé měsíce ho sužovaly deprese, které předvídaly další potíže. Po měsíční hospitalizaci v chotěbuzské nemocnici podstupoval v Čechách psychologickou terapii. V lednu 2013 se stal hráčem Slavie Praha, ale hned druhý ligový zápas odnesl těžce pochroumaným kotníkem a ztratil místo v základní sestavě. Restart kariéry ve Slavii se mu nezdařil, ve dvanácti odehraných ligových utkáních nevstřelil jedinou branku, proto byl z výkonnostních důvodů vyřazen z kádru a v prosinci mu bylo oznámeno, ať si hledá nové angažmá. Pomocnou ruku mu podal mateřský klub FK Teplice, k němuž se v dubnu 2014 připojil jako amatér, ale na lavičce náhradníků byl fanoušky přivítán s nevolí. Po půlročním angažmá ve francouzském třetiligovém FC Istres se vrátil domů a soukromě trénoval s týmem druhé české ligy FK Varnsdorf, krátce kopal za německý třetiligový klub Chemnitzer FC. Šanci mu v létě 2017 dal trenér Zdenko Frťala, když začal letní přípravu v FK Varnsdorf, jež vyústila v řádný přestup. Sportovní veřejnost považuje Fenina za průšviháře-recidivistu, který si za to, jak naložil se svými výjimečnými předpoklady, může sám. Martin přiznává, že není svatoušek, ale myslí si, že bulvární média mu vytvářejí horší image, než si zaslouží. Ve svých třiceti letech stojí na startu dalšího pokusu o návrat do vrcholového fotbalu: „Zatím je brzy, abych pomýšlel na odchod do fotbalového důchodu. Věřím, že restart kariéry vyjde. Voda se za mnou ještě nezavřela." (Česká televize)

majky19

Na tuto 13. komnatu jsem se podíval s velkým zájmem. Jednak proto, že jsem měl a i nadále mám Martina Fenina jako sportovce a vynikajícího fotbalistu moc rád a jako chlapec jsem s velkým nadšením prožíval fenomenální úspěch českých dvacítek na mistrovství světa roku 2009 v Kanadě, kde čeští mladíci vybojovali stříbrné medaile, přičemž významnou měrou se o to zasloužil právě Martin Fenin a mladí brněnští talenti. které trenér Miroslav Soukup nominoval na šampionát také, jmenovitě Marek Střeštík, Luboš Kalouda a Tomáš Okleštěk. Moc jsem mu přál, když začal díky tomuto úžasnému úspěchu dostávat větší příležitosti na hřišti nejen v domovských Teplicích pod trenérem Petrem Radou, kde zářil, ale později i na zahraniční štaci ve Frankfurtu, kde se opět uvedl vynikajícím způsobem, konkrétně hattrickem proti mužstvu Herthy Berlín a dalšími výbornými výkony v následujících zápasech. O to více mě mrzelo, když se mu dařit přestalo a nastalo pro něj období sportovních i osobních pádů a tím i způsobené deprese. Média mu to pochopitelně dala také pěkně "sežrat" a čekala na jakékoliv jeho zakolísání a jakoukoliv senzaci, které mohla být a nakonec i byla použita proti němu. I díky tomuto pořadu jsem pochopil, resp. ujistil se o tom, že vždycky není všechno tak, jak se na první pohled může zdát a že řada médií nestojí o zprostředkování seriózních zpráv a novinek, ale jde v této branži spíše o to, jak toho daného člověka/osobnost ponížit a doslova zesměšnit před veřejností a udělat z něj svým způsobem outsidera. I podle slov, která nejen Martin, ale i jeho maminka pí. MUDr. Martina Feninová v pořadu uvedla, jsem nadále přesvědčen o tom, že Martin rozhodně není tak špatný člověk, jak nám jej v minulosti média představovala a ukazovala jeho "skandály", ale že spíš že je to člověk, který zkrátka jenom zaplatil velmi vysokou daň za svůj úspěch, popularitu a slávu, která se zkrátka v žádné oblasti naší společnosti neodpouští a lidské zloba a závist je skutečně nekonečná a nevyčerpatelná. Martinovi mohu popřát snad jen to, aby se ho drželo zdraví, aby měl kvalitní zázemí doma po boku své přítelkyně a rodiny a aby se mu dařilo i po sportovní stránce, protože si myslím, že ten herní potenciál v sobě rozhodně i nadále má a určitě o něm ještě zaslechneme. Netvrdím, že ještě bude hrát Bundesligu či Premier League, ale na nejvyšší úrovni v české lize by si určitě ještě zahrát mohl. Nemusí již nikomu nic dokazovat, myslím si, že pro český sport vykonal hodně dobrého a nabídl nám všem mnoho krásných sportovních zážitků, které neupadnou v zapomnění. ()

The Graduate

S odstupem necelých dvou let ten optimistický závěr dokumentu působí dost tragikomicky. A nelíbilo se mi ani celé vyznění pořadu, který z Fenina dělá v podstatě chudáka a oběť bůhvíčeho, když v reálu se jedná prostě o fotbalistu, který začal zneužívat popularity, sláva mu stoupla do hlavy, přestal na sobě pracovat a začal chlastat a dělat si problémy. O ničem jiném to není, těch příležitostí k "návratu" měl spoustu a žádnou nevyužil, tak jakápak lítost. A svalovat jeho vlastní neschopnost na zlá média, to už je vyloženě směšné. Může si za to sám. ()