13. komnata - Série 7 (2011) (séria)

13. komnata Radka Jaroše (S07E22)

(epizóda)

Známý český horolezec a dobrodruh se hned na počátku své lezecké kariéry vyrovnával s tragickou smrtí své přítelkyně v horách.  Radek Jaroš je jedním z nejrespektovanějších českých horolezců a dobrodruhů. V roce 2011 na jaře se mu podařilo zdolat již 12. osmitisícovku, horu Lhoce.
Na začátku jeho lezecké kariéry to však vypadalo, že nadějný horolezec velmi rychle ukončí své lezecké a riskantní výstupy. Radek začal s lezením poměrně pozdě, až v 18 letech. Když mu bylo 20 let, jel s partou horolezců do Vysokých Tater. S ním také jela jeho tehdejší přítelkyně Marcela, které bylo v té době 17 let. Každý z nich se vydal jinou trasou. Marcela šla s kamarádkou a dohodli se, že se večer sejdou a oslaví Radkův svátek. Večer se však nesešli. V té době ještě nebyly mobily. Radek si myslel, že dívky zastihlo špatné počasí a někde musely přespat, takže celkem v klidu odjel. Až další den mu volali kamarádi, že Marcela v horách zemřela. Šla po lavinovém poli, které se s ní utrhlo. Následující období bylo pro Radka strašné, vyčítal si, že odjel, jen těžko se potkával s jejími rodiči, kterým se nelíbilo, že Marcela začala lézt. Dlouho nevylezl na žádnou skálu. Ale nakonec ho tragická událost, která se stala na počátku jeho lezecké kariéry, neodradila.
K dosažení cíle – slezení všech 14 osmitisícovek – už mu zbývají pouze dvě, K2 a Annapurna. Jeho vyprávění bere dech a říkáte si, proč to vlastně podstupuje? Proč riskuje život, proč padá vyčerpáním? Průvodkyní příběhem muže, který stál častokrát na hranici života a smrti, je redaktorka Jindra Horská. (oficiálny text distribútora)

Yokolobuna

Radka Jaroše jsem měl možnost párkrát potkat a s jeho synem chodím do semináře. Je to zajímavý člověk a jak už zde padlo dokumentu se ne úplně povedlo Radka Jaroše zachytit. Nicméně rád jsem si vyslechl (ač smutný) příběh jednoho z největších "novoměštáků". ()

triatlet

Čím víc 13. komnat, tím víc stereotypní podání. I když živě dokáže Radek Jaroš vyprávět bezprostředně, tak těch 26 minut 13. komnaty bylo víceméně nudných. Zbytečné opakování informací, zbytečné retro domácí video s pohledy na Novoměstsko, zbytečná ukázka otužování v rouše Adamově... ()

igi B.

Hm, jen jsem nepochopil, kam ten Nepál pana J. tak napálil... (?) . . . A taky nechápu, proč je tedy život a jeho záludnosti takového "dobrodruha" pojednán tak jalovou formou? Takže d.m.s.n. jen další malá dokupóza o jednom velkém pózérovi. - - - P.S Ale jinak proti vysokohorolezení žádnej dyšputát! - - - - - (Poprvé viděno 27.2.2012 na >napálené jejničce< , hodnocení 27., komentář zde do třetice všeho skáloprostého - 27.2.2012) ()