13. komnata - Série 7 (2011) (séria)

13. komnata Kamily Velikovské (S07E21)

(epizóda)

13. komnata Kamily Velikovské je netypická. Její protagonistka se stala mediálně známou v souvislosti s rodinnou tragédií, kterou vyvrcholilo dlouhodobé domácí násilí. Kamila Velikovská byla před půl rokem propuštěna z vězení, kam jí soud poslal na sedm let za vraždu svého manžela. Muž, kterého Kamila zabila, byl ale tyran a svou ženu i dvě dcery ponižoval, brutálně fyzicky i psychicky je týral. Manžel Kamilu sledoval na každém kroku, bez jeho vědomí se nesměla s nikým stýkat. Krátkou dobu před osudným incidentem se jí podařilo tajně koupit malý domek, kde se chtěla po rozchodu s dcerami usadit. Zabití, kterým domácí násilí v rodině Velikovských vyvrcholilo, by také mohlo být klasifikováno jako sebeobrana, lepší by ale bylo, kdyby k němu bývalo vůbec nedošlo. Příběh je postaven hlavně na výpovědi hlavní protagonistky. Její vyprávění komentují a doplňují odborníci: uznávaná policejní psycholožka Ludmila Čírtková, zakladatelka Centra pro pomoc týraným ženám ROSA Zdena Prokopová, znalec práva Tomáš Durdík z Bílého kruhu bezpečí a psychiatrička Dana Kertészová, která se dlouhodobě věnuje týraným ženám. Kamila se rozhodla veřejně promluvit, protože chce pomoci ostatním ženám, nalézajícím se v podobné situaci. S domácím násilím se můžeme setkat buď my sami, nebo nás může potkat v blízkém okolí. Je naléhavé svou aktuálností. Případů fyzického a psychického týrání stále přibývá. Děje se za zavřenými dveřmi, často s vědomím okolí, které netuší, co dělat a o to brutálněji může probíhat. Jsou to věci, které i přes svou intimitu a tragičnost, má veřejnoprávní televize lidem ukazovat a v pořadu tak sledovaném a akceptovaném jako je 13. komnata mají o to větší smysl a místo.
Průvodkyní příběhem Kamily Velikovské je redaktorka Radka Červinková. (oficiálny text distribútora)

igi B. odpad!

Barvitě černobílý - doslova >dokundamentální< hnus aneb neskutečná síla me/r/diálně vyfabulovaných mýtů ve >vaginálním< feministicko fenčím podání... Ano, dobro a zlo ztrácí přesné hranice! Líp by to ani igitátor neřekl... °-/ . . . Ale zamyslete se lidičky - při téhle dámské masáži, když sledujete, posloucháte a vnímáte všechny tyhle zde vystupující >samičky< - nejen tu tak úporně útrpně prezentovanou "oběť" K.V. - jestli nebude zase jednou všechno asi trošku nějak jinak... Víc se mi tohle téma nechce pitvat, želbohu obrany a vyjádření pana V. se už nedočkáme! . . . Ale d.m.s.n. chudák kterýkoli chlap, který s touhle fikaně ufňukanou hysterkou bude někdy napříště žít. Asi ji jednou dřív zabije sám... Ano Kamilo, pravdu díte - "v těch očích" TO JE!!! A tak jsem si jen tak mimoděk při těch nářcích kolem rybiček vzpoměl na "Válku Roseových". Jojo, pochcat rybu... %-] . . . Pokračování příště?!? - - - P.S. A aby jasno bylo, nikdy(!) v životě jsem "ženu ani květinou"! A zdravím ty >svoje< holky - i ty, co se chovaly (...a i dnes a nafurt už bez mého přispění chovají s většími >šťastlivci< nadále...) jako neskutečné nány, mrzet mě to v rámci oboustranně (ne)vyrovnaných vztahů asi bude navěky... A i mně je líto VŠECH obětí psychického i fyzického týrání a domácího násilí! Můj >odpad< ovšem myslím tento díl pořadu zasluhuje, není to totiž první a želbohu ani poslední ryzí doklad manipulativní publicisticko-dokumentární (sic!) žumpy, doklad tragického stavu, kam až dospěla >veřejnoprávní< televize ovládaná všelijakými navenek skrytými privátními zájmy... - - - P.P.S. A jak to bylo doopravdy s tou Monyovou? Nu, soud je v plném proudu, tak snad po těch dalších mediálních masážích uvidíme, že... - - - - - (Poprvé se znechucením sledováno 17.2.2012 na >dámské jebničce< , hodnocení a jigizlivý komentář zde jako první - 17.2.2012) ()