13. komnata - Série 7 (2011) (séria)

13. komnata Jiřiny Prekopové (S07E11)

(epizóda)

Dětská psycholožka Jiřina Prekopová, která se proslavila po celém světě, neměla na růžích ustláno. Její muž Valentin byl jako politický vězeň patnáct let na uranu. Po roce 1968 měla dr. Prekopová politické problémy a protože nechtěla riskovat, že jejího muže znovu uvězní a ona sama bude do práce, rozhodli se pro odchod do exilu. Otevřela si úspěšnou praxi v německém Stuttgartu, kde se věnovala práci s problémovými dětmi. Napsala řadu knih, její kniha Malý tyran popisující až příliš liberální výchovu rodičů v západním světě, vzbudila velký zájem. Při práci s autistickými dětmi vyvinula doktorka Prekopová metodu pevného objetí, která se nyní vyučuje po celém světě, mj. v Rakousku, v Rusku, v Mexiku či ve Venezuele. Protože dlouhá léta vězení nechala na Valentinu Prekopovi zdravotní následky, odešel do předčasného důvodu. Se svou ženou nemohli mít dítě, protože Jiřina Prekopová opakovaně o dítě přišla. Podobný byl i osud dalších spoluvězňů z "uranu" - rodily se jim postižené děti. Doktorka Prekopová našla smysl svého života ve své práci. Společně se zakladatelem rodinných konstelací Bertem Hellingerem vyvinula terapii, které dnes říká Škola lásky v rodinách. Jejím cílem je obnovit vztahy v rodině tak, aby láska proudila. (oficiálny text distribútora)