13. komnata - Série 7 (2011) (séria)

13. komnata Jiřího Hromady (S07E03)

(epizóda)

Bohatý životní příběh herce, dabéra, pro kterého byl 17. listopad 1989 velkým životním zlomem. V tu chvíli přestal pobíhat po jevišti, sedl si za stůl a začal bojovat za práva českých gayů a leseb. V tomto dvacetiletém boji pomohl mnoha a mnoha lidem, sledoval mnoho životních příběhů a výrazně u nás otevřel tuhle 13. komnatu společnosti. Jeho boj skončil vítězstvím - zákon o registrovaném partnerství byl schválen. Dalo by se však říct, že kromě vítězství skončil i porážkou: zaplatil za to samotou a velkou obezitou, se kterou teď bojuje.
Možná i proto, že je nejznámějším českým gayem, skončil sám. Celý život hledal muže, asi i proto, že ho nikdy neměl doma. Tatínka viděl jen pár vteřin jednou na schodech a znal ho jen v podobě stokoruny, která pravidelně chodila jemu a mamince domů. Tatínek se pro něj rovnala právě tato stokoruna, nic víc. Když mu maminka zemřela, nezůstal mu nikdo, žádný příbuzný, nikdo blízký. Jen onen boj za práva gayů a jídlo... Mimochodem právě maminka ho podporovala a také mu pomohla onen zákon prosadit. Zkrátka: tak trochu se nestaral o sebe, ale o ty druhé, což mu přineslo obezitu a osamocení v osobním životě. Po ztrátě maminky, jediného člověka, který ho opravdu miloval, je vlastně sám. Nikoliv však nešťastný. (oficiálny text distribútora)

Stanislaus

Jiří Hromada je bezpochyby jedna z nejvýraznějších osobností české LGBT komunity, jehož neúnavný boj za prosazením zákona o registrovaném partnerství skončil sice úspěchem, ale za jakou cenu. Právě o tom pojednává jeho 13. komnata. Osobně mi trochu vadily až příliš okaté narážky na jeho obezitu, což by se hodilo spíše do pořadu typu "Jste to, co jíte", ale budiž. Názorná ukázka toho, kdy člověk dělá pro okolí první poslední, a přitom zapomíná sám na sebe. ()

sator

Člověk který prošel závislosti ví... mluví o tom jak pro maminku muselo být těžké když byl 5 let v léčebně, ale ani slovo o tom co to udělalo s nim... Do pěti let se formuje dětská duše a traumata... Absence tatínka fixace na maminku... Co zajídá... ()