13. komnata - Série 7 (2011) (séria)

13. komnata Jakuba Vágnera (S07E01)

(epizóda)

Jakub se narodil v rodině známého a populárního muzikanta Karla Vágnera. Všichni přepdokládali, že i on se bude věnovat hudbě a Jakub sám si vyhlídl kontrabas, krásný velký nástroj, který měli doma. Tatínek mu řekl, že na něj může začít hrát, až trochu povyroste. Nikdo neví, kde se to v Jakubovi vzalo, ale ještě víc než kontrabasem byl magicky přitahován vodou. Od útlého dětství se vrhal mamince z náruče do každé kaluže, jezírka nebo rybníku. Když mu bylo pět let uviděl poprvé rybáře, který mu věnoval metrového úhoře, ta ryba byla skoro větší než Jakub. Ale to byl přesně ten moment v životě, který rozhodl a Jakub byl pohlcen vášní k rybám a rybaření. Jakub povyrostl, kontrabas se stal jeho vášní. Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a Jakub byl přijat na konzervatoř. Cvičil sedm hodin denně, bravurně zvládal v Händelovy sonáty, přesto se ale necítil šťastný. Pořád ho to daleko více táhlo k vodě a rybám. Jednoho dne stál v učebně, smutně se koukal z okna na Vltavu a přemýšlel, kolik je tam asi sumců. Najednou se otočil na spolužáky, řekl jim ahoj a už se do školy nikdy nevrátil. Když oznámil své rozhodnutí doma, vznikl velký konflikt mezi otcem a synem. Rodiče nemohli jeho rozhodnutí pochopit, vyhrožovali mu, že pokud do školy nevrátí, půjde na ulici. Jakub práskl dveřmi a odjel Austrálie. Spal v parku, neměl jídlo ani peníze, ale hrdost a vize vlastního snu mu dovolila se vzdát. Později se seznámil s Rexem Huntem nejznámějším rybářem Austrálie a ten chytil mladého kolegu do záchranné sítě a vše ho naučil. Po návratu do České republiky se Jakubovi podařilo prosadit vlastní pořady o rybaření a stal se vlastně prvním českým sportovním rybářem. Začal se vydávat na nebezpečné expedice do Amazonie, Konga či Indie. Na expedicích mu jde o takřka neustále o život takřka neustále. Jak tohle prožívá? Bojí se? Ne! Jakub se totiž narodil bez pocitu strachu. Ale jeho nejbližší strachy umírají. Z odborného hlediska je absence strachu vždy životu nebezpečná a je spíše překvapením, že se takovýto jedinec "nebojsa" dožije rozumného věku. Jak se s tím Jakub a jejo blízcí vyrovnávají i o tom vypráví jeho 13. komnta. (oficiálny text distribútora)

duklak2

Bůh mezi rybáři, který neví co je to strach. Obdivuji ho. Svou vůlí se vypracoval mezi úspěšné. Stálo ho to strašně moc sil a překonává překážky neustále na různých expedicích, kde nevíte, jestli přežijete. Jakub Vágner si zaslouží veliké uznání. ()

UncleG

Cituji z obsahu: "...Po návratu do České republiky se Jakubovi podařilo prosadit vlastní pořady o rybaření..." (...) No ano, samozřejmě. Takhle to v České Televizi opravdu chodí. Přijdete tam, nikdo vás nezná, zaklepete na dveře a řeknete: "Dobrý den, já jsem Jarda Kocmrda a chtěl bych u vás dělat pořad o sportovním rybaření." Tu rázem Kavčí Hory jásají, celá tvůrčí skupina poskakuje radostně po stolech, ze stropu padá déšť růžových lístků a za oknem vybuchujou ohňostroje. Programový ředitel vám potřese pravicí, pak vás obejme, zamáčkne slzu v oku a s dojetím hlesne: "Už na vás čekáme." ... Prostě normálka. ()

Stíba

Podstata věci se podařila zachytit možná tak trochu náhodou ale podařila a to je hlavní. Ta občasná vata a trochu menší cit pro téma i cíl sdělení, který ale nakonec taky pěkně vyzní, se tak dají celkem v pohodě přejít. ()

castor

Vždycky jsem kritizoval dramaturgickou neprodyšnost celého projektu, tu a tam se ale objeví díl, ve kterém daná „osobnost“ jen netrousí prázdná životní moudra. Jakub Vágner, ač synek uznávaného hudebníka, si tu svou trnitou rybářskou cestu musel pořádně prošlapat a po delší době mi vadilo, že cyklus má tak omezenou stopáž. Díky pokoře, hrdosti, neústupnosti a jasné vizi vlastního snu se dostal až tam, kde je nyní.. ()

igi B.

Taškařice zase jednou veřejnoprávě... Tak ještě že to tomu Kubovi tak všechno vyšlo. Mediálně dobrý, profi zmáknutý, úžasný že tata nemusel hnout prstem, tak to v tušašsku prostě normálka chodí, to musíte mít děcka holt štěstíčko a srdíčko - a na rybách je to bacha fak vo život - a ta ryba byla takhle veliká... Blablablablabla... - - - P.S. ...A když tam nočně tahali klucí jakože toho tuněnýho sumce a řvali u toho jak prvnička při porodu a voda ani nešplouchla, pramka se ani nezakývala - tam mi to zase jednou došlo... A ten druhej, co si ho s panem tévé už pěkně za světla pochovali a pusinkovali - ten byl jako na sedativech? No, když ho teda jako pouštěli do voděnky svoboděnky, měl slzenku v tom svým zakaleným vočíčku... . . . Srandy plná komůrka, třináctá netřináctá, píár fachčí ostošest... Tak předpokládám, že příště to bude se Stývem hon na žraloka v moři Jaderském, jen tu učitelku prosím nechte klucí raděj doma... %-[.. - - - - - (Poprvé viděno 15.9.2011 na >vágněprávním rybníčce jebničce< , hodnocení 28., komentář zde jako čtvrtý - 15.9.2011) ()