13. komnata - Série 6 (2010) (séria)

13. komnata Valtra Komárka (S06E07)

(epizóda)
Česko, 2010, 27 min

Tvorcovia:

Martin Komárek

Martin Komárek (rozprávač)

Na podzim roku 1939 se desetiletému Valtru Komárkovi zhroutil svět. Během jediného okamžiku se dozvěděl, že není synem svých rodičů, že je Žid a dříve nebo později odejde s transportem neznámo kam... Adoptivní rodiče ho však s nasazením vlastního života zachránili před smrtí v koncentračním táboře. Byli to předváleční komunisté a díky jim získal Valtr Komárek své levicové cítění, které ho neopustilo dodnes. V poválečných letech odjel studovat do Moskvy, kde tváří tvář neuvěřitelné chudobě rychle pochopil propastný rozdíl mezi komunistickou propagandou a skutečností. Byla doba politických procesů a svůj názor si nechal pro sebe. Celkem 44 let byl členem komunistické strany, přesto si po listopadu 1989 nemalá část veřejnosti přála, aby se stal prezidentem nebo premiérem. Chod země však začali ovládat muži, které vychoval v Prognostickém ústavu, a tak Valtr Komárek odešel ve 62 letech do důchodu. Napsal knihu vzpomínek na život muže, který byl ekonomem, prognostikem, poradcem legendárního revolucionáře Che Guevary i jedním z mužů Jara 1968. V pořadu s ním rozmlouvá jeho syn, novinář Martin Komárek. Tématem třinácté komnaty by se tak klidně mohl stát i střet rozdílných životních a politických postojů otce a syna. Třináctá komnata Valtra Komárka se však skrývá v protektorátních letech, kdy jako dítě zblízka poznal strach ze smrti. (oficiálny text distribútora)

sportovec

Nelehké osudy někdejšího ředitele Prognostického ústavu ČSAV a poradce blízkého spolupracovníka Ernesta Che Guevary byly nejnesnadnější přes všechny početné složitosti jeho života právě na počátku jeho životní cesty před 60 lety. Ale i kubánská epizoda, i přípravy šikovské hospodářské reformy Pražského jara a sama prognostická kapitola Komárkova života jsou vysoce atraktivními alternativními třináctými komnatami. Nebylo snadné nejen cítit, ale i přímo vidět a vnímat, jak se profesoru Komárkovi i přes propast desetiletí vrací vzpomínky na prožitky vpravdě existenciální hrůzy, kterou tehdy zažíval nejen on, ale i celá jeho adoptivní rodina. ()

ondrula

Je beze sporu strašlivý, jakej teror si musel malej Valtr coby žídě zažít za války. Furt ale nepochopím, proč se stal komoušem, když mu právě komáři zavřeli tátu a vůbec se se Židama moc nemazali. Jasně, řekněme že kvůli kariéře. Už vůbec pak ale nachápu, proč se stal zarytým a přesvědčeným komunistou, kterej dodnes prosazuje levicovou politiku. Jinak se ve mně při sledování této epizody opět vzedmula taková vlna zhnusení nad komanči, že se teď zvednu a půjdu Vojtovi Filipovi pomazat kliku něčím opravdu hnusným, neboť jeho poslaneckou kancelář mám v těsném sousedství. ()