13. komnata - Série 4 (2008) (séria)

13. komnata Bořivoje Navrátila (S04E36)

(epizóda)

Známý herec přišel v nejranějším dětství o oba rodiče.
Známého českého televizního, filmového a divadelního herce Bořivoje Navrátila znají diváci z filmů i televizních seriálů, jednatřicet let byl členem činohry Národního divadla. Bořivoj Navrátil pochází z Kroměříže, kde žil v harmonické rodině s otcem maminkou a starším bratrem. Ve třech letech mu maminka zemřela na tuberkulózu. Otec se z toho psychicky zhroutil a přestože se znovu oženil, aby chlapci měli novou matku, měsíc po svatbě spáchal sebevraždu. Bořivojovi byly tehdy tři roky, jeho bratrovi šest let. Po rodinné poradě, kdy se uvažovalo i o rozdělení bratrů, se jich ujala sestra otce. Kluci od ní měli zakázáno, aby ji oslovovali: maminko. Teta na tom trvala, aby si stále uvědomovali, že měli svou vlastní matku. Podporovala v nich také, aby pravidelně chodili mamince na hrob. Chlapci žili v rodině tety a strýčka, který stavěl dům, financovaný ze svých úspor a částečně i z dědictví obou sirotků po rodičích. Podle tehdejších zákonů mohl být dům napsaný pouze na jednu osobu, a protože sourozenci Navrátilovi byli nezletilí, dům byl napsaný na strýce. Strýc byl dělník a komunista. V roce 1950 začaly stranické čistky. Hledali se důvody, proč některé členy strany dostat za mříže a v případě strýce se jako vhodný důvod jevilo okradení nebohých sirotků. Vždyť si sám pro sebe postavil z jejich dědictví dům. Marně oba sourozenci psali nejrůznější prohlášení, že tomu tak nebylo, že se o ně vzorně staral a vše se odehrálo po domluvě s nimi. Strýc byl na dva roky odsouzen do jáchymovských dolů. Rodina byla vyhnána z domu, který konfiskoval jakýsi komunistický funkcionář. Strýc byl lágru, starší bratr odešel na vysokou. Bořivoj dokončil studium střední školy v Jihlavě a v osmnácti letech nastoupil na JAMU. Všichni spolužáci věděli, že pobírá sirotčí důchod, navíc i stipendium a na škole tak paradoxně platil za bohatého studenta. Po absolvování školy nastutoupil do angažmá do Českého Těšína, pak do Ostravy, Opavy a posléze do Prahy. Do Jihlavy za tetou a strýcem však pravidelně dojížděl až do konce jejich životů. Vzpomíná, že mu svou láskou dokázali nahradit rodiče, na které však nikdy nezapomněl a jejich předčasnou smrt těžce nesl celý svůj život... Průvodcem jeho příběhem je redaktor Honza Dědek. (oficiálny text distribútora)

petaspur

Učebnicový příklad toho, jak by mělo odhalování třinácté komnaty vypadat. Životem napsaný tvrdý příběh, který potvrzuje známou pravdu - co tě nezabije, to tě posílí. A Bořivoj Navrátil je duševně velmi silný. ()

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Efekty 9/10/// +po všech stránkách vydařený díl -je to smutný/// Hodně silný, emotivní, smutný příběh, jež je poutavý a dobře natočený. Ještě před nedávnou dobou bych tomuto herci hádal něco kolem šedesáti, až při pohledu na jeho ročník jsem spozorněl. Tak vitální, elegantní herec se dnes vidí ojediněle. Snad mu to vydrží./// Celkem 94%/// ()

Snorlax

Znáte ten pocit, když se po náročném dni vrátíte z práce domů, venku vedro k zalknutí a vy skočíte do sprchy a začnete na sebe nanášet relaxační sprchový gel? Takhle nějak zafungovalo tohle vyprávění na moji duši. ()

ondrula

Mám pana Navrátila rád, všechna čest a klobouk dolů. Vždycky jsem ho vnímal jako sympaťáka a trochu i jako drsňáka. Působilo proto na mě smutně a rozpačitě, když se v dokumentu při reminiscenci na své pohnuté dětství několikrát rozplakal. No a abych řekl pravdu, upřímně nesnáším situace, kdy se staří lidé (většinou po sedmdesátce, když tuší svůj konec) litují a tragicky mluví o své blízké smrti. Byl to hezkej dokument, ale tak nějak mi pokazil tu iluzi o panu Navrátilovi, kterou jsem v sobě nosil. ()

badajajuak

Smutný emotivní příběh sympatického elegána v klobouku. Hodně zdraví do dalších let, pane Navrátile! P.S. Nejvíce mi v paměti utkvěla jeho role v Majoru Zemanovi (díl Proklaté dědictví), kdy se utopí v bažině. ()