13. komnata Evy Hruškové spočívá v osudovém alkoholovém prokletí jedné české rodiny: nemírné pití zahubilo Evina tátu i druhého muže, její velkou a vyvzdorovanou lásku, otce jejích dvou synů.
Eva Hrušková se narodila se v České Skalici, vystudovala loutkoherectví a dramaturgii na DAMU.
Její herecký a pěvecký talent se však projevil už v roce 1963, kdy Evě bylo 11 let a maminka ji přihlásila do konkursu na pořad Štěpánky Haničincové Hledáme písničky pro děti. Z 1200 účastníků vybrali šest dětí a Eva byla mezi nimi. Od té doby natáčela v televizi stejnojmenný cyklus.
Po pěti letech jí režisérka Vlasta Janečková nabídla roli Popelky. Televizní film měl premiéru v roce 1969 a byl mimořádně úspěšný. Přesto Evina herecko-pěvecká kariéra skončila, sotva začala. Přispěla k tomu situace v její rodině.
Evin otec, talentovaný a charismatický muž, ředitel hradeckého Kulturního domu, byl v době začínající normalizace sesazen a čtyři roky na to odsouzen za "nedovolené podnikání" - tři roky strávil ve vězení.
Po návratu začal pít, ve věku 63 let spáchal sebevraždu.
Eva se pak brzo provdala a po dvou letech rozvedla. Její osudovou láskou se však stal vrchní číšník Zdeněk Rohlíček z proslulé pražské Klášterní vinárny; byl hezký, obletovaný a ženatý. Cesta k svatbě byla komplikovaná, nakonec se vzali a měli spolu dva syny. Evin manžel však hodně pil a alkoholu podléhal čím dál více. Eva, která to znala dobře z domova, už zase zblízka viděla, jak osobnost jejího muže rozleptává chlast. Postupně musela spolu s dětmi sledovat, jak si ničí zdraví, ztrácí zaměstnání. Rozvedli se, ale stýkat se nepřestali. Pak se Zdeněk Rohlíček zase jednou opil a upadl tak nešťastně, že se zabil.
Teprve poslední manželství, s Janem Přeučilem, s kterým se Eva sblížila asi rok po smrti jeho ženy Štěpánky Haničincové, je velmi šťastné. Popelka, i když už o něco zralejší, konečně našla svého prince.
Průvodkyní příběhem, který nezačal šťastně, ale končí jako pohádka, je Evina kamarádka, redaktorka Jana Klusáková. (oficiálny text distribútora)

Deimos

TV/// Obsazení 9/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Efekty 6/10/// +poutavé, dojemné -nic podstatného mi nevadilo/// První Popelku mám možná ještě raději než její pozdější verzy a stejně tak i její hlavní představitelku v podobě Evy Hruškové. Je škoda, že se později ve filmové branži neprosadila. Přesto i dnes když jsem ji viděl po letech a takovou jaká je ve skutečnosti, mě velice oslovila. Je přijemná, stále sympatická. Pořad se po pár minutách sice stočil k tématu alkoholu a k tomu, jak měl alkohol za následek ztrátu otce a později i manžela, přesto to nepůsobilo nuceně a nezajímavě. Právě naopak. Takže tato 13tá komnata se povedla./// Celkem 79%/// ()

Paity

Další s alkholových dílů třinácté komnaty. Tentokrát v ní účinkuje Eva Hrušková, i když ne jako přímý konzument. To však nemění na klasickém vzkazu, nechlastejte, když to neumíte. ()