13. komnata - Série 3 (2007) (séria)

13. komnata Jana Révaie (S03E17)

(epizóda)

Jan Révai je selfmademan a je dokladem toho, jak se i po zkušenosti s kriminálem můžete stát celebritou. Vyučil se automechanikem. V tanečních ho jednou oslovil mistr, jestli by nechtěl se svou tehdejší partnerkou tancovat v kladenském klubu. Za tři měsíce se spolu se svou dívkou dostal z nejnižší kategorie v latinskoamerických tancích do vyšší. Tančili spolu dva roky, ale po jejich rozchodu skončilo i tancování. Honza se rozhodl u tance zůstat.
Působil ve skupině Děti swingu a úspěšně udělal konkurz do taneční skupiny UNO. Měl s nimi odjet do Německa, jenže vězení všechny jeho plány zmařilo. Přišel o angažmá a místo vysněné kariéry tanečníka nastoupil k výkonu trestu. V roce 1993 byl na tři a půl roku odsouzen za přepadení čerpací stanice.
V 16 se zapletl se špatnou partou - začalo to vykrádáním aut a skončilo (kvůli jeho velkým dluhům) zbabraným přepadením benzínky, na které si půjčil otcovo auto.
V roce 1993 - to mu bylo devatenáct - byl odsouzen k trestu odnětí svobody a strávil dva a půl roku ve vězení. Výkon trestu strávil postupně na čtyřech místech a čas zabíjel studiem východní filozofie a psychologie. V té době mu nejvíce pomáhali rodiče. Vězení z něj prý udělalo chlapa. "Byla to pro mě obrovská zkušenost, i když velmi tvrdá a zbytečná. Dokonce si myslím, že můj život pozitivně ovlivnila. Srovnal jsem si v hlavě, co chci, šel jsem do sebe."
Hned druhý den po návratu z kriminálu se Honza na základě konkurzu dostal do muzikálu Dracula. Jeho hvězda začala strmě stoupat. "Baví mě být na sebe tvrdý. Nejde jen o trénink a stravu, ale především o řád, který si musíte zakódovat jako nějakou počítačovou hru," říká ke své taneční kariéře.
Románek s Lucií Bílou, pro kterou byl první muž po Petru Kratochvílovi, ho katapultoval do světa showbussinesu.
Následovaly role v muzikálech jako je Hair, Carmen, Pomáda, Johanka z Arku nebo Cats. Jeho zatím posledním tanečním projektem bylo představení "Edith Piaf, vrabčák z předměstí". Když zjistil, že kvůli svému zpěvu nikdy nedostane hlavní roli, vrhnul se na herectví. V Čechách debutoval filmovou rolí Šimona v muzikálu Rebelové F. Renče. Největší slávu mu ale přinesla role zákeřného intrikána Ing. Roberta Krátkého v seriálu Prima TV Velmi křehké vztahy (2004).
Příběh Jana Révaie je tak trochu jako z amerického filmu. Příběh člověka, který udělal botu, šel za to pykat, ale nevzdal se a pracoval na sobě. Nestal se celebritou, protože byl kriminálník jako někteří jiní, ale naopak přesto. Otázkou je, nakolik mu pomohla vůle, rodina, štěstí, příjemný vzhled? A pak by bylo zajímavé zjistit, kolik podobných Révaiů naše věznice vyprodukují...
Průvodkyní jeho příběhem je novinářka Jana Ciglerová. (oficiálny text distribútora)

petaspur

Kradl, loupil a cupital za mříže. Vylezl ven, vetřel se do přízně Hany Zaňákové a získal slávu i mrzký peníz. Za ani jeden z těchto činů si ho nezačnu vážit a pokud tady někdo otevřel jeho třináctou komnatu, tak to učinil natolik diskrétně, že jsem to nezaznamenal. ()

sportovec

Tento příběh, jakkoliv podnětný ve svém obsahu, je v KOMNATĚ prezentován poněkud unyle. Vůbec nejproblematičtěji působí scéna Révaiova setkání s obětí někdejšího přepadení. Kýčovitý závěr do značné míry znehodnotil jinak poměrně přesvědčivé ztvárnění příběhu, na který nikdo, komu se kdy stal, nemůže být pyšný. (Nejvíc jsem mimo oběť litoval Révayovy rodiče.) ()