13. komnata - Série 2 (2006) (séria)

13. komnata Ireny Obermannové (S02E19)

(epizóda)

Irena Obermannová vystudovala scenáristiku a dramaturgii na pražské FAMU. Po škole psala pohádky pro Český rozhlas, posléze nastoupila do České televize jako dramaturgyně dokumentární tvorby. Vdala se, narodily se jí dvě dcery. Kdyby šlo všechno tak, jak mělo, možná by dodnes dramaturgovala dokumentární filmy a jejího jména na titulcích by si jen málokdo všiml. Irena Obermannová je však dnes známou spisovatelkou, někdy jí říkají Viewegh v sukních. Její knihy jsou bestsellery, její tvář se objevuje na titulních stránkách časopisů. Jak se to přihodilo? S jistým zjednodušením lze tvrdit, že na dráhu úspěšné spisovatelky ji "vykopla" životní krize. Ireně Obermannové se rozpadlo manželství. Banální věc, která se stává každoročně několika tisícovkám žen. Některé upadají do deprese, jiné začnou pít, většina si najde nového partnera a život jde dál ve vyjetých kolejích. Irena se ani nezhroutila ani nerezignovala. Udělala to nejlepší co mohla. Objevila v sobě schopnosti, které možná tušila, ale neuměla nebo nepotřebovala využít. Ve své druhé knize Denník šílené manželky reflektovala rozpad svého manželství - ovšem bez bolestínství, s humorem, energií a chutí do života. A kniha zaznamenala úspěch, stejně jako její knihy další.
V našem pořadu jsme se pokusili "zrekonstruovat" právě toto období Irenina života, zjistit, kde v sobě našla tu sílu a energii. Protože jestliže nějaký příběh bezezbytku naplňuje původně proklamovaný záměr cyklu ukazovat osobnosti, které dokázaly překonat svou životní krizi a dokonce ji obrátit v něco pozitivního, pak je to určitě příběh Ireny Obermannové. (oficiálny text distribútora)

Radko

Žiadna 13. komnata sa neotvorila, napriek sľubu v názve. Naopak vošlo sa do dverí dokonale prechodených a známych: spisovateľkinými knihami, desiatkami rozhovorov pre rôzne magazíny a slávou budovanou cez bulvárne jednohubky (pózovanie pre Jana Saudka). Každý, kto si prečítal prvých 50 strán jej knihy "Denník šialenej manželky" si pozretím tejto relácie len zdupľoval už načítané. Bieda. ()

petaspur

Rozpad manželství, doprovázený obvyklým kamarádem rozvodem, rozdmýchal v Ireně Obermannové psací talent. Tím bylo potvrzeno přísloví, že všechno zlé je pro něco dobré, ale více tato komnata nenabídla. ()