13. komnata - Série 1 (2006) (séria)

13. komnata Michala Davida (S01E15)

(epizóda)

Novinář Honza Dědek odemyká 13. komnatu Michala Davida. Honza má rád jeho skladby, obdivuje jejich vitalitu, zamýšlí se nad tím, proč oslovují mnoho generací. Jeho skladby i rozsáhlejší kompozice mají ohromnou chuť k životu. Jakoby je skládal člověk, kterému jsou problémy cizí, řeší je šmahem a jde zase dál. Titul jeho písně "Já chci žít nonstop" vyjadřuje filosofii "žít a užít". Michal David má také ohromnou chuť k životu, ale ten mu od útlého věku dával rány, ze kterých by se jen tak někdo nevzpamatoval. Novinář klade komerčně úspěšnému, ale také mnohými kritizovanému představiteli české pop-music otázky, které se týkají jeho práce i osobního života. Nemůže se vyhnout dotazu na jeho propojení s minulým režimem. Téma se ale vrací k osobním prožitkům. Jaký je vztah extrovertně působícího hitmakera a člověka kterému osud nadělil tragické překážky? Ti oba jsou totiž v Michalovi Davidovi zakletí. Honza Dědek pátrá po tom, co málokdo ví. Nachází v Davidovi člověka, který v kontrapunktu se svou bezproblémovou tvorbou se záměrem pobavit a nelámat si nad ničím hlavu, prožívá přinejmenším v osobním životě svůj osud hlouběji a nehledá před ním únik. Tak se dívá i na ránu nejtěžší, kterou byla smrt jeho dcery. (oficiálny text distribútora)

Honza__St.

Jeden z těch nejzajímavějších dílů (taky šlo o jeden z těch prvních, takže místo kavárenských cvoků, zaprodanců či rovnou vlastizrádců, mutantů, a podobných individuí, tu máme skutečnou osobnost). Samozřejmě si nemohli odpustit to navážení se do něj za to, že si dovolil zpívat za komunistů a nezpíval proti nim (jako by na tom bylo něco špatného), ale od ČT snad ani nejde čekat nic jinýho. Aspoň že si autor položil otázku, která spoustu lidí ani nenapadne - Proč zrovna on je tím obětním beránkem, a ne třeba Žbirka, Kotvald, nebo Penk? Jakmile se to ale přesune k tomu hlavnímu, je jasně vidět, že hlavní rozdíl mezi tím klukem zapalujícím noty na zahradě a Michalem dneska nejsou vlasy ani váha, a už vůbec ne která světová strana je zrovna v kurzu. Prožil něco, co si nezaslouží snad nikdo, a tím pádem už sotva může být tak vseslej jako dřív. Přesto našel způsob, jak se s tím aspoň zčásti smířit. Můžeme si o tom myslet, co chceme (já taky nejsem zrovna věřící, byť ten nejrozšířenější názor na to, jak to je, mi čím jsem starší přijde jako největší nesmysl), ale kdo to nezažil, nedokáže si představit, čím si ten člověk musel projít. Nemluvě o tom, že některé mnohem častější a pozemštější způsoby vyrovnávání se s něčím takovým (utápění se větších a větších depresích, snaha utišit bolest alkoholem či něčím ještě horším, nebo rovnou pokus o sebevraždu) jsou ještě horší. Michal David opravdu dokázal, že slova "Já chci žít non stop, a s tím, co přijde, mám chuť se rvát." pro něj nejsou jen prázdná fráze, ale že podle nich skutečně žije. ()

Oskeruše

Honza Dědek zůstává objektivní. Nekritizuje, nesoudí, jen skládá mozaiku jednoho lidského osudu. Každý se se smrtí milované osoby vyrovnáváme jinak. Panu Davidovi přeji a možná i trochu závidím, že našel na všechny své otázky odpovědi a dokázal se s odchodem dcery smířit. Kéž bych taky uměla poslat svoji racionalitu k šípku. Vážím si lidí, kteří se dostanou přes překážkovou dráhu. Vážím si lidí, kteří si stojí za svými činy i názory. Vážím si Michala Davida, i když bych si jeho nemuzikálovou tvorbu asi nikdy dobrovolně nepustila. Líbí se mi, jak se vyjadřuje o spartakiádních Poupatech i to, jak se vypořádal s nálepkou komunistického idolu. Určitě jedna z nejpůsobivějších epizod 13. komnaty, které jsem měla možnost doposud zhlédnout. Z přehrávače mi zní hudba z Kleopatry a já mám pocit, že ji slyším poprvé… ()

triatlet

V porovnání se zpovědí Veroniky Žilkové, která také vzpomíná na smrt svých blízkých, je 13. komnata Michala Davida citlivější. Možná to je i tím, že ho Honza Dědek zpovídá s větším časovým odstupem. ()