13. komnata - Série 1 (2006) (séria)

13. komnata Martina Kociána (S01E06)

(epizóda)

Hrdinou tohoto dílu Třinácté komnaty je člen bývalé chlapecké skupiny Lunetic Martin Kocián. Tato skupina byla bezesporu fenoménem konce devadesátých let minulého století, a to bez ohledu na kvalitu hudby, kterou produkovali. Takovou míru popularity, tolik prodaných nosičů, tak raketový vzestup i strmý pád naše populární hudba nepamatuje a dodnes se jí zřejmě nevyrovná ani nový fenomén Superstar. Dnes po nich neštěkne ani pes. Komu dnes jméno Martin Kocián něco řekne? A přece životní příběh jednoho ze čtveřice „Lunetiků" by vydal na celovečerní film nebo na román: z absolutních výšin slávy na totální dno.
Martin Kocián (29 let) je určitě nejkontroverznější postavou seskupení. Na triku má nejvíce skandálů a jeho závislost na pervitinu byla jednou z příčin rozpadu skupiny. Po řadě dramatických peripetií (léčení z drogové závislosti, obvinění z vydírání, nevyjasněná smrt – nejspíš vražda Martinovy sestry na ostrově Tenerife atd.) momentálně zakotvil v Irsku, kde pracuje jako číšník v luxusní restauraci. Bere to jako oddechový čas, kdy si potřebuje srovnat věci v hlavě a rozmyslet si, co skutečně chce dělat dál. S hudbou nadobro neskončil, ale změnil styl. Připravuje natáčení hip hopové desky a pokud usiluje o návrat, tak ve zcela jiné podobě než jsme ho znali.
Třináctou komnatou Martina Kociána je celý proces, kterým prošel: vyučený truhlář, naivní kluk z okresního města, popová hvězda utrácející statisíce, kdy život je jedním velkým mejdanem, propad až na dno – drogová závislost, dluhy, kriminální delikty, rodinná tragedie a konečně současnost – oddechový čas, příprava na nový začátek, možná i nějaké poznání, zmoudření.
Průvodce příběhem je překladatel a hudební publicista Josef Rauvolf. S vystupováním před kamerou má letité zkušenosti hudební scéně dokonale rozumí a k osobě portrétovaného cítí pochopení i potřebný odstup. (oficiálny text distribútora)

pravo

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***. ()

castor

Tenhle týpek asi s lecčím v sobě stále bojuje a bojovat bude, kameře, natožpak divákovi to ale říct nechce. Brání se označovat věci/činy/průsery pravými jmény, vyhýbavě krouží kolem rozpadu oné chlapecké grupy, ve které byl určitě nejkontroverznějším článkem a jeho osobní zpověď je vším jiným, jen ne osobní zpovědí!! ()

NinonL

Pěkný dokument o tom, jak mladého muže smetl business a dostal ho až k závislosti na tvrdých drogách. Později se snad z nejhoršího dostal, odjel do Irska, kde začal nový život. Snad bez drog. ()

Likan7

Je zvláštní sledovat 13. komnatu takhle zpětně po 12 letech a mezi tím si na druhé straně monitoru vyhledávat informace o tom, co bylo po odvysílání. Martin vypadal, že je z nejhoršího venku, alespoň ve Třináctce, jenže chyba lávky... ()