13. komnata - Série 3 (2007) (séria)

13. komnata Jana Saudka (S03E10)

(epizóda)

Odhalení muže, před jehož objektivem se většinou svlékají jiní. Jestliže můžeme o někom s klidným svědomím prohlásit, že je "enfant terrible" české kultury, pak je to určitě Jan Saudek. Na jedné straně mezinárodně uznávaný fotograf vystavující svá díla v nejprestižnějších světových galeriích, nositel francouzského řádu "Rytíř umění a literatury", na straně druhé mediální figurka, člověk, který se nerozpakuje udělat ze sebe kdykoli šaška, jen když může šokovat a upoutat na sebe pozornost.
Životním tématem fotografa i člověka Jana Saudka jsou ženy a erotika. Fotografuje především akty. Za sedmdesát let svého života zplodil 8 dětí a vystřídal tolik partnerek, že by je dnes nespočítal ani on sám. Jednou ovdověl, jinak se s většinou svých manželek i milenek rozešel celkem v klidu. Jen poslední rozchod se Sárou Saudkovou byl i na Janovy poměry poněkud zvláštní. Sára odešla se Saudkovým synem, otěhotněla s ním a porodila mu postupně tři děti. Pro Jana se stal její odchod překvapením o to větším, když zjistil, že Sára má spolu se svým novým mužem, jeho synem, v držení práva na jeho celoživotní dílo i téměř veškerý majetek. Jan se navenek chová jako gentleman a tuto situaci přijal sice s trpkostí, ale bez odporu. Sáře dál posílá měsíční apanáž a ona mu půjčuje ateliér a byt v paneláku, které ve své velkorysosti dal kdysi napsat na ni. Našel si novou mladou partnerku Pavlu Hodkovou, se kterou má půlročního syna.
Za Janovu 13. komnatu lze samozřejmě považovat jeho momentální životní situaci, kdy jej téměř o všechno připravila jeho dlouholetá partnerka. Náš pořad se soustředil na ten rys jeho osobnosti, který jej do takové situace dovedl. Je to jeho posedlost ženami, veřejně deklarovaná polygamie, naprostá nezodpovědnost v plození dětí, bohémství - to všechno se mu na stará kolena vrací jako bumerang.
Moderátorkou pořadu je spisovatelka a scenáristka Irena Obermannová. Saudka poznala, když mu stála jako model pro kalendář jedné charitativní akce. Jan se jí začal dvořit a zahrnoval ji dopisy. Po čase ona sama jej požádala, aby ji vyfotografoval pro obálku její nové knihy. Ireně se do jisté míry podařilo poodhalit Janovu klaunskou masku a přimět ho k vážnější reflexi jeho života. (oficiálny text distribútora)

kleopatra

Úroveň tohodle cyklu nechme stranou. Dívám se sporadicky, protože málokdy se jede osobnost, která mě zajímá. Jana Saudka mám ráda, stejně tak i jeho fotky a obrazy a tentokrát se povedla i Irena Obermannová, která se ho pokusila představit trochu jinak, i když - ani já mu tu na odiv vystavovanou nezodpovědnost a šaškování nežeru a myslim, že tam někde pod povrchem bude hodně křehkej a citlivej člověk. Každopádně je to - stejně jako jeho fotky, od kterých prý nenechává negativ - originál a výjimečný člověk. ()

DaViD´82

Výtečný díl. Ovšem hlavně díky originálnímu přístupu Ireny Obermannové ke zpovídané osobnosti. Uvědomila si, že normálním stylem rozhodně Jana Saudka pojmout nelze. A poradila si s touto výzvou na výbornou. ()

sud

Jan Saudek je nejspíš jedním z nejzáhadnějších, nejpodivnějších a nejsvéráznějších lidí, kteří chodí po zemi. Tvůrci rovněž vsadili při přípravách tohoto dílu na neobvyklost a nemohlo z toho vylézt nic jiného, než paskvil, nebo zábavná půlhodinka. Naštěstí se potvrdila ta druhá varianta. 75%. ()

petaspur

Třináctá komnata Jana Soudka otevřena nebyla. Nebyla ani odhalena a dokonce se ani nepodařilo prokázat, že nějakou někdy měl. Oproti tomu dokument o svérázném šaškoidním erotomanovi byl poměrně zdařilý, ačkoli v podstatě vůběc nenaplňoval koncept série o odhalování skrytých bolístek na dušičkách slavných lidiček. ()

hippyman

"postavičku" Jana Saudka tu komentovat nebudu - to, zda je to klaun, umělec, pozér, nebo vtipálek... ale dokument Ireny Obermannové na něj nahlíží trochu jinak, jako na nedoceněnou oběť... a myslím si, že se jí poměrně zdařil. 80% ... k vidění zde ()

WANDRWALL

Rád jsem mu naslouchal, jen nechápu, jak mohl dát soud zapravdu jeho bývalé milence, co ho oškubala o jeho dílo a peníze a tak neuměle ho napodobuje. Co dělají anarchisti, proč po ní něco nehodí?! ()

sonnak

Kdepak, v žádném případě nejde o lepší počin než onen plnohodnotný dokument. Ten je mnohem komplexnější a dává xkrát lepší představu o tom, jaký se Saudek zdá být. Záměrně neříkám "jaký je", protože to možná ví jen on sám, a nejspíš ani on ne. Nicméně jde o úžasnou postavu našeho umění, která si pozornost určitě zaslouží. A k výtkám ohledně protiřečení si - to lze nelézt jak v dokumentu, tak i tady. Ale to k Saudkovi prostě patří. ()

pfa

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Jan Saudek: neznám / vadí mi / neutral / mám rád ()

Paity

Honza Saudek je v dobrém slova smyslu blázen, co umí šokovat, zaujmout a možná i udělat lidi přemýšlivejšími. Vše je rozhodně k užitku. On sám se pak označuje za milovníka žen kyprých tvarů. Není se asi co divit, při jeho muší váze a výšce to musí někde dohnat. ()

fNdEsIECLE

Opět opominu diskurs, mizanscénu a takové ty věci (jsa vzdělána pouze zvláštní školou), a přejdu rovnou k meritu, tedy k Saudkovi. Musím říci, že Saudek mi byl vždy sympatický, třeba i v tom, jak se dovedl vyrovnávat i s vpravdě „lidovými“ otázkami typu: „Mistře, jak dlouhý je Váš penis?“ (Kotel) s nadhledem a grácií. Vpravdě (podruhé), někdy se i já stydím za to, že jsem člověk. Saudkovy odpovědi na jakoukoliv otázku vůbec, mi připadají hluboké a zároveň sebevysmívající. Zda to tak ve skutečnosti je, ví jen Mistr. A možná ani on ne. Jen ještě malá estetická poznámka: éterická redaktorka I. O. s jejím smutným a chápajícím kukuč a charismatický oplzlý machovský Já dědek Saudek – no nebyl to dokonalý pár? Resumé: Saudka si dovedu představit na Hradě mnohem více, než toho tenistu-ekonoma, rozumbradu všeneználka (zrovna mu nemohu přijít na jméno). ()

pravo

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***. ()

ihonzik

Duo Obermannová a Saudek se skvěle doplňuje. Ono totiž není jenom důležité, kdo odpovídá, ale také kdo se ptá. Opačný příklad je například komnata Obermaierové, kde odemyká Kryštof Hádek, což je dost běs. ()

Dimo

Paní moderátorka mi příliš nesedla, OVŠEM, nebýt ní, tak by Jan neřekl určitě to, co jsme v tomto dokumentu slyšeli. Nebylo to zlé. ()

mikul

Myslím, že Jan Saudek občas neví, co říká. Někde v polovičce komnaty říkal, že se mu sice zdálo, jak ho někdo mlatí sekerou, ale smrti se nebojí, a na konci říkal naprostý opak. Určitě je to zajímavá osobnost, která se jen tak nevidí, ale to jeho šaškování je pro mě snesitelné jenom do určité míry. ()