13. komnata - Série 3 (2007) (séria)

13. komnata Jaroslavy Obermaierové (S03E01)

(epizóda)

Herečka Jaroslava Obermaierová se narodila rok po válce a vystudovala DAMU v šedesátých letech. Její herecká kariéra začala slibně, kromě hraní v divadle neměla nouzi ani o filmové a televizní role (Souhvězdí panny, Kristla v Moskalykově Babičce, Radúz a Mahulena, Žert). Dnes si ji ovšem diváci většinou spojují s rolí manželky majora Zemana z pověstného režimního seriálu.
Jak sama vypráví, jako mladá herečka vstoupila do KSČ - tehdy její ředitel Josef Větrovec ji postavil před hotovou věc - bez legitimace nebude moci být v angažmá. V té době se "omlazovaly" a doplňovaly stranické buňky ve všech divadlech, protože v době stranických čistek po vstupu vojsk ztratily hodně členů. Komunisté de facto zneužili postavení většinou mladých herců, kteří měli kariéru teprve před sebou, a postavili je před hotovou věc. Rozhodně si nemyslela, že jí stranická legitimace zaručí víc příležitostí. Vzpomíná, jak měla někdy pocit, že její stranictví je jí spíš na škodu, že se někteří režiséři a produkční na ni dívají skrz prsty. Na začátku sedmdesátých let neměl každý odvahu vyřešit si takové dilema a nezadat si. Jako statisíce zdejších občanů volila Jarka snazší cestu. Chtěla hrát. A i když byla jen řadovou členkou strany, bylo jí to po roce 1990 bylo vyčítáno. Jak už to u herců funguje, bývají mnohdy spojováni se svými rolemi.
Průvodcem pořadu je mladý herec Kryštof Hádek, který se dívá na příběh starší kolegyně nezaujatýma očima a spolu s ní se zamýšlí nad tím, jak prožívala jako mladá herečka období normalizace. Životní a herecký příběh známé herečky je obrazem osudu ne nepodobným osudům stovkám jiných českých herců. V průměru žili a chovali se jako miliony občanů této republiky, ale bylo a je na ně více vidět... (oficiálny text distribútora)

hippyman

je to těžké... herečka je to dobrá, i když z "moderního" antikomunistického pohledu to na ni hází stín... a když chtěl člověk dělat pěkně v klidu, co ho baví, asi to šlo těžko jinak... v Zemanovi hrálo tehdy plno herců, kterým se to dodnes vyčítá, ale myslím, že kdo tu dobu nezažil, nemůže takové jednání odsuzovat... těžko říct, jestli byla nějaká alternativa, asi i ano, nechci tu filosofovat... co se týče dokumentu, kryštof hádek není špatný a zpracování rovněž... koukatelných 60% ()

troufalka

Podívejte se, jaká byla Jaruška v mládí přitažlivá krasavice!! Bohužel se jí nepoštěstilo dostat nějakou životní roli, ve které by víc vstoupila do diváckého povědomí. I když těch rolí bylo požehnaně a hrála skvěle. Připomenu alespoň Byl jednou jeden dům nebo Dým bramborové natě. Věřím, že dnes by dokázala bravurně ztvárnit charkterní postavu i v hlavní roli. ()

pfa

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Jaroslava Obermaierová: neznám / vadí mi / neutral / mám rád ()

pravo

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***. ()

Karlos80

Nejlépe mě pobavil pan Pavlata, známou a otřepanou frází, přijít čínani tak se do rána někteří kariéristé zas překabátují a Ti druzí půjdou na operaci a radši budou šilhat:-)) Bohužel pravda. Jinak k samotné přesvědčené komunistce Martičce Gottwaldové (tffuujj mě to nejde nějak s tý huby), jen to nejlepší-skvělá herečka, svého času velice noblesní a přitažlivá dáma, která mohla mít za jeden den kolik chtěla chlapů (sám Pavlata jakožto její milenec nám to všem potvrdil). No naštvala mě jen tím když na otázku.. "Jak vysoký honorář dostala za první film"? Odpověděla že za svůj první film, v té době a z dnešního pohledu dostala směšných 4500 kč ! To I na mě bylo moc. A co by jako chtěla, běžné platy tenkrát byli okolo 1500 kč, a to nemluvím o jiných výhodách při natáčení jakéhokoliv filmu tenkrát. O tomto bych zrovna pomlčel, každá doba má své, z dnešního pohledu je to samozřejmě směšná částka, ale tenkrát silně nadprůměrná. A pak k něčemu to bylo přeci jen dobré, zbytečně se tím nerozmazlovali herci, a ty potom skutečně něco hráli, ne jak dnes. Co se týká jejích filmů tak od klasického trezorového filmu Souhvězdí panny, přes Majora Zemana, Byl jedno jeden dům až po Klému, herečka-herecky přetrvala až dodnes, ale dnes už je to trochu o něčem jiném. Sama pak vzpomíná na dobu ve které vyrůstala, a alespoň na okamžik by se tam chtěla vrátit... ()