13. komnata - Série 2 (2006) (séria)

13. komnata Aleny Mihulové (S02E03)

(epizóda)

Aleně Mihulové bylo 17 let, když si ji známý režisér Karel Kachyňa vybral v konkursu na hlavní roli pro film Sestřičky. Během natáčení mezi nimi začal zprvu utajovaný vztah. Kachyňovi bylo v té době už 59 let, byl tedy o plných 41 let starší! Ze strany Mihulové šlo o velkou romantickou lásku, Kachyňa byl první muž v jejím životě a ona nikdy nepochybovala, že také ten pravý. Téměř deset let spolu chodili, pak se vzali, narodila se jim dcera Karolína. Oba mezi tím natočili několik významných filmů, některé opět spolu - např. Městem chodí Mikuláš nebo Kráva. Přes velký věkový rozdíl bylo jejich soužití harmonické, prý si mimořádně rozuměli. Asi před čtyřmi lety se u Kachyni začala projevoval choroba, v jejímž důsledku se jeho osobnost dramaticky proměnila. Alena vzpomíná, že poslední dva roky jeho života byly peklo. Tehdy pomalu začala své problémy řešit alkoholem a po smrti svého muže se stala na alkoholu závislou a brzy si toho povšiml i bulvár. Alena Mihulová pochopila nebezpečí, které jí hrozí a začala se léčit. V současnosti se vrací k profesi herečky a snaží se začít znovu. Zda se dokáže natrvalo postavit na vlastní nohy bez úniku k pití, ukáže teprve budoucnost.
13. komnatou Aleny Mihulové však není závislost na alkoholu. Její 13. komnatou je osud ženy, která se zamiluje do o několik generací staršího muže, prožije s ním krásný, ale krátký vztah, který ani nemůže skončit jinak než jeho smrtí v době, kdy ona je ještě mladá.
Průvodcem pořadu nebude tentokrát novinář, ale herečka Vilma Cibulková, a to kvůli jejich vzájemnému přátelství a také proto, že obě mají v mnohém společný osud. Z těchto důvodů je prostor, který Vilmě Cibulkové věnujeme tentokrát poněkud větší než bývá obvyklé. (oficiálny text distribútora)

WANDRWALL

Je třeba asi vysvětlovat. Každý díl 13.komnaty je o jiné osobě, tedy i o jiném osudu. A každá tato osoba má právo, zde možnost prezentovat svůj život, jeho nejproblematičtější část. Mihulová není herečka, jen jí pomohl k filmu Kachyňa. Po jeho smrti život neustála, život si nedokázala uspořádat, šahala raději po alkoholu než aby se držela kupeckých počtů, a ještě naříká, stěžuje si, ale jen na druhé, ne na sebe. ()

heyda

Nebudu hodnotit jen tento díl, ale komplexně. A musím říct, že jde docela o zajímavý pořad. Není to úplně šálek mého čaje, ale někdy se na to podívám a žasnu jaké různé problémy sužují nebo spíše sužovali české celebrity i méně známé umělce. ()

pfa

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Alena Mihulová: neznám / vadí mi / neutral / mám rád ()

jarvis

značně mi vadilo, jak se Vilma Cibulková snažila ukrást si dokument pro sebe. říkám to na rovinu, nikdy mi nebyla sympatická.. ale záběry na ni, jak si zapaluje jednu cigaretu za druhou, a vzápětí tvrdí, jak "vyhrála svůj boj" s alkoholem, mě vyloženě vytáčely ()

pravo

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***. ()