13. komnata - Série 2 (2006) (séria)

13. komnata Dušana Kleina (S02E11)

(epizóda)

Když běžný televizní a filmový divák slyší jméno Dušan Klein, vybaví se mu rozvážný muž s dýmkou, který má na svém kontě desítky úspěšných filmů (hlavně ty o nesmrtelných básnících). Možná si vzpomene i na sérii oblíbených detektivek pátera Knoxe, kterými na obrazovce České televize sám provázel. Vzápětí se ale každý zamyslí, jakou může mít tento muž třináctou komnatu?
Narodil se v nešťastnou dobu na nešťastném místě, na začátku 2. světové války na východním Slovensku v židovské rodině. Nejdříve celá rodina (tatínek, maminka a tři bratři) odešla na samotu na středním Slovensku. Pak se děti skrývaly v katolickém klášteře, kde žily jako sirotci pod cizími jmény v atmosféře strachu.
Když byly Kleinovi čtyři roky, tatínek padl ve válce a kluci zůstali s maminkou sami. Maminka si vzpomněla na muže, na kterého se měla v případě nouze obrátit. Dlužil prý tatínkovi nějaké peníze. Slíbil, že dluh vrátí a že mají všichni čekat ve vrátnici kláštera v Dlouhé ulici. Místo muže ale přijelo gestapo. Byli odvezeni do Terezína. Tam žili v ghettu, ve městě obehnaném dráty, ale Dušan Klein paradoxně toto období jako dítě nevnímal jako něco strašného a neuvědomoval si, v jakém je ohrožení. Byl jedním z posledních sta židovských dětí, které nestihli nacisté z koncentračního tábora Terezín odsunout v transportech smrti.
Po osvobození se s maminkou a bratrem odstěhovali do Bratislavy, kde se setkali s mužem, který je udal gestapu. Ten člověk jim měl přidělit byt? Málokdo ví, že Dušan Klein prožil tak dramatické dětství. Dříve o tom s nikým nemluvil, ani se syny, ani se svými přáteli. Ty o něm tohle tajemství zjistili, až když vyšla jeho životopisná kniha. Je to už sice dávno, ale vzpomínky v něm zůstávají.
Televizním divákům přiblíží třináctou komnatu jeho dětství - která tak silně souvisí s temnou třináctou komnatou dvacátého století - průvodce Aleš Cibulka. (oficiálny text distribútora)

NinadeL

Zajímavý díl připomínající skutečnost, že i Dušan Klein patří mezi slovenské židy, kteří měli za války namále. Jeho návrat na místa, kde za války pobýval, byl samozřejmě hodně emotivní. ()

pfa

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Dušan Klein: neznám / vadí mi / neutral / mám rád ()

Paity

Rozvážný muž s dýmkou, to sedí na Dušana Kleina velmi dobře. Režisér tělem i duší, ze kterého duše režiséra přímo čiší, je příjemné i poslouchat. Vcelku nenápadný chlapík ví co chce a umí to krásně převést na filmové plátno. ()

Olczyk

Podle mne nejde o to, zdali diváka zaujme jednotlivý díl tohoto pořadu, ale o to, jakým člověkem je jednotlivý protagonista v životě. Pan Klein toho pro filmové diváky dokázal hodně. ()