Jméno Stanislava Fišera evokuje u starší a střední generace slavného náčelníka Apačů Vinnetoua. Dabing byl celý život pro S. Fišera jedním ze dvou hlavních pracovních náplní a vlastně i koníčkem. Náš dabing byl donedávna na vysoké úrovni a Fišer patřil k naprosté špičce. Ale i jeho kariéra divadelní je velmi bohatá. Začínal u E. F. Buriana, seděl v šatně s Janem Werichem a na prknech Městských divadel pražských, později divadla ABC, strávil přes půlstoletí.
Ke konci divadelní sezony v roce 2004 objevil Stanislav Fišer na krku bulku. Operaci chtěl odložit až na divadelní prázdniny. Před nástupem do nemocnice potkal kolegyni Stellu Zázvorkovou a dal si s ní malé pivo. To byl také poslední dialog před operací. Od té doby už mu nikdo nerozuměl, nikdo ho neslyšel. Lékaři mu zachránili život, ale odebrali mu hlasivky, jeho pracovní nástroj. Byl to pro něj takový šok, že chtěl skončit se životem. Nedokázal si představit život bez herectví, bez dabingu. Postupně se naučil zvláštním břichomluveckým způsobem trochu mluvit, chodí opět mezi lidi. Ale jeho život se radikálně změnil. Nemůže se smát, zpívat, sfouknout svíčku, plavat, necítí vůně, nemá chuť, necítí vůni jídla, špatně polyká?
Přesto se dokázal se svou situací vyrovnat, najít si nové zájmy jako je například malování a naučil se těšit z nového způsobu života.
Na cestě do třinácté komnaty ho doprovází novinářka Lenka Kučerová, která patří mezi jeho přátele již řadu let. (oficiálny text distribútora)

woody

Skutečně mi bylo během tohoto dokumentu několikrát do breku. Opominu teď, že šlo o dementní a hnusnou bulvařinu, která na obrazovkách veřejnoprávní televize nemá co dělat. Budu se soustředit na postavu pana Fišera. Je / byl :,-( to herec, kabaretiér, ale hlavně geniální dabér s neskutečně krásnou barvou hlasu. Jak on sám "řekl" :,-( nemá ze svých dabérských úloh ani tak rád Vinetůa, jako spíš Petera Sellerse. Fišer se do něho tak dokonale vžil, že plombometač, opoce a muly nemají v originále takové grády.... Ještě jednou - je mi do breku že ten hlas už nikdy nikde neuslyším, ale to stále není nic proti tomu, jak se cítí on samotný. Nebýt těch neskutečně dotěrných a uslzených otázek, ze kterých bylo blbě jak mě, tak Fišerovi. Ale stále mu zbylo trochu humoru - třeba jak jí úsečně odpověděl na debilní otázku ''Proč maluješ jen zasněženou krajinu?'' ''Protože bílá je nejlevnější a prodává se jí nejvíc.'' ()

sportovec

Kvalita tohoto pořadu stojí a padá s kvalitou a přesvědčivostí jeho protagonisty. Skutečnost, že průvodkyně pořadu dokázala ustoupit do pozadí, mu jen prospěla. Fischer, zbaven hlasu, není zbaven daru slova; jím psaný komentář dal pořadu svébytný rozměr a propůjčil mu neobvyklou míru nadhledu. Způsob, jakým se dokázal vyrovnat se svým handicapem, humor, který si nejen uchoval, ale ještě dále rozvinul, touha a doslova žízeň po životě, kterou se zdá být posedlý, jej povyšují na skutečnou osobnost, celebritu, která si zaslouží úctu. Při srovnání s obdobně postiženými (Pavel Nový nebo již zesnulý Pavel Novák) vynikne ještě jedna důležitá věc: společnost, přátelé, okolí, ti nejbližší. Jejich váha je nenahraditelná a je zřejmé, že tvoří rozhodující část úspěchu. Úspěchu ale i úcty, který a kterou si tento herec a mimořádný člověk zaslouží. ()

sud

Cyklus 13. komnata je poměrně vydařený, ovšem, jako vždy, hodně záleží, čí komnata se právě odemyká. Nemyslím si zrovna, že zařadit ji na ČSFD je úplně na místě, ale budiž. Rozhodl jsem se tedy ohodnotit a okomentovat ty, podle mě, nejzdařilejší. Tato je hodně silná a ukazuje, že osud je někdy pořádná svině. Člověku, obdařenému krásným nezaměnitelným hlasem, který promlouval ve zlatých dabingových letech snad z každého filmu náhle zkříží cestu a hlas mu vezme. ()

Snorlax

Tv Blesk uvádí dojemnou zpověď jednoho z našich největších dabérů. On již sám tento cyklus je nastaven jako trošku bulvární nahlédnutí do života slavných, ale tento díl si dal záležet a hodně přitlačil na pilu především díky nápovêdným otázkám plných sentimentálního brek, brek. Fišer vúbec nepůsobí dojmem sentimentálního chudáčka, i když Kučerová dělá všechno možné, aby jej do této role natlačila. A nyní mi nezbývá, než ohodnotit samotný dokument jako takový. ()

MarekT

Rozhodně nejsmutnější díl ze všech, hlavně v momentu, kdy se Fišer snaží mluvit (bez přístrojů apod.). I takhle někdy končí legendy, kteréžto označení si především za ten dabing pan Fišer zaslouží. ()

pfa

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Stanislav Fišer: neznám / vadí mi / neutral / mám rád ()

Paity

Neuvěřitelně celý život vitální Stanislav Fišera nepatřil do sorty nejprotlačovanějších herců, přesto ho všichni známe a filmy i divadelní hry s ním známe skoro všechny. Tentokrát nakoukneme pod pokličku jeho života. ()

pravo

Neviem prečo sa v rámci ČSFD práve u tohto cyklu dokumentov rozhodlo pre hodnotenie jednotlivých epizód a nezaviedol sa iba jeden profil pre celý cyklus ako je na ČSFD zvykom u jednotlivých seriálov. Nezdá sa mi, že jednotlivé diely majú natoľko rozličnú filmársky odvedenú prácu a to že každá epizóda ma iné obsadenie je v podstate u dokumentárnych seriálov vcelku bežná vec. Pri prečítaní zopár komentárov som nadobudol pocit, že tu už ani nejde o filmové hodnotenie, ale ide o hodnotenie jednotlivých osôb, ktoré sú hlavnými hrdinami jednotlivých epizód. Samozrejme nemienim míňať svoj čas sledovaním kadejakých polozabudnutých či novoobjavených hviezd českého šoubiznisu a tak často tento seriál nesledujem, ale ak sa objaví osobnosť, ktorú poznám a viem či tuším, že jej osud je zaujímaví, tak si to rád pozriem. Ale pozerať každý týždeň na to akou chorobou či iným trápením musela prejsť nejaká celebrita mi príde dosť odpudzujúce. Ak by som mal uviesť hodnotenie jednotlivých dielov v závislosti od závažnosti tajomstva a osobe, o ktorú ide, tak by som musel použiť celú škálu hodnotenia, ale ako neuzavretý celok, ktorým Česká televízia s koncesionárskych poplatkov iba nafukuje množstvo pôvodného českého dokumentu by som hodnotil maximálne ***. ()

masik

Tak u této 13. komnaty jsem se opravdu málem rozbrečel v momentě, kdy začala hrát hudba z Vinetoua. Snad nejsmutnější díl, který jsem viděl, protože, když geniální dabér přijde o hlas je, jakoby přišel o všechno... ()