13. komnata - Série 2 (2006) (séria)

13. komnata Pavly Sudové (S02E26)

(epizóda)

V dubnu roku 2004 se konal další ročník soutěže krásy Miss České republiky. V průběhu večera vyhlásili i Miss sympatie. Nejfotogeničtější dívkou se stala 18letá Pavla Sudová. Získala klíčky od nového vozu, usmívala se do kamer a spokojeně pózovala před houfem fotoreportérů. Nikdo tehdy nemohl tušit, že 178 centimetrů vysoká dívka, která tehdy vážila 55 kilogramů, bude za půl roku doslova umírat v plzeňské fakultní nemocnici v Plzni. Dovedla ji tam mentální anorexie, která jí srazila váhu na 34 kilogramů. Selhávaly ji životně důležité orgány, srdce pracovalo jen na 30 procent, měnili ji krev a dávali umělou výživu. Po každém odchodu lékařů z nemocničního pokoje Pavla okamžitě cvičila, dělala dřepy a myslela jenom na jediné: rychle zase zhubnout.
Autorkou scénáře a průvodkyní 13. komnatou bývalé modelky je redaktorka Zuzana Burešová, která se snažila přijít na příčinu toho, proč a jak potíže Pavly Sudové vznikly a málem vyústily v tragédii. Jak k tomu došlo, že začala odmítat jídlo? Jak nemoc postupovala? Kdy se zdánlivě beznadějná situace zlomila a začala směřovat k lepšímu? Co jí pomohlo? Setkáme se s názory Pavliných blízkých, lékařů i kolegyň. Dozvíme se mnohé o vzniku a průběhu mentální anorexie obecně.
Pavlu Sudovou blízkost smrti naučila pokoře k životu ale i k lidem, kteří ji mají rádi. Je asi předčasné říkat, že má zcela vyhráno. Je jí teprve dvacet let, řada problémů jí stále ještě čeká. Pavla si věří, že do ničeho takového už nikdy nespadne. (oficiálny text distribútora)

Tommassi3

"Já už se na sebe nemohla podívat !! To už nebylo o tom, že bych chtěla hubnout, to už jsem chtěla umřít !!" Nějak se nedokážu srovnat s faktem, jak moc se na téma anorexie zapomíná, či spíš se o něm úspěšně a veřejně mlčí, osobně si neumím představit učebnicovější civilizační chorobu, jejíž rizika sice všichni dobře znají, málokdo si však dokáže představit, jak jednoduše člověka bez ohledu na jeho intelekt, to je třeba zdůraznit, to totiž není jen o blbkách, co touží po kariéře modelky, ovládne, aniž by to byl schopen ovlivnit, s recidivou tak fatální, až se mi svírá žaludek !! Jako zainteresovaného diváka, který dík osobní zkušenosti přesně ví, o čem mluví, mě až fyzicky bolí sledovat, jak se bývalá Miss sympatie Pavla Sudová, neuvěřitelně nádherná holka, mění v zombie, jistě, tato problematika se totiž médiím ovlivněným módními a farmaceutickými společnostmi hodí do krámu jen výjimečně, když je zrovna Ivetka Bartošová či jiná pseudostar a troska zoufale nudná a zrovna se nikde neupíjí k smrti !! Třináctá komnata Pavly Sudové neplatí za řemeslně dokonalou záležitost, chápe se však tématu, na něhož by se mělo upozorňovat mnohem častěji, ačkoliv si mnozí jeho stále tísnivou aktuálnost vůbec neuvědomují !! ()

pfa

Tento cyklus dokumentů (medailonků či profilů) o neřestech či potížích známých osobností hodnotím jako celek, jako projekt. Pravda, některý dokument je lepší než jiný, ovšem to jistě záleží na tom, jak dobrý, špatný, či pestrý příběh si pro nás připravil daný protagonista. [8/1O] Pavla Sudová: neznám / vadí mi / neutral / mám rád ()

denisavary

Příběh o modelce, která se nedokázala vypořádat s novou životní událostí. Modelingový svět, deprese jí vyprovokoval k mentální anorexii a k hranici mezi životem a smrtí. Zajímavé... ()