13. komnata - Série 1 (2006) (séria)

13. komnata Evy Holubové (S01E05)

(epizóda)

Známá herečka Eva Holubová předstupuje před diváky, aby se s nimi podělila o svou zkušenost člověka, který svedl boj se závislostí na alkoholu. Průvodkyní strhujícím vyprávěním o těžké etapě jejího života se stala přítelkyně Klára Formanová. Eva Holubová trpí endogenními depresemi a alkohol pro ni zpočátku fungoval jako antidepresivum. Cena, kterou však za chvilkovou úlevu zaplatila, byla příliš vysoká. Alkohol ochromil její vůli, narušoval práci a ničil vztahy s nejbližšími. Kromě Kláry Formanové se vyjadřují i její přátelé a spolupracovníci Ivana Chýlková a Jan Kraus. O tom, jak viděli v tomto období maminku, mluví s velkou bezprostředností také její děti. Eva Holubová se nakonec odhodlala podstoupit léčení a byla úspěšná díky podpoře blízkých a péči odborníků, ale především díky sobě samé, své víře a motivaci. V současnosti se stále potýká s depresivními stavy, ale už jim dokáže lépe čelit a neřeší je pitím. Svěřuje se nám s tím, jak to někdy bývá těžké, ale celkově se cítí mnohem lépe a zpětnou vazbu jí dávají dobré vztahy s okolím. Eva Holubová je aktivní, věnuje se charitě, propaguje AT linku, na níž se mohou obracet ženy se stejným problém, jaký řešila ona. Holubová předkládá svůj osobní příběh s nezvyklou otevřeností a bez sebelítosti a síla její obdivuhodné osobnosti může být inspirací pro každého z nás. (oficiálny text distribútora)

monolog

Je jistě chvályhodné, že někdo přestane chlastat, fetovat nebo kouřit (a přiznejme si, že tohle není o nic menší závislost, než ty ostatní zmíněné), ale podle mě je mnohem obdivuhodnější, když někdo chlastat, kouřit a fetovat nikdy nezačne. Proč? Hlavní je lidská svobodná vůle a rozhodnutí. Zatímco k pití (atd) se člověk rozhodne obvykle "jen" pod tlakem těžkých životních situací, které chce takto vyřešit, k odvyknutí těchto závislostí se rozhodne spíš ze zdravotních důvodů, velmi vyjímečně kvůli tomu, že se mu chce nad sebou samým zvracet. Nechci tento úspěch nijak snižovat, můj otec byl posledních dvacet let života pořád "v lihu" a nikdy neměl dost síly se z toho dostat až nakonec skončil s vlastní kulkou v hlavě, ale přesto si pořád myslím, že nepodlehnout závislosti na začátku je mnohem těžší rozhodnutí, než se jí později zbavovat. No, přejme jí, že vydrží nepít mnohem víc let, než jsou ty čtyři poslední roky. ()

Handle

Eva Holubová je pro mě možná nejlepší česká herečka vůbec a její 13. komnata byla opravdu zajímavá, kdo by řekl, že zrovna ona, tak vesele působící člověk v televizi, plavala v alkoholu a měla deprese ? Opravdu měla co říct a je to velmi sympatický člověk.. ''Naučila jsem se žít TADY a TEĎ'', prohlašuje na konci pořadu. A to je podle mě v životě hodně důležité, aby jsme se to naučili.. ()

Radko

Protialkoholický krátkometrážny dokument, súčasť širšie koncipovaného cyklu českej televízie. Tentoraz známa herečka otvorene hovorí o opíjaní sa do nemoty, excesoch, oknách. Alkohol jej slúžil ako liek na depresie, no nefungoval dlhodobo bez vedľajších negatívnych následkov (ako hovorí jeden z lekárov: „Alkohol je úžerník, ktorý pod prísľubom dobrých vecí vyžaduje po čase za ich poskytnutie neprimerané úroky.“), a skončila na psychiatrii. Holubová boj nevzdáva, 4 roky je bez chľastu, neužíva antidepresíva, aktívne sa zapája do práce v charite, pomáhajú tiež deti, cvičenie a prejav Winstona Churchilla. To všetko s vedomím, že čistejšie vedomie, nezastrené návykovou látkou poskytuje ostrejší pohľad na svet okolo. ()

novoten

Věděl jsem, že Holubová měla problémy s alkoholem, ale že je na tom až tak špatně - endogenní deprese a co příležitost, to skandál a mnohokrát zmíněný stav "na mraky" jsem netušil. Nyní však vypadá dobře a záběr, kde cvičí a do toho si pouští projev, mě zvláštním způsobem dojal. Škoda, že zbytek dokumentu se jen mluví o jejích průšvizích. ()

natalanka

Držím prsty. :-) Zůstaňte prosím čistá. Vaše herectví je nádherné a chtěla bych si ho užívat ještě léta a léta. Je to vážné téma. Dotklo se mě v podobě alkoholismu v mé vlastní rosině. Je to strašné. Pro všechny pijany je to přece normální a mají to pod kontrolou. Nemusí být na chleba, nájem, ale na pivo a cigára..... mušíííí bejt. Ničí svůj život, životy kolem sebe nevyjímaje. Vám paní Evo držím prsty. Muselo to být těžké a asi je to těžké i teď nepodlehnout. Máte můj obdiv, že jste do dokázala :-) ()