13. komnata - Série 19 (2022) (séria)

13. komnata Barbory Jánové (S19E17)

(epizóda)

Herečka známá z mnoha televizních seriálů zažila v dospívání posměch kvůli svému tělesnému vzhledu, tzv. body shaming. Jejím příběhem provází Martina Hynková Vrbová... Barbora Jánová vystudovala Obchodní akademii a poté nastoupila na Univerzitu Jana Ámose Komenského v Praze. Pracovala jako asistentka režie v České televizi a jejím snem bylo stát se herečkou. Vystudovala tedy ještě Vyšší odbornou školu hereckou. Již tehdy založila svůj první divadelní soubor, věnovala se autorské tvorbě, dramaturgii a produkci a později s přáteli založila další soubor Díra na trhu. Známou se stala díky rolím v řadě televizních seriálů a pořadů. Přestože je Bára půvabná žena, v dětství a dospívání zažila posměch kvůli své štíhlé postavě. Doma ji nutili do jídla, ve škole se jí posmívali, že je příliš hubená, plochá, kostnatá. Lidé v jejím okolí si mysleli, že má anorexii nebo je nemocná. Bára v důsledku toho trpěla hypochondrií, stahovala se do sebe, trápily ji deprese. Pomohl jí úspěch v práci i to, že začala docházet na terapii. Dnes se již s psychickými potížemi, vyvolanými šikanou kvůli fyzickému vzhledu, vyrovnala. O tom, co na vlastní kůži zažila, chce mluvit, protože chce co nejvíce zviditelňovat téma Body shamingu, tedy hanobení těla, šikany, posměchu kvůli tělesným proporcím. Věří, že tím pomůže dalším mladým lidem, kteří mají v současné době podobné problémy hlavně kvůli sociálním sítím a nevhodným poznámkám, které musí často vyslechnout i od svých nejbližších. (Česká televize)

subic

Barbora Jánová má tak trochu pech, že hraje jen samé krávy v debilních seriálech na Primě a Nově. Její 13. komnata je body shaming. Ano je to tyčka, ale že bych měl potřebu jí to nějak vyčítat, to by mě snad nenapadlo ani na Nový rok ráno. ()