Hudební skladatelé i známí režiséři v tomto poutavém dokumentu vysvětlují, jak vzniká filmová hudba.

„Dan Lieberstein, zkušený hollywoodský veterán v oblasti filmové hudby, zde usedá na režisérskou židli a vytváří pronikavý dokument o jednom z nejopomíjenějších aspektů natáčení: tvorbě filmové hudby. Praktický pohled na spojení hudby a obrazu zprostředkují mimo jiné skladatelé Carter Burwell, Elliot Goldenthal či Terence Blanchard a režiséři Ang Lee, Spike Lee a Francis Ford Coppola. Jejich komentáře vycházejí z opravdové lásky k filmu a rozsáhlých zkušeností, a jde tak o dokument, který musí bezpodmínečně vidět každý skutečný filmový fanoušek.“ Tolik z recenze v časopisu Time Out. Dokument Světla! Akce! Hudba! se nesnaží představit všechny skladatele, ale namísto toho nabízí celistvý pohled na proces tvorby – každý, kdo je s tématem opravdu obeznámen, ostatně ví, že historický dokument o všech skladatelích by trval nejméně 5 až 6 hodin. Divák tak má možnost poznat každou fázi tvorby filmové hudby a zjistit, co všechny skladatele spojuje – jakým problémům musí na své tvůrčí cestě čelit a čím vším musí všichni projít. Seznámí se tak se zmíněnou „praktickou“ stránkou věci, jak uvádí časopis Time Out. Na všechny skladatele zde samozřejmě není prostor, o úplnost ovšem v tomto případě nejde – cílem dokumentu je totiž představení skutečné tvorby filmové hudby, nikoli pocta určitému skladateli. (oficiálny text distribútora)

kinderman

Roztříštěný a spíše dojmologický, než pronikavý dokument kazí navíc fakt, že filmy nastřihávané jako ukázky pocházejí z produkce MGM, aniž by nějak výrazně souvisely s hovořícími skladateli (nebo režiséry). ()

Aelita

Hudba je transformovaná energie. ___ "Můžete mít úžasný scénář, ale hudba má emocionální a okamžitý dopad, který film zvedá na jinou úroveň. Hudba film zasáhne víc než cokoliv jiného. Pokud tam sedí, je to jako podvědomé sdělení, které míří přímo k obecenstvu." (John Barry) ___ "Já myslím, že ze všeho nejdůležitější je tempo. Tempo může dodat filmu křídla. A pak nebudete chtít, aby film po dvou hodinách skončil, budete chtít, aby film pokračoval." (Elliot Goldenthal) ___ "V uměleckém světě v podstatě vždycky vyrážíte na výlet do neznáma. Vždycky. Pokud se toho výletu bojíte, tak neděláte to, co byste měli dělat." (Terence Blanchard) ___ "Při komponování filmové hudby podle mne je velmi důležité zachovat místa, kde je ticho." (Mira Nair) ___ Hudba jako podtext, který odhaluje to, co není vidět na plátně. Hudba jako vnitřní myšlenky, pocit nebo stav filmového hrdiny. ___ "Velcí režiséři jsou velcí vyprávěči. Použijí úplně všechno, co jim pomůže vyprávět jejich příběh. Práce s kostýmy, s herci, prostředím, kamerou – všechny tyto složky přispívají k dosažení jednoho cíle. Jak se tomu říká v jaderném štěpení? Kritické množství. A tak funguje hudba – ta opravdu může něco přinést a spojit všechny tyto složky dohromady. A je to pocitový zážitek." ___ "Myslím, že hudba nás přesvědčí o tom, že ten svět opravdu existuje." Který svět – reálný nebo filmový? ___ Typický americký dokument ve stylu výrok odborníka-ilustrativní ukázka, kde se tak trochu vypovídají slavní skladatelé filmové hudby. ()