Budoucnost nejistá

• Veľká Británia How I Live Now

Patnáctiletá Daisy (Saoirse Ronan) žije celkem běžně komplikovaný život - má deprese, vztek na všechny a trpí sebepoškozováním. Rodiče ji proto pošlou z New Yorku k tetě Penn na anglický venkov. Po prvním odmítání všech a všeho si Daisy uvědomí, že se jí tam vlastně líbí a navíc se jí líbí i bratranec Edmund (George MacKay). K svému překvapení nakonec úplně zapadne do místní mládežnické party a jejich radovánek. Vše zdánlivě směřuje k letní romanci, kdyby se zároveň nad touto venkovskou idylou nevznášela všudypřítomná hrozba Třetí světové války. Ta nečekaně vtrhne do jejich životů a pro Daisy, které se před nepřátelskými vojáky podaří uniknout, začíná boj o přežití. (CinemArt)

Dale

Zvláštny film. Vizuál vyzerá veľmi dobre, no dej je taký nijaký. Prvú polovicu filmu sa deti bezstarostne šantia v prírode, po buchnutí bomby sa síce Veľká Británia zmieta v chaose a zúfalstve, no k deťom príde ako keby nič pán z americkej ambasády, aby oznámil Saoirse, že môže odletieť domov do USA. Potom príde zlom, keď nabehnú vojaci (namiesto toho, aby bojovali s nepriateľom) a rozdelia deti (matka sa fláka niekde po Švajci, ohrozené deti má na háku) a z diaľky zazrieme aj nejakých zvláštnych teroristov, ktorí postupne preberajú celú krajinu a vzápätí sa Saoirse začne túlať po anglických lesoch, aby našla svoju celoživotnú lásku - 16-ročného chlapca, ktorého spoznala pred pár dňami. Popri tom ešte občas počuje v hlave aj nejaké hlasy. Nie ste z toho veľmi múdri? Ani ja. Zvláštna je aj tá predstava 3. svetovej vojny, aspoň z toho mála, čo režisér divákom ukáže, lebo väčšinu necháva na divákovej predstavivosti. Cítim nevyužitý potenciál. Z postapokalyptických filmov je tento jeden z najslabších, veď okrem pár záberov na prázdne ulice a kôpku mŕtvol tu nič nejakú apokalypsu nepripomína. ()

MM_Ramone

Mladá, dospievajúca, blonďavá američanka Daisy prichádza do Anglicka na návštevu ku svojim príbuzným. Žijú na farmárskej usadlosti. Daisy sa tam zoznámi s bratrancami, sestrenicou a tetou. Obzvášť dobre si začne rozumieť s najstarším bratrancom Eddiem. Vznikne medzi nimi silný vzťah. Lenže túto ich incestnú romancu naruší koordinovaný útok atómovými zbraňmi na Londýn. Neviem sa rozhodnúť, čo bolo pre mňa desivejšie, či atmosféra teroru a rozkladu spoločnosti alebo krvismilstvo medzi sestrenicou a bratrancom. *** ()

kaylin

Snímek, který se místy až zbytečně snaží tlačit na pilu, jako kdyby si nedokázal vybrat, jestli chce být "Cestou" anebo "Rudým úsvitem". Nakonec stejně budete mít pocit, že sledujete zvláštní verzi "Narnie" bez toho, aby se děti do Narnie skutečně dostaly. Saoirse Ronan ukazuje, že se nebojí výzev, na druhou stranu my některé její postavy připadají jednotvárné a protivné. Tohle je jedna z nich. Předvečer třetí světové války je prostředím zajímavým, na druhou stranu, proč by to nemohl být předvečer té druhé? Vize budoucnosti zde nemá příliš velké opodstatnění. Nebo že by to bylo varování? ()

fmash

Vnitřním hlasem skrytých komplexů méněcennosti periodicky přerušovaná anabáze mladistvé lásky, jíž jako kulisa posloužila občanská válka. Těžce soupeřící motivy přihlouplé, nedotažené a nadbytečnostmi okrášlované pastorální selanky a slibného dramatického pozadí. Může mi někdo vysvětlit, k čemu slouží hromady brambor smíchaných s rajčaty? Nešlo tu situaci naznačit nějak elegantněji a méně barvotiskově? A co to vlastně mělo být — hrozící fašismus, nebo hrůzy války? Což je ovšem jen jeden z mnoha rušivých detailů. Koukatelné. 2¾. ()

Davies182

Snímek začíná poměrně nevinně, ale nakonec se transformuje v naprosto jiný zážitek, než od něj nejspíš většina diváků očekává... zajímavý experiment! A tvůrci mají docela kuráž. Bohužel ale často až tak velkou, že mi plno stěžejních scén přišlo na sílu, vynucených, s účelem prvoplánovitě šokovat... Nic z toho ale nesráží výsledný dojem z originálního "young adult dramatu". ()