Ethan (Alden Ehrenreich) je životný smoliar. Po predčasnej maminej smrti de facto prišiel aj o otca, pretože ten sa utápa v žiali a syn pre neho prestal existovať. Navyše žije v zapadákove menom Gatlin County, kde je jeden deň ako druhý a všetky nesmierne ubíjajúce. Miesto úplne vystihuje Ethanov komentár: "V Gatline človeka nečaká žiadne prekvapenie. Je to tá najhlúpejšia diera. Doteraz som si to aspoň myslel. Zdá sa však, že som sa poriadne sekol." K zásadnej zmene Ethanovho pohľadu dôjde vďaka novej spolužiačke, krásnej a tajomnej čiernovláske Lene Duchannesovej (Alice Englert). Ethana na nej najviac fascinuje asi to, že ju pozná, pretože sa mu opakovane zjavovala v snoch. Lena to v Gatline nebude mať ľahké, pretože na každého "cudzinca" sa miestni dívajú cez prsty. A pretože je Lena neter miestneho čudáka Macona Ravenwooda (Jeremy Irons), je nenávisť tunajších ľudí priam hmatateľná. Dievčina si z nevraživosti domácich nič nerobí, pretože má oveľa väčšie trápenie. Ona aj jej príbuzní sú Zaklínači, mocné bytosti s pozoruhodnými schopnosťami. Nad Lenou však visí temné prekliatie a jej ostáva už iba sedemdesiatpäť dní do chvíle, ktorá rozhodne o jej osude: Buď bude dostatočne silná a jej moc sa pridá na stranu dobra, alebo ju pohltia sily temnoty a ona sa stane kňažkou zla ako jej matka Sarafine (Emma Thompson). V zúfalej situácii nájde pomoc tam, kde by ju asi nečakala. U smrteľníka menom Ethan, ktorý je ochotný ju brániť, aj keby mal kvôli tomu položiť vlastný život. Môže sila lásky odolať mocnej mágii, ktorá nad nimi oboma krúži? (TV Markíza)

liquido26

Je to sice film o teenagerech a primárně pro teenagery nesoucí se na vlně moderních fantasy pohádek s čaroději. Nicméně tady musím ocenit opravdu skvělou atmosféru malého jižanského zapadákova plného bigotních křesťanů a zpátečníků a hrdosti na jednu vyhranou bitvu v jinak prohrané válce severu proti jihu. To prostředí jsem s i užíval asi nejvíc. ()

maddy

Jedna preklínaná sága skončila – Twilight – hneď sa na nás valí pokus o ďalšiu s velebnejším názvom. Beautiful Creatures až nezdravo pripomínajú začiatok Twilight série, akurát upírov vystriedali čarodejníci. Opäť tu máme na scéne teen-párik obsadený neznámymi hercami (spomeňte si ešte na to, kde bola „popularita“ Belly a Edwarda pred rokom 2008), jednu osudovú lásku a neprajníkov z okolia rodiny. Akurát je to tento krát minimálne o jeden level znesiteľnejšie ako ktorákoľvek časť Twilightu, čo však pri jej kvalitách nie je žiadna výhra. Prvá polovica ešte bola bez problémov znesiteľná, neznáma Alice Englert sa zhostila záhadnej dievčiny so cťou, jej neopozeraná tvár bola sympatická, len svojím afektovaným vystupovaním otravoval jej dvorník Alden Ehrenreich. Zachraňovali to však slušne vypointované dialógy a príjemne odľahčená atmosféra, navyše aj pocit trápnosti sa výrazne nedostavoval. Celé to navyše podkreslovala dobre zvolená moderná pop-rocková hudba z pera Thenewno2, ktoré neopakovala len jeden a ten istý hudobný motív po celých 100 minút. Lenže, ono potom musí prísť na scénu aj nejaká tá „fantasy-zápletka“ a s ňou nastáva kameň úrazu. Nadprirodzená zápletka totiž nie je o nič zaujímavejšia ako ktorákoľvek epizóda seriálu Čarodejnice/Charmed, v závere pôsobí zbytočne prekombinovane - paradox je že je v podstate úplne hlúpučká, ale režisér sa na celý dej akoby zo začiatku vykašle a v určitých momentoch chce všetky udalosti a mená objasniť za 5 minút. Pridáva sa na „osudovej dráme“ plnej patetického prehrávania hercov (vďaka aspoň za toho Ironsa), na dej sa nabaľujú tie najtrápnejšie klišé (zmachlená černoška obvešaná tonou bižutérie je zrazu strážkyňa magickej knižnice na rohu ulice toho najväčšieho amerického zapadákova / posun deja sa uchyľuje k rádoby situáciám typu prečítaj si túto knihu, aby si zistila aký je tvoj osud / uniká zmysel: internet tu už zrejme poznajú, ale to im v meste nebráni zakázať čítať niektoré klasiky americkej literatúry a pod.). K tomu má celé dianie pomerne strohý vizuál aj na ten 60 miliónový rozpočet, ničím nevynikajúce CGI efekty a ubíja to prestrelená dvojhodinová stopáž, ktorá neskôr už len recykluje zápletku zo všetkých možných strán a nemá sa očividne kde posunúť. Síce nemôžem povedať, že samotný záver by som až tak očakával a odhadoval už od prvej minúty (opäť zdravím, hlavne záverečný diel Twilightu), takže určitú pozornosť si film dokázal udržať, ale hlavne v druhej hodine nastupovala ťažkopádnosť a častá nuda. CELKOVO: 2,5* = tá pol hviezdička len za prvú odľahčenú pol hodinku s pár správne vypointovanými dialógmi, inak ma ani nenapadne hodnotenie zaokrúhľovať smerom nahor! Aj keď popravde čakal som oveľa horší „zážitok“, Bjutifulné Kreatúry sú síce len ďalšia ničím nevynikajúca teen-fantasy-romanca, ktorá si svoj okruh diváčok určite nájde, ostatní sa u nej budú len nudiť, ale aspoň neutrpia takú lobotómiu mozgu ako pri spomínanom konkurentovi. PS: je zbytočné hľadať nástupcu Twilight ságy – v zástupe už čaká na premiéru rovnako ladený Mortal Instruments (očakávam ďalší prúser) – keď náhrada sa už našla na síce ničím nevynikajúcej, ale aspoň sto krát znesiteľnejšej a hlavne milióny zarábajúcej sérii Hunger Games (aj keď Beautiful Creatures sa ešte na jedno pozretie dali bez akýchkoľvek problémov prežiť na rozdiel od ktoréhokoľvek Twilightu, ktorý bol úmorný po 10 minútach, no vďaka, že plány na rozbehnutie „nekonečnej“ Beautiful-Creatures-série padli s nie až tak vysokými tržbami ako sa očakávalo! neviem si predstaviť „varenie z vody“ na ďalšie 2-3-4 hodiny, keďže dej sa dá považovať viac menej za uzatvorený a nepotrebuje ďalšiu nastavovanú kašu) () (menej) (viac)

dom156

Takové filmy posílat do kin, hamba hamba. Zpočátku to šlo a vypadalo to nadějně a pak přišla totální dehonestace. Objevovali se tam lidi bez vysvětlení, stávali se věci bez jakékoliv příčiny či pomoci pochopit děj. Vše na sebe tak nepochopitelně a až neuvěřitelně nezapadalo až s podivem. Konec si někdo vymyslet asi když byl na hajzlíku a měl průjem a mezi záběry sepisoval toto příšerné rozuzlení. Jestli chcete mít špatnou náladu tak koukněte na tento film. Jinak se tomuto dílu zkázy vyhněte obloukem. ()

Morholt

Film vezoucí se na vlně Tvajlajtů, takže stačí si dosadit za zubatce čarodějnice a v kostce je to to samé. Přesto jsou ale Nádherné bytosti podstatně koukatelnější, příjemněji obsazené a ne tak nudné, ačkoliv ty dvě hodiny byly tak o třicet minut přepálené. Z herců bych vypíchnul Emmy Rossum, která je přirozně hezká a stejným způsobem umí i hrát. 55% ()

juta

Vůbec jsem nevěděl do čeho jdu. Začátek vypadal hodně slibně a poté po postupném odkrývání zákoutí příběhu laťka příliš nespadla. Nějak jsem si na tu romantiku začal zvykat (už je to pár filmů dozadu), s ní prostě musíte počítat, protože je téměř v každém filmu. Zde je ale pojata takovou cestou, která mě nedokázala znechutit konečný zážitek z filmu. Společně s fantasy ražením z toho vznikl zajimavý film s neokoukanými, dobřevypadajícími herci v hlavních rolích. ()

• Role Ammy (Viola Davis) je kombinací dvou postav z knižní předlohy, a to hospodyně Ammy a knihovnice Marian, nejlepší přítelkyně Ethanovy zesnulé matky. Scenárista a režisér Richard LaGravenese spojil tyto dvě postavy v naději, že tím přitáhne hvězdnou herečku. Nakonec byla Viola Davis první a jedinou volbou. (Dr Lizal)
  • Film je natočen podle prvního dílu stejnojmenné a celosvětově úspěšné série Kami Garcii. (Fevas)
  • Název filmu Finale Destination 6, který je promítán v kině, je samozřejmě chybný. Později je však možné všimnout si plakátu na skutečný snímek Final Destination 5 (2010) na stěně budovy. (Illuminare)

Po Divergent přijde Insurgent

Po Divergent přijde Insurgent

13.02.2014

Stmívání odstartovalo fenomén knižních adaptací pro mladistvé, které se pokouší nasbírat divačky přes odvážnou hlavní hrdinku a nadpřirozený koncept. Ve šlépějích Twilight ságy se snažily kráčet… (viac)

Dorostenci zachraňují lidstvo a ničí dobrý vkus

Dorostenci zachraňují lidstvo a ničí dobrý vkus

14.09.2012

Jednoho dne budeme ještě s láskou vzpomínat nejen na Harryho Pottera, ale možná i na Twilight ságu. Skutečnou odpalovací rampou pro nové šílenství v Hollywoodu jsou ale až Hunger Games, se kterými… (viac)