Masaan

• India Masaan (viac)

Podél řeky Gangy se protnou životy čtyř postav: beznadějně zamilovaného chlapce z nízké kasty, dcery, kterou po sexuální zkušenosti s tragickým koncem sžírá pocit viny, nešťastného otce se slábnoucí morálkou a dítěte toužícího po rodině. Benáres, posvátné město ležící na břehu řeky Gangy, si vyhrazuje právo krutě potrestat všechny, kteří si zahrávají s morálními tradicemi. Deepak, mladík z chudinské čtvrti, se beznadějně zamiluje do dívky z jiné kasty. Mladá studentka Devi, která sešla na scestí, je po zmizení svého prvního milence sžíraná pocitem viny. Deviin otec Pathak, který se stal obětí policejní korupce, přišel kvůli penězům o svůj morální kompas, zatímco chlapec Jhonta hledá rodinu. Všechny tyto postavy usilují o lepší budoucnost, přičemž se zmítají mezi požadavky moderního života a vlastní spjatostí s tradicemi. A jejich cesty se záhy protnou... (Cinemax)

ScarPoul

Nič výnimočné. Jednoduchý príbeh podaný veľmi citlivo a ukazujúci nám možno tú odvrátenejšiu stranu Indického života. Nič tu nie je úplne čiernobiele, je tu ale priestor pre množstvo pekných emócií. Mám rád jednoduché príbehy. Mám rád to keď sa vzájomne dokážu pretnúť a ovplyvniť. Ak veríte v karmu a predurčenosť tento film ju krásne ukazuje. Tragédia predznamenáva nový začiatok. Herci výborní. Netlačí to na pílu čo sa týka emócií a pritom je to veľmi emočné. Malý veľký film. Nie Bollywood, ale India. And i LIke it! ()

Ramanam

Sledujeme dvě hlavní příběhové linie, které mají mnoho společného, a u nichž dojde k osudovému spojení až na samém závěru. Postavy mě příliš nezasáhly, ačkoliv jejich osudy k tomu přímo vybízely. Je to určitě i tím, jak se celý film až zoufale vleče, a tím již v zárodku potlačuje vskutku zajímavý a velmi lidský námět. Právě díky tomu jsem měl mnohdy pocit, že sleduji přímý přenos a jelikož se tam, až na pár momentů nedělo nic moc zajímavého, tak se dá vytušit, že to nebylo příliš záživné. Asi v tom byl záměr pro přidání té zvláštní atmosféry, která byla jednoznačně cítit, ale tento způsob zpracování si žel musí vybrat i svoji daň. Je zajímavé, že v indických filmech jsou někdy policisté znázorňováni jako naprosto bezmocní a zbyteční panáci bez kapky respektu, a jinde zase jako takřka všemocní tyrani, likvidující jakýkoliv odpor. Společné mají tyto dva různorodé pohledy to, že úplatky berou všichni a jsou ve své práci dost ledabylí. Také velmi často ve službách úplně někoho jiného než práva a spravedlnosti. Jednou za čas se najde nějaký policista, který jde příkladem, což je ale zase spíše kategorie superhrdiny kosícího své nepřátele po desítkách. Netuším, která verze je blíže k pravdě, ale i přesný střed mezi tím nebude žádný med. Navádění k vraždě? Jestli mají opravdu takový zákon, který by se dal ve shodě uplatnit na ukázanou situaci, tak ten papír s příslušným potiskem nemá vyšší cenu než toaletní papír. Další z řady snímků se západní koprodukcí, který až na pár drobností vyzdvihuje negativní stránky života v Indii, proložený navíc takovou plíživou bezmocí, ale na konci jiskřička lepších časů přeskočila. Mám prostě raději šťastnější vize, na ostatní stačí život sám. V hodnocení tak od půlky sváděly boj tři silné hvězdy proti čtyřem slabším. I když kvalitní filmařinu uznávám, tak ty věci, které to celé táhly dolů byly prostě silnější než pozitiva. Tři silné hvězdy jsou dle mého spravedlivé. ()

emma53

Neeraj Ghaywan musí být velmi vnímavý a empatický člověk a to se odrazilo i v jeho zpracování filmu Masaan, kde se střetává minulost s přítomností. Tradice s postojem k soužití dvou lidí z různých kast a na druhé straně nádražíčko, které vypadalo, že se rozpadne, ale s moderními počítači. Prolínání několika osudů bylo moc hezky zpracované a já měla pocit, že tam v té zemi jsem s nimi a prožívala jejich smutky, které převládaly nad těmi úsměvnějšími momenty, dalo by se říct spíše mžitky. Každá z těch postav mě nějakým způsobem přilnula k srdci, ať to byl malý Džhenta a nebo dědulka, který se chudák ne svojí vinou dostal do deprimující situace, či smutná dívka s malou fialovou krabičkou a také mladík s prstýnkem. Vše se odehrává na pokraji Gangy a v Ghátu při spalování mrtvol. To bylo velmi zajímavé a i když o tom přece jen něco vím, tak tady mně z toho bylo divně kolem osrdí a jsem ráda, že žiji, tam kde žiji. A policajti jsou asi všude stejný. Neeraji jen tak dál. ()

Martin741

Maximalne zaujimavy pohlad do zivota dnesnej indickej hinduistickej spolocnosti. Varanasi - starym kolonialnym nazvom Benares - je fascinujuce, a vlastne ani nema ludskeho zakladatela : mesto vzniklo pred rokom 3 000 pred Kristom, kedy sa v Mezopotamii a Egypte objavilo pismo. Varanasi vzniklo este pred vznikom pisma, cize ma 5 000 - 6 000 rokov. Minimalne. 95 % ()

Aljak

Varanasi už samo o sebe dokáže vytvoriť pozoruhodné filmové kulisy - a keď sa k tomu pridá zaujímavý osudový príbeh odohrávajúci sa na pozadí ghátov a nešťastných okolností, tak to naozaj stojí za to! Keď sa človek týmito scenériami sám prechádzal, o to väčší má z toho pôžitok. V podstate to boli dva príbehy v jednom prostredí, ale mne osobne sa viac páčila dejová vetva s Deepakom a Shaalou. Všetko bolo rozohrané na klasickú šablónu á la hollywood, až do určitého momentu (kto videl, vie presne ktorý myslím). To bol teda šok! .. Očakával som, kde sa obe línie napokon pretnú, a práve z toho som bol tak trochu sklamaný, rovnako aj zo samotného nevýrazného konca, ktorý ma dosť zamrzel, keďže celý film ma nadmieru bavil. ()