Je jaro, všude kvetou sakury a v Japonsku začíná nový školní rok. Kuroi Mato právě nastoupila do prvního ročníku na střední škole. Jako všechny ostatní studenty, i ji čeká nelehký úkol – najít si nové kamarády a zapadnout do kolektivu. Hned první den po uvítací ceremonii se jí podaří prohodit pár slov s novou spolužačkou. Její jméno je Takanashi - bledá, tichá dívka, která si od všech drží jistý odstup. To by ale nebyla Mato, aby nepodlehla své přirozené zvědavosti a nesnažila se tajemné dívce přiblížit. Když se jí ale konečně začne dařit ničit tu neviditelnou bariéru, která stojí mezi jejich vzájemným přátelstvím, vstoupí na scénu někdo třetí. Někdo, kdo se Takanashi nemíní vzdát a jehož nadvláda nad ní je natolik velká, že se promítá i do snů obou dívek. (EMIA)

Subjektiv

Mladým dívkám prý vládne srdce a hormony. Co chvíli se jim hroutí svět a pak je nese láska s přátelstvím vzhůru do oblak a pláč z traumat strašlivých se jim valí do rozesmátých úst, jež křičí: "Mám tě ráda, nemám tě ráda, mám tě RÁDA, NEMÁM TĚ RÁDA." Emocionální houpačka maluje sinusoidy nálad podle hesla, jež tvrdí, že drama jsou náhlé změny. Vyvolávají je věci zjevné, Black Rock Shooter se netrápí rafinovaností, opájí se intenzitou, hysterií, HYPERHYSTERIÍ. Řevem. +++++ Každý emocionální střet doprovází efektní a jistě ne levně zanimovaný souboj dívenek v jiném světě. Zprvu jsem si myslel, že jde o pouhý metaforický komentář, který připodobňuje zraňování duše ke zraňování těla, jedovaté slovo ke střelbě z kanónu atd. Primitivní průhlednost tohoto vyjádření mi neimponovala a říkal jsem si: "K čemu taková metafora, jež neříká nic navíc, jen kolik peněz se podařilo vyrazit z producenta?" +++++ Omyl, nešlo o metaforu, v příběhu "druhý" svět skutečně existoval. Jenže jako pouhý ubohý přívěšek toho našeho. Taková jakoby reklama. Není to náš svět, jsou v něm lidé, co lépe vypadají, ale vlastně jsou dokonale prázdní, bez vlastní motivace a vnitřního života. Ten si bojovné holčičky pouze půjčovaly z toho "prvního" a tak se staly zcela zbytečnými. Nebýt jejich mlácení, tak moc plného dynamiky a výtvarně vcelku zdařile provedeného, nestyděl bych se dát odpad. ()

Larky

Ikdyž se ani omylem nepovažuji za největšího odborníka na Anime na naší planetě kulaté, myslím si, že mám právo díky tomu, že už mám celkem nadíváno vyřvávat tu něco jako: „Nejlepčeješí Anime na světě !!“ nebo „Největší, ano naprosto největší sra*ka v Anime !!“ či mé oblíbené - „Nejbožejší slečna s nejlepšíma kozama a kalhotkama široko daleko, jež skvěle doplňuje fantasticky sofistikovaný scénář o nadrženém lidstvu“. No anebo to může být něco jako - „Nejpromarněnější šance na kvalitní seriál v Anime“ ----- Právě Black Rock Shooter to poslední naplňuje prakticky beze zbytku, protože ten promarněný potenciál je tu cítit na každém kroku. Zajímavý nápad dvou alternativních světů, přičemž jeden je ten náš a ten druhý je jakási paralelní realita toho prvního působí když ne originálně, tak minimálně dostatečně svěže na to, aby k němu jeho případný divák shlížel s respektem a s očekáváním velkých věcí. ----- To, co mělo být pro BRS to hlavní a sice scénář tu bohužel hapruje opravdu výrazně a schazuje celý velmi nadějný nápad až kamsi do šedivě šedivého podprůměru. ----- Haprující scénář se týká zejména světa našeho a projevuje se často zcela stupidním a nelogickým chováním postav, které odvykládávájí idiotské monology a dialogy v animaci, která by neobstála ani v roce 2000 (a to nepřeháním, je jedním slovem katastrofální). Když se v téhle lince scénáře nebudete nudit, což se bude dít skoro celou jeho stopáž, tak budete kroutit hlavou, jak dementní je a hlavně, jak skvěle napsán být jistojistě mohl. Vinu má na tom pochopitelně víc faktorů, nicméně tím hlavním je to, co v diskuzi zmiňoval SonGokussj a totiž nulové prolnutí se světem alternativním. Vznikl tak scénář, který jednak skoro nedává smysl a je na kvalitativní úrovni libovolného Nováckého blábolu. ----- Líp dopadl svět alternativní ve kterém uvidíme několik vcelku výživných a povedených bitek. Je na něm zcela jasně vidět, že jednak na něm byl vyplácán téměř celý rozpočet a hlavně je v něm vidět jakási snaha posunout celý seriál někam dál a tím alespoň trochu smazat ten dojem hodně promarněného potenciálu. Bohužel ani v tomhle segmentu se scénář v příliš dobrém světle neukáže a u bitek, byť zdařilých, prakticky končí. ----- Nakonec tak zůstává dojem hodně rozporuplného seriálu, který potenciál, který evidentně měl nedokázal vůbec vytěžit. Divákovi nabízi jeden svět s idiotským scénářem a tragickou animací a svět druhý, kde se převážně a povedeně bitkaří. A to je milý přátelé všechno co nabízí, což je hodně málo a i to málo je hodně špatné. Slabé 2*. ()

Hem.m

Ó, jaké to jest podivno.. Svět první: Příběh postavený na jedné knížce a pár hloupých školačkách, co si neumí nic vyříkat a vždy řeší nějaké drobnosti převelice razantně. Pro příklad třeba velký problém číslo jedna: Ona se s ní kamarádí víc, než se mnou, musím ji zabít! (Teda aspoň v imaginárním světě) Svět druhý: Děvčata to tu řeší ještě více razantně a tak po sobě střílí růžovoučké koláčky, košíčky, větrníčky, dortíčky a ještě spoustu dalších laskomin. Však jsou tu u tvrdší souboje, na život a na smrt a vše je tak geniálně propojeno, že je to stejně špatné, tak jak to vypadá.. Inu, proč tedy dvě hvězdy, obdařil jsem tento seriál? Sám nevím.. ()

SonGokussj

Trochu komplikovanější pojetí hodnocení. Rozdělil bych to do tří vrstev. Reálný svět: fraška. Dívka potká dívku, ta má problém. Ten se vyřeší. Ale vznikne nový. Ten se však vyřeší, ale vznikne nový. Jak se vyřeší, vznikne nový, ultimátní. Ten se ale také potom vyřeší. Konec seriálu. Co se mi na tomto světě líbilo? Snad nic. Co se mi nelíbilo? Snad vše. Hrdinky a vztahy mezi nimi jsou naprosto nevěrohodné, ale hlavně přehnané. A to extrémně. Dá se říci, že reálný svět jen jen o bolesti. Bolesti z toho, že se na to musíme koukat. Pravý svět bolesti: zajímavá fraška. Dívka bojuje s dívkou, porazí ji. Pak bojuje s další dívkou, porazí ji. I poté bojuje s další dívkou, i tu však porazí. Poté se tam objeví její reálné já, které porazí onu dívku z tohoto světa. Co se mi nelíbilo: nepochopitelné boje až do konce seriálu, kde je to poté objasněno - pozdě. Co se mi líbilo: boje byly opravdu kvalitní, krásné, ukrutné a reálné. Úžasně zpracované. Charismatická Black Rock Shooter. Kombinovaně - oba světy naráz: a máme zde pointu tohoto seriálu. Světy jsou propojeny a reagují na sebe v závislosti na světě reálném. Vyvedlo se jim to kvalitně spojit? Jistě že ne :-) Je to vidno od prvního dílu. Naprostá idiocie reálného světa se odráží na kvalitnějším druhém a snižuje ho jak jen to jde. Nejhorší díly: 1-7. Nejlepší díl: 8. Dávám středové hodnocení, resp spíše trochu nižší. Nemohu to doporučit prakticky nikomu, byla to nuda. Sem tam zajímavá, ale nuda. 45% ()

KiritoSenpai

První díl, první dojem. Po pár měsících jsem se konečně dočkal. Zatím mám z toho smíšené pocity, protože je v anime trochu toho a zase onoho... Zatím po 1.dílů 4* - tedy 83% ()

Koonix

[] Opening-Ending [] Popravde, ani som nečakal že mi to až tak dobre sadne, a v mojich očiach ešte aj prekoná nedávno videný film, ktorý popri tomto pôsobí iba ako malá ochutnávka. Áno, je pravda že dejová línia a dialógy sú prostoduché a plytké (aj keď v prvých asi 3-4 epizódach sa autorom podarilo navodiť vcelku depresívnu atmosféru), a množstvo rádoby hlbokých myšlienok slúži len ako maskovanie pre vyššie spomenuté, ale do pekla s tým! Ako nenáročnú zábavu ťažko nájsť vhodnejší (a lepšie animovaný) kúsok. Investovaných peňazí istotne nebolo málo, a seriál vám to jasne dá najavo už v prvej epizóde. Som si istý že kvôli neustále sa meniacim náladám a vzťahom dievčat to nikto pozerať nebude, dôležitý je práve "druhý svet" v ktorom idú reči bokom, a problémy sa riešia spôsobom človeku vlastným už od praveku. A že sa tam je na čo pozerať :) Navyše 8 epizód rýchlo utečie, takže som ani nemal čas sa nudiť. Čisté 4*. ()

daGGos

Pokud někde venku v trávě najdete psí lejno, vezmete ho domů, přebarvíte jej narůžovo, navoníte parfémem a navrch přidáte mašličku, co dostanete? Růžové voňavé hovno s mašličkou a nikdy nic více. Stejné je to i s anime, kresba i animace může být perfektní, akce může být intenzivní a efekty naplněna až někam na půdu, do toho všeho může znít kvalitní soundtrack, ale jestliže vám k tomu všemu napsal scénář a dialogy někdo, kdo je za A) bez jediné špetky talentu, případně za B) pod vlivem tvrdých omamných látek, tak se můžete snažit jak chcete, ale vždy vám z toho vyjde pouze hezky vypadající brak. A poněvadž je Black Rock Shooter obzvláště hezky vypadající brak, zaslouží si alespoň ty ** za pěkný audiovizuální zážitek, o tom zbytku darmo mluvit. ()

DaweForeman

Tohle sledovat je opravdu obtížné - je tu strašně moc vrstev (dimenzí) myšlení, takže člověk lehce ztratí přehled, ve které se zrovna pohybuje. Nejjednodušší dimenze, která toho většinu osvětluje je zaměření se na onen pohádkový příběh o ptáčkovi (člověk) a několika druhů barev (jednotlivé zážitky), které symbolizují svět člověka - jeho život. Respektive z toho plyne určité ponaučení, že existuje na světě jak to bolestivé tak i to radostné a obě dvě tyto věci bychom měli brát jako součástí života. Samozřejmě myšlenek je tu více, ale tohle bych viděl asi tu největší podstatu. Každopádně oproti předchozí OVA konečně se tady člověk dočká nějakého toho vysvětlení a taky se zbaví toho neurčitého, zda je to přenesený smysl nebo nadpřirozeno - což je ve skutečnosti obojí. Jediný, co mi vadilo byla slabší animace oproti té, která byla v OVA a pak také ony žabo-myší války mezi děvčaty ve skutečném světě (prostě ženská ne-logika). Hudební stránka si polepšila a také akční stránka druhého světa byla celkem zajímavá a napínavá. ()

theFtip

Zajímavé. Jen škoda, že anime je skoro jen o kecání. Akční scény jsou perfektní ale dost to kazí vcelku nudný zbytek. Dále si myslím, že seriál je docela dost zkrácený. Dělají tam vědu z např. Dead Master, která se tam objeví asi na dvě minuty a pak ji stejně BRS sejme. Ale jinak se mi to docela líbilo. 70% ()

Sakikura

To je tak, když vezmete problém bandy pubertálních středoškolaček typu: ''Ona už mě nemá ráda,, nebo ''Ježiši, tak ona jí teď zdraví dříve než mě!'' a nafouknete to do obřích rozměrů, dáte jim protiraketové zbraně, sexy oblečky a zavřete do rozmlácené kostkované arény vznikne vám Black Rock Shooter. Skutečný smysl toho anime mi nějak unikl. Jediné na co se dalo trochu koukat byla pasáž o minulosti Strengh. Grafické zpracování mi přišlo jako bych se koukala na ukázky z video hry. Pochopila jsem, že to měla být jakási psychologická pointa, ale aby po sobě házely makronky jako nějaké mahou shojo to mě fakt dostalo. Zkrátka mě to příliš nenadchlo, protože příběh byl na tolik slz a hysterčení moc slabý. ()