Podivný flám

(študentský film)
  • USA Weird Night, The
všetky plagáty

Doktor Sobota umírající na rakovinu tráví poslední dny svého života v depresi a v podnapilém stavu. Se svým osudem se navzdory velké chuti žít už tak nějak smířil a teď bloumá noční Prahou s lahví rumu v ruce a čeká, kdy to na něj přijde. Tady se mu však do cesty staví muž, který je jeho přesným opakem. Zdravý sebevrah neustále skákající z mostu, který ne a ne umřít. Svou odolnost vůči sebepoškozování navíc vysvětluje tím, že je upír. Mezi umírajícím lékařem s chutí žít a věčně žijícím upírem s touhou zemřít tak vzniká prazvláštní pouto, které oba muže spojuje po celý Podivný flám. Film protkaný lehkým humorem, rádoby filosofickými úvahami nad životem a smrtí a strašidelnou atmosférou staré Prahy kombinuje prvky komedie a tradičního hororu. (oficiálny text distribútora)

honajz

Opět, jak tomu u současných studentských věcí bývá, dokonalý vizuál a velmi slušná forma, ale myšlenkově to pokulhává na obě nohy. Chybí větší promyšlenost světa „za tím“, jak funguje, a koneckonců i to povídání o čase a našem životě, o tom, že na to, co skutečně chceme, není nutno tisíc let, tak i to je žel odfláknuté na úrovni nějakého laciného esoterického časopisu. Přitom i zahrané je to poměrně fajn, a celkově to má náběh na slušné romaneto nebo prostě tajuplný příběh ze staré Prahy (ano, vím, část se točila v Písku), ale chybí tomu větší promyšlenost a jistá hloubka. ()

blackrain

Mám ráda Kampu a Karlův most, když tam nepochodují davy cizinců, jsou ta místa úplně jiná. Oldřich Navrátil mi připomínal jednoho mého známého shodou okolností také doktora, ale nikoliv onkologa. Budu se muset podívat, jestli nemá špičáky nějak delší než je běžné. Zubní kartáček pobavil. Atmosféra a hudba opět krásná. ()

Radko

Profesionálni herci dokážu dodať filmu šmrnc. Pretože predstaviť si v obidvoch hlavných úlohách dvoch takých hercov, akým bol predstaviteľ upíra, vypol by som to po štyroch minútach. Podivný flám má akú-takú atmosféru a zároveň nepriamo upozorňuje na fakt, že ľudí, ktorí nás psychicky ničia, energeticky vysávajú a podobne, si vyberáme najčastejšie sami a dobrovoľne - či už ide o životných, či profesných partnerov alebo priateľov. ()

mazadlo

Naprosti na mě dýchla atmosféra starého dobrého českého filmu. Klobouk dolů Matějovi Balcarovi a to jak za zpracování tak herecké vyjádření. Matějovi prvotiny mi nesedli ale pokud se vydá cestou podivného flámu i do budoucna tak se moc těším do kina ;). A pak, že český film umřel. Prdlajs dokud tu budeme mít šikovné české režiséry tak tu bude! PS: Trochu mi to nostalgicky připomělo "Jak utopit doktora mráčka." ()

SOLOM.

Dost odlišně pojatý snímek než jsem popravdě zvyklý, ale na české poměry docela obstojně zvládnutý. Já sice moc nejsem na „filozofické kecy“, ale oba pánové své role zvládli. No a hlavně díky Oldřichu Navrátilovi jsem dokázal přimhouřit i oko nad tím, že hororová podstata snímku ustoupila do pozadí té psychologické/filozofické. Rovněž bych chtěl ocenit práci kameramana, který si vedl opravdu velmi dobře. ()

• V "doupěti" postavy Matěje Balcara visí na zdi plakát poutajicí na jeho jiný film Marnost nade vše (2012). (alambert)