Inspektor George Gently

• Veľká Británia Inspector George Gently
TV spot
Veľká Británia, (2007–2017), 37 h 25 min (Minutáž: 86–90 min)

Tvorcovia:

Peter Flannery

Predloha:

Alan Hunter (kniha)

Martin Shaw, Phil Davis, Shaun Evans, Sean McGinley, Lee Ingleby, Owen Roe, Claire Rushbrook, Shaun Dooley, Nichola Burley, Christian Cooke, Amy Huberman (viac)

Inspektor George Gently je detektiv ze staré školy, který se snaží vypořádat s novou dobou a novými způsoby vyšetřování. Pro dopadení pachatele je schopný udělat cokoliv a ví, že hranice mezi policistou a zločincem dokáže být někdy velmi tenká. S pomocí detektiva seržanta Johna Bacchuse tráví své dny tím, že staví před soud členy zločineckého podsvětí, kteří mají tu smůlu, že byl k jejich případům přidělen neohrožený vyšetřovatel. (Televize Seznam)

filmmovier

Klasická dobová britská detektivka se všemi klady a prakticky žádnými zápory. Tentokrát jsme v 60. letech, v mé oblíbené části Anglie, s tradičně naprosto vynikajícím Martinem Shawem v titulní roli, skvěle přihrávajícím Lee Inglebym a dostatečně zajímavými epizodami, z nichž naprostá většina je výborná, jen občas se objeví nějaká slabší (co se týče zápletky). Navíc je to z doby, kdy se do všeho ještě necpaly kvóty a spousta dalších věcí "na sílu". George Gently je prostě tradiční, pohodová detektivka, která si prostě jen tak příjemně plyne a při tom přináší kupu vynikajících herců ve vedlejších rolích. A samozřejmě parádní dobovou atmosféru včetně kostýmů a hudby. Prostě pecka. Gently je velký sympaťák. Po čtyřech sériích většina epizod za 4*, takže 80% je naprosto poctivých a zasloužených. ()

DaViD´82

George Gently (charismatický Martin Shaw s geniálně ironickým "Really?") je uhlazený pán v letech. Od pohledu ztělesnění důvěryhodného detektiva. Až na to, že „tichá voda břehy mele“. To jeho zarputilý parťák (a nepřiznaná hlavní postava seriálu) John Bacchus (fantastický Lee Ingleby; typově se pro roli nadaného a schopného, ale zamindrákovaného ambiciozního poldy snad narodil) by mohl být jeho vnukem. Horkokrevným vnukem, co dříve někomu jednu praští a až pak myslí (obrazně i doslovně), na což doplácí nejen v profesním životě. Ve své podstatě je to ten typ, o kterém byste na první pohled řekli, že se stal policistou, aby si léčil své komplexy; opak je však pravdou. Varialibilita jejich samostatně stojících případů je nezměrná, žádné „na jedno brdo“ se nekoná; vše je volně založeno na knižní sérii (46 románů) Alana Huntera. Jo, a zapomněl jsem na to nejpodstatnější; odehrává se to v šedesátkách v nádherné krajině Northumberlandu a v oblacích cigaretového dýmu. Nejde o uhlazené nostalgické šedesátky, ale o ty syrové, nepřikrášlené a špinavé. Z toho plyne i jedna z největších výhod; forenzní vědy jsou ještě v plenkách, takže se tu převážně pracuje pěkně postaru kombinací „pátrání-vyptávání-pěsti-výslechy-doznání“. A právě výslechy jsou zlatým hřebem hodným vypíchnutí; tak fantasticky napsané dialogy se často nevidí. K tomu si přičtěte, že se krom případů věnuje dostatek času i "sociologickým" dopadům jednotlivých případů na zúčastněné a ani osobní život nezůstává bez povšimnutí. Seriál, který v té nové vlně fenomenálních kriminálních seriálů ze stáje BBC rozhodně není pouze do počtu. 1x00 George Gently 3/5 Pilot. 1x01 The Burning Man 5/5 Na uhel spálená mrtvola jako vstupní brána do světa "Vysoké hry patriotů"; funguje to jak jako detektivka, tak špionážní thriller. 1x02 Bomber's Moon 4/5 Bezmála dvacet let od konce války, ale jak dokazuje vražda německého občana na přímořském maloměstě, tak v lidech je stále ještě hluboko nepěkně zakořeněná. Žádné novozákonní "Odpouštěj a bude ti odpuštěno", ale pěkně starozákonní "Zub za zub, oko za oko". 2x01 Gently with the Innocents 5/5 Druhá série přináší hafo změn. Znělku, rozšíření názvu o slůvko Inspektor, výrazně bohatší produkci a mnohem, ale MNOHEM lepší, rafinovanější i ambicióznější psaní; z dobrých detektivek jsou rázem sondy do ožehavých témat. V zásadě by se stejné téma dalo pojmout jako klasický gotický horror, o sídle v oblasti, kde snad všichni mají co skrývat. 2x02 Gently in the Night 4/5 Harry Potter - Slečna Grangerová, pan Weasley a vražda co začne odkrývat pokrytectví ve všech formách. 2x03 Gently in the Blood 5/5 Pointa je sice dobrá, ale relativně průhledná. Naštěstí to nevadí, její emocionální dopad to nijak nezmenšuje. Tentokrát se Gently s Bacchusem podívají na zoubek každodennímu rasismu a xenofobii. 2x04 Gently Through the Mill 4/5 Úplatky, vydírání, (sebe)vraždy, lhaní za každým slizkým úsměvem... Ano, hádáte správně - vítejte do světa politiky. Navíc se na scéně objevuje "paní Colombová". 3x01 Gently Evil ?/5 3x02 Peace and Love 4/5 Studentské protesty, stín studené války, bující hippies/komunisti na univerzitách a jedna vražda k tomu. Za zmínku stojí především scény "Dalziel" versus Gently. 4x01 Gently Upside Down 5/5 Vrchol seriálu. Nejprocítěnější a nejartovější díl. Nejde o to kdo a proč, tohle je o emocích. Až uvidíte příchod rodičů před oznámením o nalezení dcery, tak si na mě vzpomenete. Navíc si tvůrci skvěle pohrávají s diváckým očekáváním; úvodních deset minut je režisérská i divácká lahůdka. Ostatně jako celá tato epizoda. Jedna z těch vůbec nejlepších věcí, se kterou BBC v posledních letech přišla. 4x02 Goodbye China 4/5 Tentokrát je to osobní. Dvojnásobně a bohužel i trochu papírem šustící. V závěru "povinnost versus vyšší dobro" je Gently na přes držku. 5x01 Gently Northern Soul 4/5 Xenofobie na maloměstě postupně eskalovaná záhadným úmrtím černošské dívky. Sice vynikající, ale celé to působí pouze jako variace na epizodu Gently in the Blood. 5x02 Gently with Class 5/5 Gently meets Downton Abbey. 5x03 The Lost Child 4/5 V úvodní hodině to kvalitou i tématy láká na příběh/případ, který to pak tak úplně neodvypráví. Každopádně to co ústřední duo na všech frontách provede Grovesovým, to se tak často v detektivkách nevídá a opět se potvrzuje, že Gently je vlastně strašně upjatá sketa. 5x04 Gently in the Cathedral 3/5 Zvláštní epizoda. Již i v minulosti si tvůrci tu a tam pohrávali s žánry, ale vždy byli věrni tomu, že to není jen solidní žánrovka, ale i "něco navíc". Tentokrát nikoli. Variace na nevinného muže na útěku proti všem(u), která však má tak nesmyslně vybraného právě onoho muže, že to na tom celé padá. Možná být to přesně v opačném gardu, tak to mohlo fungovat a mělo to i jakýs takýs smysl. Napětí to sice nepostrádá a ostatně i rozpad vždy napjatého vztahu Gentlyho a Bacchuse je podán dobře, ale to je pro tentokrát tak nějak vše. () (menej) (viac)

rt12

Tenhle neúplatný buldok Gently se mi líbil čím dál víc a nejdnou bác. Bacchus je zakomplexovanej vůl s kušnou plnou sžíravých poznámek vůči komukoliv, přesto nebo právě proto mě baví . Jsem u 8/2 série, která rozhodně nepolevuje, naopak přidává na otáčkách s náležitou Britskou atmosférou ze 60 let, je otázkou zda se bude pokračovat ( důvod proč nedám 5* je pro mě nepřekonetelný Endeavour, ) ()

kolemjdouc

Dávám pět ,ale viděla jsem jen pár epizod a spíš těch novějších.Sice na sebe jednotlivé epizody nějak zvlášť nenavazují ,ale i tak mi vadí vysílání na přeskáčku.Britům ale jednoznačně nejde upřít,že všelijaké ty Vraždy a Inspektory umí.Je umění zachytit atmosféru doby, z níž příběhy pocházejí. Ještě tak Seveřani by s nimi mohli soupeřit,ale to je tak všechno.Nějak se mi zdá, že ti z teplejších krajin umí zase vztahovky. ()

Garch

Překvapení. Po náhodném shlédnutí několika epizod konstatuji, že to jsou plnohodnotné dlouhé detektivky. Navíc, v titulku je jmenován pouze Inspektor George Gently, ale on jeho mladý (dle mé ženy nesnesitelný) kolega má asi docela zajímavý "charakterově-morálně-volní" vývoj. Skvělý střih, kamera i atmosféra šedesátých let. Jdu hledat první sérii, protože na EpicDrama to je jaksi na přeskáčku. PS a ještě mi Gentlyho pohled někoho připomínal, jo, kudrnáče z Profesionálů... ;-) ...2024: Opravdu si užívám vztah maigretovsky pevného Gentlyho s trochu hejskovitým a všemožnými předsudky ovlivněným Bacchusem. ()

papilon395

Po nevýrazném pilotním dílu to začalo mít grády. Vedle dobrých příběhů je k vidění i výchova seržantů v Británii. Jak seriál postupuje dalšími sériemi, nabývají epizody na společenské závažnosti a divák nemůže než fandit trojici George, John a Rachel. Zatím nejvíc mě dostal díl VII/2 Dýchej a doufej. Je prazvláštní, že knižní předlohy u nás vůbec nevyšly. Současně se ale domnívám, že na rozdíl od inspektora Rebuse, kterého musíte číst a odmyslet si tvář jeho televizního představitele, jsou Shaw a Ingleby nejlepší možní ze všech. ()

subic

Proč jsem to chtěl vidět? Martin Shaw jako inspektor George Gently retro ze šedesátek. Úroveň dílů je taková nevyrovnaná a kolikrát si říkám, proč to trvá 90, když by stačilo i 50 minut. ALE pak na konci páté série v tom bouchnou saze a některé díly jsou opravdu skvělé a takové daleko víc osobnější pro oba hlavní aktéry. Ono je to vlastně jiné, když na to člověk kouká podruhé, když už ví, co se stalo s Gentlym v úplně posledním díle. Celkově tak 7/10 ()

Mamlas

Víceméně standardní britská detektivka, tedy vleklá, zdlouhavá a nepříliš zajímavá. Od 5. série tam stále otevírají různá celospolečenská témata, která nijak neznevažuji, ale jsou mi putna, protože já chtěl detektivku a nikoli rozvahy nad problematikou gayů, rovnoprávností žen, odbory, horníky, gamblery, politiky a podobně. Hlavní hrdina ujde, ačkoli je dost magor, a tak se na to dá s přeskakováním dívat. Kazí to nejvíce jeho kolega, takový arogantní primitivní chcípák, který za celou dobu nic nepředvedl a jen prudí svou přítomností v každém díle. Celkově poměrně socialisticky pojatý a málo zajímavý seriál s kriminálními případy. (18%) ()

Muff

Překvapivě koukatelný seriál, Shaw nepřehrává, tempo plyne, střdají se tam výborní angličtí herci, a i když jsem občas rozluštil případ, dřív než detektivové, má vysokou úroveň klasické anglické detektivky typu Vražd v Midsomeru (ale těch starších dílů). Jen škoda, že to v bedně dávají až kolem půlnoci, ta rána jsou pak krušná. ()

VLADEK

1.sezóna - 90% - vtipné a poučné, 2.sezóna - 85%, 3. sezóna - 1. díl - děvće co hrálo Agnes bylo maXIMÁLNÍ, - celkově - 88%, 4.sezóna - 85%., 5.sezóna - 80%, vše kazí poslední díl, který je nevěrohodný, 6. a 7. sezóna - standard 80%. Všeobecně kdo hledá kultivovaný britský seriál nemůže s tímhle sáhnou vedle. ()

RoyBatty444

Spracovávanie politických, sociálnych a psychologických tém okolo 60 rokov v okoli Manchesteru. Starý tvrďák a spávňak spolu s nezbrúseným, prýdkým mlaďasom. Všetky diely sú spracované chronologicky. ()

vinducha

Profesionál Doyle - Martin Shaw , po ztrátě parťáka Bodieho - Lewise Collinse se vrátil v čase o nějakých 15 - 20 let nazpět a opět vyšetřuje , většinou úmrtí a vraždy , už sice tolik neskáče , neběhá , nepadá , nestřílí a nejezdí smykem ,ale stále nám má co nabídnout , nicméně některé serie mají velice rozkolísanou kvalitu , serie č. 5 zatím nejslabší , uvidíme co dál... ()

F_Sanchez

Dobrý krimiseriál (ostatně jako spousta jiných britských seriálů), který ke 4 hvězdám táhne duo Shaw a Ingleby a jejich velice slušně zahraný konflikt mezi zkušeným stářím a dravým mládím. Celkem mně příjemně překvapilo, že Martin Shaw má na stará kolena "charisma víc jak Karel Roden." Další plus je dle mého dobře a bez příkras podaný obraz šedesátých let dvacátého století v Anglii, kdy je zřejmé že nejen za komančů, ale i v kapitalismu si všichni nežili na vysoké noze. Dalším plusem je rozmanitost řešených případů, seriál se proto jen tak neokouká. ()

moshe

Na tento seriál jsem narazil víceméně náhodou a okamžitě mě naprosto uchvátil. Vynechám děje a zápletky jednotlivých dílů, v podstatě žádný nebyl nuda, naopak, málo kde je prázdné místo v ději. Nejvíc mě ale na celém seriálu uchvátily dvě věci – Martin Shaw, který je zde v podstatě opakem Doyla z Profesionálů, postarší, solidní, prošedivělý gentleman v obleku a kravatě, oproti Doylovi vždy korektní a vážný, ale přes to všechno velice sympatický a především lidský. Parťáka mu, v roli seržanta Bacchuse, dělá vynikající mladý herec Lee Ingleby, jehož role tuto dvojici naprosto vyvažuje -  mladý, drzý, nezodpovědný floutek se spoustou problémů v osobním životě, neustále lavírující zda tato práce je to, co právě hledá … Úžasná je v tomto seriálu, dnes už zřídka vídaná, nekorektnost, samozřejmě v podání Bacchuse, krocená seriózním Gentlym. Další, co každého, kdo má alespoň trochu rád Brity, musí uchvátit, je absolutně úžasná atmosféra Británie šedesátých let, móda, architektura, dění na ulicích a hlavně auta, dokázal jsem se zamilovat i do pošťácké dodávky :D … 8/10 ()

howwolf

Za mě u tohoto seriálu nepotřebuji nějaké rozepisování - jeden z nejlepších krimi seriálů, co jsem viděl. Skvělá dvojice Gently/Bachhus, scénáře, výprava, muzika...!!! ()