Inspektor George Gently

• Veľká Británia Inspector George Gently
TV spot
Veľká Británia, (2007–2017), 37 h 25 min (Minutáž: 86–90 min)

Tvorcovia:

Peter Flannery

Predloha:

Alan Hunter (kniha)

Martin Shaw, Phil Davis, Shaun Evans, Sean McGinley, Lee Ingleby, Owen Roe, Claire Rushbrook, Shaun Dooley, Nichola Burley, Christian Cooke, Amy Huberman (viac)

Inspektor George Gently je detektiv ze staré školy, který se snaží vypořádat s novou dobou a novými způsoby vyšetřování. Pro dopadení pachatele je schopný udělat cokoliv a ví, že hranice mezi policistou a zločincem dokáže být někdy velmi tenká. S pomocí detektiva seržanta Johna Bacchuse tráví své dny tím, že staví před soud členy zločineckého podsvětí, kteří mají tu smůlu, že byl k jejich případům přidělen neohrožený vyšetřovatel. (Televize Seznam)

TV spot

filmmovier

Klasická dobová britská detektivka se všemi klady a prakticky žádnými zápory. Tentokrát jsme v 60. letech, v mé oblíbené části Anglie, s tradičně naprosto vynikajícím Martinem Shawem v titulní roli, skvěle přihrávajícím Lee Inglebym a dostatečně zajímavými epizodami, z nichž naprostá většina je výborná, jen občas se objeví nějaká slabší (co se týče zápletky). Navíc je to z doby, kdy se do všeho ještě necpaly kvóty a spousta dalších věcí "na sílu". George Gently je prostě tradiční, pohodová detektivka, která si prostě jen tak příjemně plyne a při tom přináší kupu vynikajících herců ve vedlejších rolích. A samozřejmě parádní dobovou atmosféru včetně kostýmů a hudby. Prostě pecka. Gently je velký sympaťák. Po čtyřech sériích většina epizod za 4*, takže 80% je naprosto poctivých a zasloužených. ()

kolemjdouc

Dávám pět ,ale viděla jsem jen pár epizod a spíš těch novějších.Sice na sebe jednotlivé epizody nějak zvlášť nenavazují ,ale i tak mi vadí vysílání na přeskáčku.Britům ale jednoznačně nejde upřít,že všelijaké ty Vraždy a Inspektory umí.Je umění zachytit atmosféru doby, z níž příběhy pocházejí. Ještě tak Seveřani by s nimi mohli soupeřit,ale to je tak všechno.Nějak se mi zdá, že ti z teplejších krajin umí zase vztahovky. ()

papilon395

Po nevýrazném pilotním dílu to začalo mít grády. Vedle dobrých příběhů je k vidění i výchova seržantů v Británii. Jak seriál postupuje dalšími sériemi, nabývají epizody na společenské závažnosti a divák nemůže než fandit trojici George, John a Rachel. Zatím nejvíc mě dostal díl VII/2 Dýchej a doufej. Je prazvláštní, že knižní předlohy u nás vůbec nevyšly. Současně se ale domnívám, že na rozdíl od inspektora Rebuse, kterého musíte číst a odmyslet si tvář jeho televizního představitele, jsou Shaw a Ingleby nejlepší možní ze všech. ()

Muff

Překvapivě koukatelný seriál, Shaw nepřehrává, tempo plyne, střdají se tam výborní angličtí herci, a i když jsem občas rozluštil případ, dřív než detektivové, má vysokou úroveň klasické anglické detektivky typu Vražd v Midsomeru (ale těch starších dílů). Jen škoda, že to v bedně dávají až kolem půlnoci, ta rána jsou pak krušná. ()

rt12

Tenhle neúplatný buldok Gently se mi líbil čím dál víc a nejdnou bác. Bacchus je zakomplexovanej vůl s kušnou plnou sžíravých poznámek vůči komukoliv, přesto nebo právě proto mě baví . Jsem u 8/2 série, která rozhodně nepolevuje, naopak přidává na otáčkách s náležitou Britskou atmosférou ze 60 let, je otázkou zda se bude pokračovat ( důvod proč nedám 5* je pro mě nepřekonetelný Endeavour, ) ()

• První a druhá série se z rozpočtových důvodů natáčely v Irsku. Další natáčení se přesunulo na severovýchod Anglie, často do míst, která jsou předobrazem děje. Šlo mj. o venkov v hrabství Northumberland a města Newcastle and Durham. (Pedro72)