Van Gogh

(TV film)
  • Francúzsko Van Gogh : The Journey's End
Francúzsko, 2007, 52 min

Portrét geniálního malíře.  Vincent Van Gogh (1853–1890), holandský malíř a grafik. Ovlivnil hlavně expresionismus a fauvismus. Prodal jediný obraz. Z počátku Van Gogh maloval krajinomalby a figurální kompozice temných barev. Zobrazoval sociální náměty z drsné reality venkovského života. Po roce 1885 se začala jeho barevnost projasňovat, jeho vzory se stali Rubens a Millet. V Paříži navázal kontakty s impresionisty, osvojil si jejich techniky, nikdy se však nestal členem jejich hnutí. Byl ovlivněn japonským dřevořezem. Vytvořil si osobitou techniku malby: jasné až žhavé barvy nanášel silnými krátkými tahy na plátno, často je vymačkával v silných nánosech přímo z tuby. V dopisu bratrovi Theovi, který už nestihl odeslat V. Van Gogh píše: „Bohužel prožíváme poměrně hlubokou a vleklou krizi, kdy mezi obchodníky s obrazy a umělci zavládlo napětí a nevraživost. Kvůli malování jsem hazardoval se životem a přišel částečně o rozum. Rád bych ti napsal o tolika věcech, ale nemám sílu… A taky by to bylo zbytečné… Kdyby tak člověk uměl mlčet ve všech jazycích světa. Myšlenka, že umělce přežije jeho dílo, je mi lhostejná. Umělci si jen předají pochodeň… A pak je tma?“ (oficiálny text distribútora)