Koncem 90. let zaznamenala kriminální a drogová scéna na Islandu drastickou změnu, kdy z relativně malého a nevinného světa drobných zločinců a příležitostných dealerů přerostla ve vysoce organizovaný a násilný průmysl, který funguje dodnes. Film se odehrává v bouřlivých časech a je postaven jen na hrstce skutečných událostí té doby. Líčí revoluci Extáze, ozbrojené bankovní loupeže, rozsáhlé pojišťovací podvody a největší zátah proti drogové mafii v historii země. Všechny tyto události velmi hluboce otřásly islandskou společností, hlavně kvůli jejich vysoce profesionálnímu provedení. (HBO Europe)

Johnny.ARN

Drogy sú zlé. A na Islande ešte viac. Všetko sa to začalo nevinnou bitkou v bare a stretnutím toho správneho kamoša. Dobre natočené, skvelý príbeh. Malo to ale zopár hluchých pasáži a taký predvídateľný dej bez nejakého zvratu. Pridaná hodnota je ale vysvetlenie celej tej siete. DObrý návod ako zbohatnúť. 3 z 5 ()

zdenny

Tvůrci nám dali nahlédnout do podsvětí v zemi, o které by člověk řekl, že v ní kriminalita snad ani není. A už vůbec ne takových rozměrů. Co se děje týče, šlo o klasickou ukázku drogové sítě, jejíž nejvyšší členové si taky velmi často dávali do nosu. Kdo ví, jaké postavení by měli na pevnině mimo ostrov v konkurenci daleko větších zvířat. PS: Ústřední hrdina byl divný v tom, že neustále toužil po holce, která si to rozdávala prakticky s každým. No ale toto byl stejný problém i ústředního hrdiny ve filmu „Bony a klid“. A co z toho plyne? Necpi se do party, jejíž členové jsou jiní než ty. PPS: Za úvahu stojí hlavní grázl, který byl ztvárněn velice dobře. ()

VenDulin85

Už během filmu jsem věděla, že bude problém s jeho hodnocením, doufala jsem, že mi konec přinese nějaké řešení, ale bohužel. Navíc nad tím vší poblikává neonový nápis "podle skutečné události", kteroužto formuli začínám ze srdce nenávidět. Dalo by se říct, že to je klasický příběh o tom, kterak normální študák ke "štěstí" ve světě s drogami přišel, jak se mu zalíbily peníze i pocit toho, že patří do nějakého společenství. O tom, že kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti, se poučí poměrně brzy a teď jen, jak z toho vycouvat a jestli je vůbec kam vycouvat. Filmů s takovým dějem je bezesporu hodně, takže by byl Svartur á leik odsouzen k průměru, to by ho ale nemohli natočit na Islandu, pochmurném to ostrůvku, kde se snad nic nemůže natočit obyčejně. Nebudu zastírat, že mě některé předkládané scény znechutily, a to hodně moc, ale na druhou stranu je to dobrá sonda do života narkomafie. ()

Tom_Lachtan

Islande, ty ostrove pošmourný, ty filmová děvko! Klasický propriety tohodle ostrova jako typickej humor (škoda, že postupně dost vyprchá, kam se hrabe benzín), tak syrová, hutná atmosféra. Technická stránka je výtečná, stejně tak i herci (a ano, jak zde již bylo řečeno, ten nádech tvorby z ne ostrova méně na sever tam je). Některý scény pro mě byli dosti překvapivé, takže jednoznačný klad. Co mi ovšem trošku vadilo bylo zpomalení tempa v mezičase, kdy chvílemi děj zápasil s lehkou nudou a potýkal se s jemným náznakem rozplizlosti příběhu, však brzo tyhle půtky děj brzo vyhrál a nedostatky v závěru solidně srazil na kolena. ()

Karamanlis

O kvalitách severskej kinematografie nemám žiadne pochyby, Svartur á leik bol pre mňa však aj tak príjemným prekvapením. Islanďanom sa podarilo natočiť svižne odsýpajúcu gangsterku v britskom štýle (Biznis, Po krk v extáze, Rise of the Footsoldier a pod.) v ktorej sú na každom kroku prítomné drogy, ostrí chlapci, nepredvídateľné reakcie v podaní vyfetovaných palíc či nejaké tie drsnejšie momenty, takže zo žánrového hľadiska je všetko ako má byť. ()

• Pro nedostatek financí trvala produkce filmu více než 7 let. (Terva)
  • Film měl premiéru na filmovém festivalu v Rotterdamu 2012. Soutěžil zde o hlavní cenu v kategorii nejlepší režie, ale skončil až na osmém místě. Vyhrál film Klip (2012) režisérmy Majy Milose. (Terva)
  • Film byl spolufinancován Islandským filmovým fondem, který přispěl částkou 64 milionů islandských korun, což byla téměř polovina celkového rozpočtu filmu. (Terva)