Rozverná komedie o tom, že muži dávají životu ten správný filozofický rozměr, zatímco ženy projevují praktický smysl pro rodinu. Tak jako v jednom domě, kam nakoukneme hned do třech domácností. Inženýr Králíček (V. Brodský) pomáhá ženě (S. Budínová) mýt nádobí, a zjistí, že odněkud teče voda. V jiném bytě emeritní profesor přírodopisu Drozd (M. Nedbal) učí svou ženu (N. Gollová), jak správně žehlit kalhoty, což musí manželka vzápětí opravit. A mladí manželé Štikovi odvedle očekávají příchod potomka a Slávek (V. Preiss), doktor filozofie, právě pere. Chybí mu šňůra. Jenže i když se mu povede zatlouci do zdi skobičku pro natažení šnůry na prádlo, začíná voda odněkud protékat. Sousedé Drozd a Králíček spolu se Štikou pustí do oprav, zatímco mladá paní Štiková (J. Preissová) začíná rodit. Co z toho povstane a kdo problém vyřeší? (Česká televize)

blackrain

To jsem se ale nasmála. Taková milá bakalářská povídka. Kde by ti muži bez svých žen byli. Herecké obsazení se opravdu povedlo. Oceňuji i nápad. Tedy to, co se dá na takovém malém prostoru vymyslet. ()

Aniki

No, jsou to má dětská léta (doba vzniku komedie), takže si tak trochu ten sexismus a až psychický teror v podání Miloše Nedbala, nemůžu s těmi léty neztotožnit, ale i přesto byla tedy postava emeritního profesora vyloženě na pěstí. Scéna s žehlením jakoby si pohrávala s ambicí nominace na Oscara. On zde mistr Nedbal vlastně zas až tak přehrávat nemusel, zcela mu k tomu postačil jeho jaksi civilní výkon. Za kutilské estrády pochvalu zaslouží samozřejmě i Brodský, Mat a Pat v přímém přenosu. Velmi pobavilo a potěšilo. ()

MickeyStuma

Tématem nadčasová televizní komediální povídka, která svou výpovědí platí za každé generace a to naprosto bez výjimky. Muž, coby hlava domácnosti. Vždy ví nejlépe jak co má vypadat, jak se co má dělat, ale jakmile se na to sám vrhne, to se začnou dít věci. Že jsou některé dějové elementy přehnané? No, jak se to vezme. V každé domácnosti to chodí jinak, což ostatně je vidět i v tomto příběhu. Ten umí to, ten zas tohle a když se všichni sejdou a jdou do toho společnýma rukama…   No nic. Závěrečná scénka s Natašou Gollovou nakonec všechny ty mužské snaživé etudy výborně zazdí. Bývaly časy, kdy česká televizní tvorba krátké situační komedie uměla a tak díky za televizní archiv, který obsahuje nejen nestárnoucí díla pro pobavení, ale i milou vzpomínku na vynikající herecké umělce své doby. ()

ostravak30

Od pana Pivoňky jsem viděl dva filmečky a oba mě zaujaly stejně. Totéž platí o panu režisérovi Hrubínovi. Opět jde o velkou míru tolerance a pochopení u diváka, protože to co bylo šíleně vtipné tehdy, dnes už patří spíše k průměru nebo podprůměru. Komedie je vyhnaná do extrému, kdy se zmínění pánové snaží mluvit odborně a způsobně až do krajnosti, ale už to nepůsobí přirozeně. Na druhé straně slavní herci rozjíždějí komické situace, které ukazují, jak velcí odborníci to (ne)jsou. A to už zábavné relativně je. ()

Marthos

Když se potká teorie s praxí aneb o mužské (ne)dokonalosti. Za pozornost stojí především jedna z úvodních scén, ve které Miloš Nedbal v roli vznětlivého emeritního profesora přírodopisu dává lekce žehlení své ženě alias Nataše Gollové. Blbce (a vodu) nezastavíš. ()

• Filmové manžele Štikovy hrají skuteční manželé Viktor a Jana Preissovi. (rakovnik)
  • Příjmení sousedů – Štikovi, Drozdovi, Králíčkovi – jsou všechna ze zvířecí říše. (rakovnik)