Makssindeurui ttang, Angkoreu

• Južná Kórea 신들의 땅, 앙코르 (viac)
Južná Kórea / Kambodža / Thajsko, 2011, 2x46 min

Yul Kwon

Raztubyl

Dvoudílný historický dokument z období stavby několika nejslavnějších chrámu Angkoru, největšího města své doby. První část je zaměřená především na buddhistický Bayon, asi nejkrásnější chrám Angkoru a jeho budovatele, krále Jayavarmana VII a druhá na mnohem slavnější hinduistický Angkor Wat, který jako svůj pomník nechal postavit král Suryavarman II. Zřejmě nejzajímavější jsou animace stavby a rekonstrukce vzhledu obou megalomanských chrámů, jak asi vypadaly v době svého vzniku, ačkoliv v dosti odporném CGI. Kromě toho taky rekonstrukce vzhledu původního královského paláce Jayavarmana VII, o kterém jsem neměl doposud moc tušení, protože byl ze dřeva a tak se do dnes dochovaly jen mohutné základy. Tvůrci se v obou částech věnují ve velkém také době a samotným postavám obou panovníků, kteří jsou ztvárnění v trochu amatérsky působících hraných vsuvkách. Ačkoliv je film natočen pro americký Smithsonův institut, tvůrci naštěstí zvolili spíše evropský dokumentární styl a tak nedojde na mluvící hlavy a především je bez otravného amerického opakování několika informací neustále dokola. ()