Lilyhammer

(festivalový názov) (seriál)
  • Nórsko Lilyhammer
Nórsko / USA, (2012–2014), 18 h 1 min (Minutáž: 43–48 min)

Hudba:

Frans Bak

Steven Van Zandt, Trond Fausa Aurvåg, Steinar Sagen, Marian Saastad Ottesen, Tommy Karlsen, Fridtjov Såheim, Robert Skjærstad, Nils Jørgen Kaalstad (viac)

Příběh newyorského mafiána Franka Tagliana, který se rozhodne uchýlit do norského Lillehammeru poté, co vypovídal proti bývalým kumpánům. Učarovala mu zdejší příroda a krásný bílý sníh v době, kdy se zde konala olympiáda. Další velkou výhodou je, že ho zde nikdo nebude hledat. Chce tu začít znovu a jak sám říká, je z něj nový člověk. Jak se mu předsevzetí, že už nikdy nebude mít opletačky s autoritami, povede, můžete posoudit sami. [neXtWeek.cz] (Clear)

Malarkey

Solidní crossover mezi skandinávským brit-comem a americkou Rodinou Sopránů. Bavil jsem se hned od prvního dílu, kterak Johnny přijel do Norska. Ty jeho kulturní šoky neměly chybu. Evropan si řekne - co jako čekal - ale on, jakožto ryzí Američan s ryzími americkými myšlenkovými pochody, dělá to, co umí nejlépe. Pomalu a jistě si podrobuje noční život v malém norském městečku Lillehammer. Šoupe hlášky jednu za druhou a kdyby jednou neurazil i Českou republiku a Prahu, možná bych mu zbytek i odpustil. Škoda, že druhou sérií se jeho mafiánská moc začíná trošku drolit a hodně věcí za něj dělají gorily, které ho hlídají. To už se mi trošku líbit přestalo. Začalo to přecházet přes hranici hravé a vtipné absurdity do klasické mafiánky, která tady úplně nesedí. Ve třetí sérii to tvůrcům došlo a tak od toho zase upustili, což bylo jednoznačně fajn. Nicméně nosnou kostru už od první série neudrželi a tak je díl za dílem spíš série událostí, u kterých jsem se bavil, jako kdybych sledoval například Black Books nebo IT Crowds. Jen s tím rozdílem, že zde je to příběhem bližší spíše k Podfu(c)ku nebo Sbal prachy a vypadni. Prostě to, co může, se standardně posere...Naštěstí má kolem sebe Johnny partičku naprosto perfektních trolů, potažmo Norů, kde každý prezentuje nějaký stereotyp, a tak je tímto směrem o zábavu postaráno od začátku do konce. A to i přesto, že Johnny samotný od druhé série začne trošku nudit. Navíc i nepřátelé tu jsou, co herec, to osobnost. Nejvíc jsem si užil fanouška Millwallu - Paula Kaye. Jako celek ale musím říct, že Lilyhammer je jednoduše skvělý seriál. Nevím, jestli jsem z Norska zažil něco vtipnějšího. ()

JFL

Koncept s ohromným potenciálem, ale bohužel výsledek někde na půl cesty. Premisa o ostříleném newyorském mafiánovi,. který se v rámci programu na ochranu svědků nechá přesídlit do norského zapadákova Lillehammer se odvíjí v očekávatelných hrátkách se schématy mafiánských filmů, které staví na tom, že důvěrně známé situace se odehrávají v upjatém i úsměvně přízemním prostředí ospalého severského maloměsta. Jenže veškeré dění je naprosto předvídatelné, ale tvůrci ho zcela kontraproduktivně natahují, takže očekávané pointy přicházejí až ve chvíli, kdy už jsou jakékoli napětí a tah scény dávno pryč. "Lilyhammer" prostě měl vzniknout v klasickém sitcomovém formátu půlhodinovek, ale namísto toho je dění každého dílu natahováno o zcela zbytečných patnáct minut déle. Nením, zda bylo potřeba, aby diváci vedle směšnosti a nosné kontrastnosti postav vůči prostředí museli také pocítit, že v Lillehammeru prostě chcíp pes. ()

DwayneJohnson

Jednoduchý, geniální nápad natočit seriál v norsko-americké koprodukci, kde vlastně od začátku všechno šlape. Věčně zamračený hlavní hrdina, který si za svůj úkryt zvolí město, které by asi čekal málokdo. Když k tomu připočtu "hvězdné", místní osazenstvo a spoustu humorných situací, u kterých se zasmějete a není Vám vůbec trapno, je má spokojenost po první sérii veliká a skoro maximální. Tu pomyslnou půlku si nechám do další, navzdory nějakým klevetám, co jsem někde zaslechl. Viď, SNAREDE! Druhá série- kdyby se to celé drželo pouze anglické stopy, tak bych asi dnes pětkoval, bohužel seriál ztrácí ve druhé půli dech a přes některé výborné momenty to Steven nezachrání ani s tím věčně držkatým ksichtem. Takže čtyři plus a jdeme na třetí sérii. Nejoblíbenější postava? Torgeir, Torgeir a zase Torgeir! Třetí série- pořád hodně dobrý, ale přece jen a to hlavně na konci scénář vaří hodně z vody, což je bohužel dost vidět. Ale i tak patří tenhle seriál k tomu nejzajímavějšímu a nejvtipnějšímu počinu, co jsem kdy viděl. A že toho nebylo málo. ()

evapetra

Příjemná záležitost. Neokoukaná zápletka a prostředí, mix dramatu a černého humoru, sympatie vzbuzující mafián s věčně nafrněným kukučem. ()

6thSun

Tohle se hodně povedlo a Steven Van Zandt mi je snad ještě sympatičtější, než v legendárních Sopránových. Komediální poloha mu vyloženě svědčí. K mému potěšení je v přípravě i II. série. 80% ()

Clear

Seriálu Lilyhammer se podařilo vytvořit něco jedinečného. Steven Van Zandt válí a i když to není vyloženě kladná postava, fandíte mu ve zaťatými pěstmi. Není to čisté drama, kriminálka ani komedie, od každého se tam najde trošku. Je protkaný norskými prvky a překrásnými zasněženými scenériemi a rustikální hudbou, ale také italsko-americkými mafiánskými hláškami. Ostatní postavy také nezůstávají pozadu, možná v prvních pár dílech kraluje hlavně "Frank", ale pak se ukážou i ostatní. Troufám si tvrdit, že u tohoto seriálu si každý přijde na své a nemůže se nelíbit. ()

Pajky3

Lilyhammer má skvělý nápad, který dobře baví. Mafián Frank je ze staré školy a musí začít nový život v norském městečku, které však zná jen díky olympijským hrám, které se zde před lety konaly. Vzhledem k tomu, že je to mix komedie a dramatu, který postaven hlavně na střetu Franka s novou životní situací, tak to samozřejmě přináší vtipné situace, které jsou způsobeny "kulturními rozdíly". První řada mě vážně bavila, ale je trochu škoda, že ten původní nápad rozdílnosti se v průběhu dalších sérií trochu vytratí a stočí se hlavně k mafiánským praktikám. I tak je to slušná podívaná, co stojí za vyzkoušení. ()

Jizni Tlapa

Neuvěřitelně zábavná podívaná na sympatického mafiósa, snaživě se integrujícího mezi úchylné Seveřany v geniálně napínavém příběhu a mrazivém prostředí!!! Frankie boy hraje s neuvěřitelnou grácií!!!what thé fuck....? ()

cpt.Lynch

Nejsem příznivcem míchání komedie a mafie. Ale tady to šlape na plno. Střet New Yorkského mafiána s norskou realitou (socializmus, uprchlíci, dobrosersví ) je třaskavý. Steven Van Zandt je tahounem a vedlejší postavy perfektně sekundují. Za zmínku stojí jeho parťák, nebo probační úředník. Tři série tak akorát, série není nuceně natahovaná a důstojně se uzavře (byť trochu překotně, asi zastavený projekt). Odkazy na Sopranos jako bonus. ()

Gogo333

Jsem rád, že mě na tento seriál upozornili na Nextweeku, protože by byla velká škoda ho minout. První série má pouze 8 epizod, ale za to každá je velmi zábavná a i zajímavá. Zandt hraje perfektně a ty jeho grimasy jsou výborný. Tohle mě chytlo a pokud bude druhá série budu rád. 75% ()

Elyonka

První série mě fakt bavila, druhá ještě taky byla celkem fajn, ale třetí? To už mi přišlo jako totální slátanina a klidně bych se bez ní obešla. ()

Mlle

Dear nephew, the most wonderful thing has happened here in the cold North. I finally found some friends. They don’t like black people and they sure don’t like homosexuals, but they just can’t help themselves: they love Balotelli. Humor, se kterým si rozumím. Není to sice enigmatická smršť Červeného trpaslíka a pravda je, že čím hlouběji se do sněhu norského maloměsta propadáme, tím víc místy vtip ve scénkách skřípe, někde trapnost humor spolehlivě poráží, některé díly jsou slabší, jiné lepší, celkově vzato jde ale o příjemný poločerný humor, který generuje konstantně dobrou náladu. Násilí se objevuje jen jako výlučně okrajový doplněk a drží se díky bohu před hranicí samoúčelnosti. Baví mě tu všechny postavy, ztvárněné s vyváženou mírou drobné či větší nadsázky, a snad i proto, že Norsko trochu znám, užívám si komicky zachyceného střetu kultur norského sklonu ke kolektivistickému, hyperkorektivnímu socialismu s tradičními hodnotami, i vtipně pojatého tématu imigrantů, v němž autoři rozhodně „loupají ten banán ze správné strany.“ Sympatická postava Stevena van Zandta je jistě nenahraditelnou ústřední devizou celého seriálu, ale skvělý je i Fridtjov Såheim, Paul Kaye a další. ()

bllm

Steven Van Zandt se pro tuhle roli narodil, ty ksichty co pořád dělá, držení těla, pohyby - výborný. A za zmínku stojí i některé místní postavičky, samozřejmě Torgeir, kterýho si člověk chtěnechtě zamiluje, Arne, kterej řekne v průměru tak 3 slova na epizodu a hlavně Jan - knírek, prasečí očka a ujeťáckej smích. Celkem nápaditá, vtipná, veskrze příjemná záležitost. ()

Forty-

Zlatá éra New Yorkských gangov je preč. Frank Tagliano je vyslúžilý mafián, ale na staré kolená sa nie všetky veci podarili podľa predstáv. A tak Frankie uteká z New Yorku za oceán do malého Nórskeho zapadákova menom Lillehammer. Frankie zrovna ale nie je tip, ktorý by sa chystal na dôchodok. Ako to už chodí, vrana k vrane sadá a tak si Frankie (už vystupujúci pod novou falošnou identitou ako Johny) nájde v Lillehammere nových kamošov - väčšinou nezamestnaných babrákov a flákačov, ktorí sú však Johnymu vďační za novú šancu. Johny sa dá na podnikanie a čo nevidieť vlastní moderný veľký bar, ktorý sa teší popularite. Starého psa však novým kúskom nenaučíš a Johnyho podnikateľské praktiky zrovna príliš dobre nehramonizujú s lokálnymi zvyklosťami nórskeho malomestečka. Krádeže, bitky, prepady, neskôr aj vraždy a iné kvalitné prúsery. Seriál mal perfektný potenciál vykresliť kontrast medzi starou americkou mafiánskou školou a supermoderným a všetolerantným Nórskom. Tu však musím troška ohrnúť nost, mohlo to byť lepšie. Johnymu sa všetko hrozne ľahko prepečie až to človeka zamrzí, ako je to odfláknuté. Tak isto sa Johny nejak zázračne dokázal naučit nórštinu zachvíľu vo vlaku cestou z letiska do Lillehammeru a tak je celý seriál natočený v takej zvláštnej (ale podarenej) kombinácií, keď Johny hovorí anglicky a domáci mu na to odpovedajú nórsky. Ďalšia z vecí, ktoré ma zamrzeli je, že v seriáli sa objavilo pár zaujimavých postav, ktoré sa neskôr niekam nejak záhadne vyparili a ich príbehy zostali akési nedokončené. Lilyhammer si drži polo-vážneho a polo-humorneho ducha a väčšinou to pekne vychádza. Divácky je to veľmi ľahko stráviteľné, ale koncept je principiálne veľmi málo inovativný a po čase sa v podstate opakuje dokolečka. Tak isto náväznosť na diely bola miestami napínavá, miestami len taká že akože čo nám dnes vydá. Lilyhammer je dobrý pokus, ale zostal troška nedovarený. 7/10 ()

vozralec

Hodnocení první série: Povedený seriál. Někomu nemusí sedět, ale mně ano. Vtipné momenty z norského prostředí. Steven "fuck" Van Zandt parádní. Hodnocení druhé série: Více akce, humoru atd. Prostě paráda. Některé situace naprosto bombastické. Výborní zejména Frank, Torgeir a Jan. Hodnocení třetí série: Stále na úrovni. Některé případy lehce přitažené za vlasy, ale to vůbec nevadí, hlavní je zábava. Jan vynikající. Škoda ho. Pozor na mléčného úchyla. Asi teď bude populární kšiltovka s nápisem "I ♥ Girls". ()

pushover

Po první sérii jsem nadšen. Výborný casting, díly našláplé dějem a žánrový mix jsou skvělá kombinace. Edit: Po dokoukání třetí série přidávám pátou hvězdičku. ()

Lavinia

Za shlédnutí stojí pouze série 1, poté jakoby se děj rozpadl do epizod se stále méně uvěřitelným či přijatelným dějem plným logických skoků, nakonec mi ani nedošlo, jestli to nějak dopadlo. Ostatně hodnocení zprůměrované podle všech 3 sérií mluví samo za sebe. Doporučuji podmíněně. ()

Krata11

Steven Van Zandt se pro roli mafiána ze starý školy narodil a pokračuje zde ve svém ikonickém výkonu z The Sopranos. Jeho řeč těla, mluva a celá prezentace je naprosto geniální. Námět seriálu a srovnávání norských reálií se světem vysloužilýho gangstera z NY byl vážně skvělý nápad, ale asi se z toho opravdu dalo vytěžit i více. Co seriálu ubírá nejvíce, je určité nalinkování a jasná předvídatelnost příběhu, kde chybí nějaký větší moment překvapení. Napříč tomu je to ale příjemná a netradiční gangsterka, při který jsem se mnohokrát zasmál a bavil. Fanoušky The Sopranos potěší několik skvělých narážek a parodií a hlavně účast některých jmen, které se v kultovním seriále vyskytly. Třešinkou na dortu je cameo Bruce Springsteena, v jehož E Street Bandu Steven Van Zandt působí jako kytarista téměř od počátku. Při 3. sérii jsem utrpěl totální lingvistický zážitek, když jsem díly této série nuceně sledoval v norštině/angličtině, se slovenskými titulky a ruským audiodabingem. ()

Netflix vsadí na evropský talent

Netflix vsadí na evropský talent

01.06.2018

Když nebudeme brát v potaz válku s festivalem v Cannes, drží si Netflix mezi evropskými zeměmi relativně dobré jméno. Především v severských zemích se mu daří přímo výborně, a to už od roku 2012, kdy… (viac)