Letecké nešťastia a ich tajomstvá - Season 1 (2011) (séria)

Lidské selhání (S01E01)

(epizóda)
  • Veľká Británia Pilot Error
Veľká Británia, 2011, 51 min

Možná sedíte v dokonalém stroji letecké společnosti, která ještě nikdy nezaznamenala žádnou havárii, je krásné počasí a váš let probíhá bez jediné chybičky. Přesto se něco stane a poklidná cesta se změní v noční můru. A na vině může být obyčejné lidské selhání způsobené únavou, stresem, nedostatečným výcvikem nebo nedokonalým obeznámením pilota se strojem, v jehož kokpitu sedí. Letecké společnosti ve spolupráci s konstruktéry neustále vyvíjí inteligentní systémy, jejichž úkolem je eliminovat chyby pilotů, otázkou však zůstává, zda se samy nemohou mýlit. Jakmile zavedete do letadla modernější techniku, která vyřeší jeden problém, objeví se totiž zpravidla nějaký nový. Přestože se jedná o nekončící proces, měla by být možnost výskytu pilotní chyby na ústupu. (Česká televize)

Arsenal83

Čo sa stane, keď pilot nevie ani hovno? No nič, bude ti stačiť truhla o veľkosti zápalkovej škatuľky, väčšinou z teba veľa neostane. Ale našli sa tu aj zázračné prípady, že s rozpolteným lietadlom rútiacim sa k zemi polovica ľudí prežila. Je zvláštne, s akým pocitom bezpečia ľudia nastupujú do kabíny, pretože vidia uniformovaného človeka, a ono to niekedy môže byť hocijaký šupák. ()